DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Leelaa

Re: DĚTI i KOJENCI, výživa kojenců i matek a kojení...

Příspěvek od Leelaa » pát črc 25, 2008 18:23

Dakujem vam vsetkym za podporu a rady. Dnesne menu je mixovana cervena repa. Sladka a zeleninova. Este si musim zohnat poriadny mixer, ten moj je nasmiech, zvladal akurat uvarene omacky ale ani surovy zemiak neda. Pani predavacka v krame so zdravou vyzivou mi na zelezo pre dieta doporucila trocha stavy z cucoriedok a tak, ale kde ju brat mimo sezony, ma mrazenie ovocia nejaky fatalny vplyv na jeho hodnotu?

bludicka

Příspěvek od bludicka » sob črc 26, 2008 22:20

Ahojky,
zdravím po moooc dlouhé době, nějací pamětníci si mě možná ještě pamatují... :) (já si je taky pamatuju, celkem dobře :wink: )
... v mezičase jsem se stihla stát maminkou, chlapečkovi je 6,5 měs., takže kvůli čemu tu jsem je jasné...začátek přikrmování...
Vitariánství mé stravovací návyky sice nepohltilo, ale pro dítě chci to nejlepší... Samozřejmě stále kojíme, a přikrmovat v 6měs. jsme začali večer klasickou dětskou krabicovou kaší, abychom trochu napomohli rychlejšímu přibírání. Během prvního půlroku jsme totiž s přibíráním i kojením hodně válčili, díky jiným zdravotním problémům miminka.
Ta kaše váhu opravdu pěkně "nakopla", brouček se začíná obalovat, a já mám mnohlem lepší pocit.
Můj dotaz: jakou navrhujete alternativu večerní rozpustné kaše, aby se udržel přibírací trend?? Mírný rozjezd na OZ na váze myslím moc znát nebude.... Nechci žadné vypasené mimi, ale broučkovi trocha tuku opravdu neuškodí.. fakt byly problémy, vyhledala jsem si nové váhové grafy WHO dělané pouze dle kojených dětí a i podle těchto je váha syna mizerná, i když za poslední 3 týdny s kaší výrazné zlepšení.... Ale moc nadšená z té umělotiny mléčné moc nejsem, proto se ptám, jestli by nebyla nějaká vychytávka.
A druhý dotaz... pochopila jsem, že se zde alergie na OZ moc neuznává... co ale u malých dětí.... ty přece mohou na některé druhy OZ zareagovat výrazně alergicky, i když mají tělíčka fungl čistá... a myslím, že tak mohou reagovat OZ bio nebio...
Předem díky...

pa blu.

Selma

Příspěvek od Selma » ned črc 27, 2008 10:05

Bludičko, měla jsi na mysli raw alternativu instantní kaše? To si myslím, že u tak malého dítěte asi žádná není. Taky jsem vyzkoušela u všech třech svých dětí kde co, ale 6ti měsíční dítě není na syrovou rostlinnou stravu stavěné, to fakt jedině ty kaše, když kojení nejde. Jestli ještě kojíš, tak bych se spíš pokusila znutričnit tvoje mlíko.
Stran alergií, to je právě to, že zkušennost ukázala, že je lepší něco uvařeného, než riskovat alergickou reakci. Syrové ovo-zelo je velká síla, dítě si musí zvyknout ji unést a využít, ořechy a semena byť upravené na mléko děti nechtějí, tam je situace úplně stejná. Nakonec ono do miminka stejně nedostaneš nic, na co samo není připravené. Pokud ho teda neoklameš a nepřimícháš mu to do té kaše. Hlady pak nemá na výběr a tělíčko se může zuřivě bránit právě tou alergií. Tak jako tak budeš nucena ho krmit tím, co je ochoten sníst. Jenom bych se samozřejmě vyhnula rafinovanému cukru a soli, páč to by mohl být v budoucnu problém.

Selma

Příspěvek od Selma » ned črc 27, 2008 10:10

Jó ještě jsem si vzpoměla na Grahama, který skorem od narození učil dceru na syrové ovocné a později i zeleninové šťávy, protože mateřské mléko skoro nebylo. Ale začínal po lžičkách, každý den jenom jednu a postupně s manželkou zvyšovali. Pokud si ale vzpomínám, tak jim nešlo o váhu dcerky, ale o to ji udržet vůbec na živu a přitom ji nenavyknout na vařenou stravu.

bludicka

Příspěvek od bludicka » ned črc 27, 2008 12:51

Ahojky,

Selmo, díky moc za reakci..

K mému prvnímu dotazu:
Ptala jsem se na alternativu instantní kaše, myslela jsem jakoukoliv, i třeba vařenou.. Protože když mu večer míchám tu kaši, tak prostě je to takový divný pocit, krmit hromádkou prášku rozpuštěným ve vodě.. Tak jsem myslela, jestli by někdo poradil něco přírodnějšího, co bych mohla připravit sama, vědět, co tam dávám... syrové to být nemusí.

A druhý dotaz - OZ a alergie...
Napsala jsi to moc pěkně, ale zas to je uplně jiný názor, než jsem vyčetla v historii této diskuze, tak stále váhám. S tím znutričněním mého mléka souhlasím, pokouším se.

Já jsem teď krom kaší začala dávat dle všeobecně uznávaného názoru vařenou zeleninu, konkrétně mrkev. No jo, jenže z toho mam taky divnej pocit, protože se musí vařit tak dlouho, než trochu změkne, tak si říkám, jestli v tom vůbec zůstane něco užitečnýho. A navíc to bobkovi moc nejede.

Po vlivem této diskuze a svého pocitu jsem mu včera dala malinko sladkého letního jablíčka. Tvářil se sice překvapeně, ale líp, než u mrkve. Je teď výborný období na ovoce, mám sto chutí mu dávat místo vařené zeleniny čerstvé ovoce. Ale opravdu mám trochu obavy z těch alergií, tatínek je alergik. A navíc to strašení, že když se začně ovocem, pak zeleninu děti nechtěj...

Nemáte prosím ještě někdo nějaký názor na tuto věc, abych se mohla rozhodnout, jakým způsobem budu postupovat? Selmo tvá dítka začínala obvyklým způsobem vař. zel a až pak ovo?
A co ta přibírací kaše..?

Díky moc!! Krásnou neděli
blu.

Selma

Příspěvek od Selma » pon črc 28, 2008 16:32

Bludičko, mám stejný názor na alergie, jako všichni tady. Ale asi nikdo, kdo zažil dusící se dítě ti nekývne na vysoce alergizující (my říkáme čistící) potraviny. Zvlášť když to tvoje už jí vařenou stravu a je tedy co čistit. Určitě bych se třeba méně bála jablek, hrušek, broskví nebo banánů než jahod, malin, rybízu a citrusů, ale postupně i ty, ať si zvyká. Pokud je alespoň nějaké kojení, pak dítě není tak hladové aby toho snědlo příliš a ani ta alergická reakce nemusí být tak prudká, aby vás zahnala do nemocnice, kde by malého našupali farmaky.
S vařenou mrkví to vzdej, stejně ti to bude brzo plivat:)
Moje děti to měly každé jinak, tak jak jsem se učila, chudáčci:) U druhého a třetího jsem už začínala sezóním syrovým ovocem a žádné potíže s odmítáním zeleniny nevznikly. Netuším, odkud se tento názor vzal.
Svoji nejmladší, které budou dva roky, můžu i díky práci na své životosprávě stále hodně kojit, takže veškeré kašování a jakákoliv příprava speciálního dětského menu odpadla, tak s tím ani nemám moc zkušenností. Ono kojené dítě toho stejně moc nepojí, takže jsem ani nemohla vysledovat, po čem z ostatní stravy přibírá. Slyšela jsem akorát o ovesném šlemu, který se dříve dával i velmi malým kojencům jako příkrm nebo plná náhrada mléka. Jsou to vlastně vyvařené a zcezené ovesné vločky. Bohužel nutno přisladit, jinak by to dítě nepilo. Jestli med nebo cukr, to je otázka.

Selma

Příspěvek od Selma » pon črc 28, 2008 16:57

Jinak tě ještě musím pochválit, jak pečlivě vážíš čím malého krmit, určitě se to vyplatí vám oběma.
Jedna paní mi povídala, že s tou výživou dětí zbytečně moc nadělám, že ona svoje dcery krmila segedínem už od tří měsíců. Nojo, taky přežily, jenže jedna nemá děti a ta druhá zuby :?

Leelaa

Příspěvek od Leelaa » pon črc 28, 2008 17:58

Vraj sa pouziva ako nahrada mlieka mandlove, ale ci varene alebo surove, a co ta ich jedovatost..
My sme dnes druhy den na ananasovom melone, Ela ale vyzera na jedlika od prirody, cokolvek som jej dala k puse, prehltla bez poznamok, na melon sa dnes vylozene smiala od ucha k uchu. Tak tiez neviem jak tu zeleninu budem riesit, ked teraz sa da tolko ovocia.

Pavluška

Příspěvek od Pavluška » pon črc 28, 2008 22:42

Leelaa píše: na melon sa dnes vylozene smiala od ucha k uchu.
to umím taky :D
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)

Pavluška

Příspěvek od Pavluška » pon črc 28, 2008 22:43

Selma píše:Jinak tě ještě musím pochválit, jak pečlivě vážíš čím malého krmit, určitě se to vyplatí vám oběma.
:)

(G.K.Chesterton)

Ivana
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivana » pon črc 28, 2008 22:54

Mojí malé, ted už budou 2 roky, začinala fakt jen ochutnávkama, protoze jak tu psala Selma, to kojené dítě prostě nějak zvlášt hlad nema, ale chute po ochutnávání jsou značné. Takže cokoliv jsem jedla já ( zdravého) tak ochutnala i ona. Merunky, ty jsou ted super, banan, kousek, ale i zeleninu mela rada, napr. kousek okurky poradne predkousat a pak sup na prstiku do pusinky a papala vzdy rada. Jo takhle z mixeru ji to nikdy moc nejelo, ale z pusy od maminky dukladne predkousane vetsinou jo. I mrkvicka syrova a jine zajimavosti, dokonce bramboru si rada dava i dnes syrovou. Proste ja jsem skoro vse pekne predkousala, ale nechala jsem tam tu stavu v tom a nevysavala to, aby to nebyla jen ta vlaknina pak. Jo jinak uz i chlorellu a jecmen si davala od pul roku. Ale opravdu nidky nejedla mnoho, to bylo vzdy jen par lzicek skoro do nedavna. Take jeste kojim o sto sest a mala to ma proste porad nejradeji. Mliko porad je a asi jeste dlouho bude :-))

Leelaa

Příspěvek od Leelaa » úte črc 29, 2008 14:41

Este otazka - nejak som postupne prestala kotatku davat Vigantol - vit.D. Hazardujem s jej zdravim, alebo ho v lete ma dost z prechadzok?

Fiona

Příspěvek od Fiona » úte črc 29, 2008 18:29

Promin Leelo, vim jakymi prednaskami si asi prochazis pri kazde navsteve doktora, ale vzdycky kdyz ctu neco podobneho, hned si vzpomenu na vecne vyskajici cikanata, co po zapadle slovenske dedine behaji bose v zime v lete a maji spoustu energie, zatimco peclive piplane deti starostlivych uvedomelych matek v zime v lete posmrkavaji do kapesniku. V zime nemuzou ven kvuli bacilum, v lete kvuli pylum. Cikane se muze valet polonahe po loukach i po snehu, a nezastona a nezastona, ani kdyz to hodis v zime do potoka. A ze uz i na nich se jinak "civilizace" dost podepsala... :wink:
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!

Leelaa

Příspěvek od Leelaa » úte črc 29, 2008 20:34

No hej, ale predsa len zijeme uprostred mesta, prechadzky vacsinou po okoli, co nie je bars priroda, tak to nie je ako vyskat na luke. Ela vyzera skor ako ciganca ked sa to tak vezme. Kremom som ju natrela len raz a ked je v kociari, a je teplo tak sa tam vyvaluje nahata. A nemyslim si ze cigani su ukazkou zdravia a vyborneho zivotneho pristupu.

Renáta

Příspěvek od Renáta » úte črc 29, 2008 20:37

Fiona píše: A ze uz i na nich se jinak "civilizace" dost podepsala... :wink:
Tak, tak. Zďaleka už dnes tie cigánske deti nemôžu byť príkladom žiarivého zdravia. Bohužiaľ. Aj keď na prvý pohľad sa to môže zdať.

macik

Příspěvek od macik » úte črc 29, 2008 21:21

Leelaa píše:Este otazka - nejak som postupne prestala kotatku davat Vigantol - vit.D. Hazardujem s jej zdravim, alebo ho v lete ma dost z prechadzok?
leelaa-já už docela dlouho chodím na diskuze pro maminy, protože jsem už asi sto let snažilka a jak mezitím všechny kámošky z netu otěhotněly, tak jsem stráááááááášně chytrá..jak s dětma a tak :lol: ..........no a většina holek se přiznává, že vigantol a jiné přídavné sračky dětem dávaj spíš nepravidelně než pravidelně a myslím, že to tak obecně je, že to lidi spíš šidí..konkrétně vigantol bych já osobně dávala jen v zimě a to ještě jen tu ošizenou verzi :)

Fiona

Příspěvek od Fiona » stř črc 30, 2008 11:47

Na tenhle odkaz jsem narazila v jine casti fora, ktera dnes "odpociva v pokoji", a myslim ze v miminovskem vlakne by to chybet nemelo. Bezplenkova metoda :)
http://www.mokosha.info/component/optio ... /Itemid,1/
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!

Selma

Příspěvek od Selma » stř črc 30, 2008 13:18

Nedávala jsem Vigantol ani v zimě, ale jestli to na mně prásknete, tak to zapřu :D
Někde jsem četla, že deset minut slunka denně na ruce a obličej postačí k výrobě potřebného množství vitamínu D a tipla bych, že se o něj pak kojící maminka s dítětem podělí.
O to by nešlo, ale četla jsem i nepěkné věci o předčasném zarůstání fontanely, což způsobí nějaké závažné neurologické potíže, pak se to snad řešilo sekáním do miminkovy hlavičky brrrrr ... jak člověk zajistí, aby se dítě nepředávkovalo, když ho matka nechá normálně užívat slunce? Je to hrozný blázinec tady s těmi farmaky.

Leelaa

Příspěvek od Leelaa » stř črc 30, 2008 13:28

Len som to chcela mat potvrdene, aby som sa mala o co opriet, ked zacne manzel zasa kritizovat moj extremizmus. Stale si asi mysli, ze ma to casom prejde. Chudak.

Selma

Příspěvek od Selma » stř črc 30, 2008 14:12

S tatínkama je někdy potíž :? Jedna mu věří, že se dokáže postarat o hmotné statky a dá mu dítě a on nevěří v její mateřské schopnosti.

bludicka

Příspěvek od bludicka » čtv črc 31, 2008 10:33

Ahojky,
důkladně pročítám všechny reakce, a jsem nadšená, je to pro mě fakt velká inspirace a pomoc.
Během těch několika dní jsem si to už trochu porovnala v hlavně, a mám už nějaký plán, jak postupovat. Už jsme vyzkoušeli mrkvovou šťávu, jablíčka, kousíček švestky, v plánu banán. Problémy žádné, naopak, boban má velký zájem a připadá mi, že se vůbec netváří tak zoufale a zklamaně jako u vařené mrkve. :o) Jen musím stále brzdit své nadšení a jsem stále opatrná, zatím jsme na opravdu minimálních množstvích. (Pro upřesnění - jinak stále kojíme).
Večerní kaši instant ale nechávám, pro klid duše, ale hledám alternativu.
Jinak další věc je, připravit strategii pro okolí, především pro babičky... :?

Leelo, v kterém měsíci se narodila tvoje malá? Můj Davídek je v lednu, nejsou přibližně stejně staří??

Ivano, zkoušela jsem to předkousávání... jen mam divnej pocit, protože moje zuby nejsou vůbec moc zdravý a přeci se říká, že ten zubní kaz se přenáší i na mimi... co si o tom myslíš? Nebo máš zoubky jako perly bez kazu?

Jsem ráda, že jsem se tu dozvěděla, že nejsem jediná, kdo fláká ten vigantol... moje kámoška je tak hrozně zodpovědná, já si proti ní připadám hrozně.. :) vigantol někde máme, ale asi už dost zaprášenej...

zatim pa blu

Renáta

Příspěvek od Renáta » čtv črc 31, 2008 10:57

bludicka píše: Ivano, zkoušela jsem to předkousávání... jen mam divnej pocit, protože moje zuby nejsou vůbec moc zdravý a přeci se říká, že ten zubní kaz se přenáší i na mimi... co si o tom myslíš?
Kým nemáš zuby v poriadku, nechaj to predkúsavanie plávať. Zubný kaz je potvora. Prenesieš ho na drobca.

Selma

Příspěvek od Selma » čtv črc 31, 2008 13:16

Předkousávala jsem i když jsem neměla a nemám zuby v pořádku. Sázela jsem na to, že když bude dítě dobře živeno, nebude mít problém se s nějakou tou ošklivou bakterií vypořádat. Malé bude 6 let a zatím má zuby zdravé. Toho prvního jsem ještě krmila konvenčně a má zubní kámen a jak jsem tak koukala, tak i jedna stolička jeví známky počínajícího kazu a to je jenom o 17 měsíců starší, než sestra. Nehledě na to, že jeho stravovací návyky jsou o poznání horší a jenom těžko ho přemlouvám na zdravější stravu.

dgm

Příspěvek od dgm » čtv črc 31, 2008 20:54

Je, Komonice, jak se mas celou dobu? Vidim te online, napis nam neco o prckovi. :)
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”

Ivana
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivana » čtv črc 31, 2008 22:14

Ohledně předkousávání, já právě také zuby nemám nějak dobré o jendom maličkém kazu dokonce vím,ale není nějak pořad čas si zajít k zubaři a jako dítě jsem měla velmi často kazy, ale na tohle moc nevěřím a prostě nějak cítím že je to taky o tom zdraví dítěte. Nemyslím si prostě že kaz se dá chytit, nevím, přeci je to hlavně o překyselení organismu.. no to je jedno, ale obě holky 4 a 2 roky, mají zoubky krásné, jen mladší má zubní pigment na zoubcích ze zadu, ale nic to není, dávám to možná za následek velkému množství chlorelly, které denné zkonzumuje a konzumovala když jí vyrůstaly, ale možná je to i z něčeho jiného, (kaz ne, ukazovali jsme zubařovi) Po porodu jsem musela valit antibiotika ve velkém, tak si říkám buhví, z čeho ma pigmentové skrvrnky.

Vitamíny AD a spol. jsem také nedávala.. no jen asi několikrát za celou dobu max. 5x. A mé známé také VELMI šidili a to nejsou žádné alternativky. Na slunko jsem cpala i když byla malinká a hlavně jsem se cpala na slunko já kdykoliv vyšlo. Pak jsem jednu dobu i koupila rybí tuk a dávala si, i holkám když opravdu vubec dlouhodobe nesvitilo a nebo jsme to slunění nějak nestíhali na pozdim a v zimě.

Pavluška

Příspěvek od Pavluška » čtv črc 31, 2008 22:47

Doporučuji (shlédla jsem náhodou a zběžně, jelikož se mě to ještě netýká, ale vypadá to jako dobrý zdroj infa):
http://rawmom.com/blog/
:)

(G.K.Chesterton)

Monciina

Příspěvek od Monciina » pát srp 01, 2008 15:18

Ahoj maminky a tatínkové :) Nemám čas si to tu celé pročíst, určitě tu je hóódně užitečného, co bych měla vědět, ale malá se za chviličku vzbudí a pak jen nosím a nosím.... Ale proč píšu - Anežce je 7měsíců a před měsícem se jí na obličeji a krku vytrousilo cosi jako atopický ekzém. Doktorky mi řeknou jen "může být"... Pořád plně kojím, malá jen párkrát olízla banán nebo okurku, mrkev. Vůbec to nechce, tak si říkam, že na to neni připravená a jenom kojim.. Mam ale obavu, aby mlíčko bylo, abych nemusela sáhnout po umělém. Na této stránce jsem zahlídla něco o "znutričnění" mého mléka - může mi to prosím prosím někdo osvětlit :) Držím kvůli tomu ekzému bezmléčnou a bezlepkovou dietu, no je ze mě celkem vitarián k pohledání :lol: Ale potřebovala bych nějaký výčet ovoce a zeleniny, která není alergenní, abych maličké ten ekzém nezhoršovala. Tak jestli máte nějaké zkušenosti :wink: Máme taky zvířata a vlhký byt, zvířata stěhuju ven, ale na nový byt fakt nemáme... Myslim si ale, že strava je hodně důležitá a že jí můžu touto cestou pomoct. Ještě malá otázečka - čím jste začli přikrmovat? Je a ještě mě jedna napadla - je rentgen kyčlí v 7měsících povinný? Na ultrazvucích jsme byli, ale na rentgen se mi jí brát fakt nechce :evil: Díky moc všem co mi něco písnou, budu ráda za každou inspiraci, mějte se sluníčkově, ahoj Monča.

Selma

Příspěvek od Selma » pát srp 01, 2008 22:30

To s tím znutričněním mléka jsem psala já, ale upřímně řečeno nevím jak na to:) Kojím celkem čtvrtým rokem a za tu dobu jsem měla různé výkyvy ve své stravě, lecos jsem vyzkoušela, někdy to bylo i hodně vedle, ale mlíka bylo vždycky dost a děti po něm byly oplácaný, ačkoliv já jsem třeba měla jenom 10% tělesného tuku a únavou jsem sotva stála na nohách. Ale je fakt, že když už jsem cítila, že je to fakt špatný, tak jsem se nejdřív počistila a pak jsem jedla co nejtučnějšího a nejvýživnějšího jsem našla, hodně třeba paraořechy, avokáda, mandle, máslo nebo nepasterované mléko, ovesné vločky, vajíčka, saláty se spoustou oleje, řasy sladkovodní i mořské, spousty medu, taky zeleninové šťávy, ale jenom tolik kolik jsem stihla udělat ručně, protože elektrický odšťavňovač stále nemám. Ale asi si ho co nevidět koupím. Zeleninová šťáva má podobnou uspokojující chuť jako mléko, ale ještě jsem neměla možnost vyzkoušet, jestli by mi nahradila proteiny, bez kterých se bohužel zatím neobejdu.

Leelaa

Příspěvek od Leelaa » ned srp 03, 2008 9:41

bludicka Ano, Ela sa narodila na konci januara. Co sa tyka prikrmovania, tiez som myslela, ze zacnem az koncom jej prveho roku, ale evidentne ju konzumacia cohokolvek uz zaujima a myslim, ze v tych ochutnavkovych mnozstvach je to skor oboznamovanie sa s chutami nez vytlacanie mliecnej stravy. Kym je sezona budem jej proste davat to, co prave jem ja a ked nebudem vediet co, tak radsej 100% mlieko, nez si robit vrasky.

Ivana
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivana » ned srp 03, 2008 10:09

Ahoj, rentgen si teda myslím ze povinný není. My jsme byly jen na tom ultrazvuku v 6 ti měsících, to chodí myslím všechny dšti ted nevim. Takže se na to zeptej a jistě bych na rentgen nechodila hlavně z toho duvodu, že je tak blizko pohlavnich organů. Nechapu proc mate jit na retgen, pokud nenasli zadnou anomalii nebo neco podobneho, tak nevim proc vas tam posilaji. To mi prijde jako uplnej hazard a zbytecnost. No jinak i kdyby to bylo nejak nutne tam jit, tak nemusis, to je vase pravo. Znutricneni mleka je mozno tak jak pise Selma proste ty tucna a hodne nabušená zdravá jídla, superpotraviny, řasy- chlorella, třeba i ječmen, zeleninové šťávy, mrkvička, mlíčko kozí nebo jiné syrové.. a ja jeste delam ty mlíka rostlinny ze semen nevařený taky často.

Monciina

Příspěvek od Monciina » ned srp 03, 2008 10:50

Díky, na ten rentgen jsem rozhodlá nejít. Tady se na něj posílají děti rutinně. No vůůbec, fuj jenom ta představa jak mi jí ozáří :evil: Zajímalo by mě, kde sháníte syrový kozí mlíko? Nebo máte vlastní kozy :lol: Ehm, v sekci o kojení to vyznívá kapku vulgárně :oops: My tu máme sice kozí farmu, ale prodávaj jen pasterizovaný. Pokusim se je ukecat, ale pochybuju....

Leelaa

Příspěvek od Leelaa » ned srp 03, 2008 11:15

V Brne na Zelnim trhu mi jedna pani ponukala kozie mlieko, takze ak bolo od jej domacej kozy asi by sa dalo dohodnut na nepasterizovanom. Neviem, ako je to s trhmi v inych mestach. Obcas maju nejake kontakty obchody zravej vyzivy.

Ivana
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivana » ned srp 03, 2008 12:50

Ja prave kupuju od pani tady u nas ve mestecku Rousinove, je tady asi 5 lidi co maji domácí kozy nebo kozu, tak ja chodim k jedne aj s detma a vzdycky si pekne pockame na cerstve a divame se aj jak dojí, to je super. Sice uplne se s tim nestotoznuju, ale proste si myslim ze pro ty deti je to dobre a mozna obcas pro toho dospelaka taky. S tim rentgenem to teda koukam, ze to u vas je rutinně, to je fakt docela drsný. Tak malé miminko na rentgen jsou fakt prdlý, když to není nevyhnutelné tak nevím co jako blbnou.

Ivana
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivana » ned srp 03, 2008 12:52

Jinak prostě asi se nějak ptát, kdo má tam u vás kozu, záleží kde bydlíš, ale zjistila jsem že ještě dost lidí má kozy.

Leelaa

Příspěvek od Leelaa » pon srp 04, 2008 12:39

Monciina

Příspěvek od Monciina » pon srp 04, 2008 12:56

Nečítali, páč neumíme anglicky :oops: Ale co je o dětech mě vždy zajímá - o čem pak to asi bylo :wink: Ještě bych se chtěla zeptat - od kdy dáváte (jestli dáváte) dětičkám řasy a třeba mladý ječmínek? Hned jak začnou jíst? Když pouze kojim, bude stačit že se tim "nacpu" já a malá to bude mít v mlíčku??? Jinak s tim rentgenem to odůvodňují tak, že na ultrazvuk už jsou půlročci velcí :!:

Leelaa

Příspěvek od Leelaa » pon srp 04, 2008 13:39

V skratke zhruba je ten clanok o tom, ze Shazzie osobne nepozna ani jedno zdrave a spravne krmene dieta na surovej veganskej strave - vynimky Stormovic decka - tie jedia med a kohosi ine je este kojene. Ona sama ma cca 4-rocnu dceru a rozhodla sa, ze radsej bude davat doplnky stravy a eventualne kozie mlieko, ktore dcera nechce, lebo jej bolo vysvetlene, ze je pre kozliatka a chrobaky si asi chytat nebudu. Takze bude doplnat umelo vit. K2 ktory sa syntetizuje v tele z K1 ale tazko, B12, sojovy lecitin kvoli cholinu, vegan DHA, dajake ionic zelezo a vit. D.
Tvrdi, ze videla vela deciek, ktore boli evidentne na surovej strave podvyzivene a mali problemy z fyzickym i mentalnym vyvojom.

Leelaa

Příspěvek od Leelaa » pon srp 04, 2008 15:04

Na Shazzinych strankach je aj clanok o dojceni a vyzive od nejakej Kate Wood, tak k tomu znutricneniu mlieka spravim vycuc:
kvoli proteinu - vyborne su klicky - sosovica, mungo, cicer (cizrna)
prilis vela orechov a semienok, hlavne neanmocenych sposobuje torbu hlienu, dietatku moze zacat z nosu liezt zlty/zeleny soplik. Lepsie je cez noc namocit a cez den este doklicit.
Sezam je vyborny zdroj vapniku, zinku zeleza, vitaminov B hlavne B6
Zinok je velmi dolezity, lebo vacsina ludi ho ma malo, zdroje: tekvicove semienka, cizrna a tahini. B6 - kvetak, rericha, banany, brokolica.
B12 - jedina istota je suplementacia.
Vapnik - brokolica, sezam, morske riasy. Pri kojeni treba o 550mg denne viac nez bezne.
Kvalitne tuky - zasa, neprehanat so semienkami, ale zaradit male pravidelne mnozstva lanoveho oleja, avokadoveho. Ked nie ste striktne 100% na surovej, da sa zaradit melasa ako zdroj zeleza a vapniku - dobra mixovana s tahini - a susene drozdie pre vitaminy B
Pani doporucuje urcite "superfoods", zvlast vceli pyl a maca.
+dostatok vody - o dooost viac nez zvycajne
Toz dufam, ze niekomu to pomoze..

Selma

Příspěvek od Selma » pon srp 04, 2008 16:04

"Takze bude doplnat umelo vit. K2 ktory sa syntetizuje v tele z K1 ale tazko, B12, sojovy lecitin kvoli cholinu, vegan DHA, dajake ionic zelezo a vit. D."

eeeeee no potěš. Takže matka, která má vystudovaný práva nebo má nedej bože jenom maturitu je nahraná a nejlíp udělá, když výživu a raději i výchovu svého dítěte svěří do rukou odborníků, nejlépe nějaké vyšší, například árijské rasy :?

Leelaa

Příspěvek od Leelaa » pon srp 04, 2008 16:14

No myslela to tak, ze je lahke na VEGANSKEJ surovej strave (ani ten med a pel) dostat sa do deficitu nejakej latky. Riesilo sa to vo vlakne o B12, ze 100% veganska strava nie je prirodzena, a ked nejeme hmyz a prilezitostne potvorky, tak to musime suplovat inak. (Ale vraj staci neumyta bio zelenina a sem tam hlina.)

Selma

Příspěvek od Selma » pon srp 04, 2008 17:08

Jo jasně, já jenom že dodávat dětem nějaké látky v tabletách mi přijde stejně blbé rozhodnutí, jako živit je vegan nebo vita, ačkoliv vidím, že jim to neprospívá a kradou spolužákům chleby se salámem, třeba. Je otázka, zda se té paní nezdály všechny ty děti neduživé a duševně zaostalé z čisté předpojatosti.
K té B12, spolehlivým zdrojem není vůbec nic, ani maso ani cokoliv jiného. Ještě než jsem se dozvěděla o vita navštívila jsem doktorku, že jsem pořád unavená při tom kojení a dostala jsem B12 v injekcích. A to jsme v té době jedli hodně hovězí maso, které nám vypěstovali rodiče. Vzpružila jsem se, až jsem se vzdala masa a pojídala více zeleniny a ovoce.
Takže mně veškeré to mudrování o vitamínech a čeho v čem je dostatek a nedostatek spíš přijde k smíchu. Tomu stejně pořádně nikdo nerozumí, jak ta chemie v těle funguje a čím víc je člověk v oboru vzdělaný, tím více si to uvědomuje. To jenom všelijací nedoukové, kteří si potřebují vydělat na živobytí pouštějí do světa svoje demagogie.

Ivana
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivana » pon srp 04, 2008 20:52

No to je docela hnus, teda aspoň mě vždycky něco takového prostě tak nějak znervozní a jsem z toho smutná. To jako psal kdo ten článek? Nějakej vitarián, nebo přímo ta shazzie? No to je fakt škoda, že prostě se ještě nidko nezabýval vitariánstvím u dětí, prostě ani walker ani moc nikdo. Já teda fakt potom nevím..
Leelaa píše:V skratke zhruba je ten clanok o tom, ze Shazzie osobne nepozna ani jedno zdrave a spravne krmene dieta na surovej veganskej strave - vynimky Stormovic decka - tie jedia med a kohosi ine je este kojene. Ona sama ma cca 4-rocnu dceru a rozhodla sa, ze radsej bude davat doplnky stravy a eventualne kozie mlieko, ktore dcera nechce, lebo jej bolo vysvetlene, ze je pre kozliatka a chrobaky si asi chytat nebudu. Takze bude doplnat umelo vit. K2 ktory sa syntetizuje v tele z K1 ale tazko, B12, sojovy lecitin kvoli cholinu, vegan DHA, dajake ionic zelezo a vit. D.
Tvrdi, ze videla vela deciek, ktore boli evidentne na surovej strave podvyzivene a mali problemy z fyzickym i mentalnym vyvojom.

Monciina

Příspěvek od Monciina » pon srp 04, 2008 22:19

Moc a moc děkuju za překlad!! Ohledně výživy si říkam(jsem fakt laik nejlaikovatější), že když prospívá dítě, které jí hlavně vařené jídlo, tatranky, chipsy, salámy, chleba, maso a sem tam možná jablko a zapije to slazenou limčou(což podle mě takhle jí většina dnešních dětí), tak že i když třeba nebudu schopná složit ten správnej jídelníček, tak když budu "krmit" dítě pěkně zeleninkou, ovocem, semínky, nějaký ty řasy, čerstvý kozí mlíko, tak podle mě musí bejt vidět rozdíl a nemůže strádat ne? Táákovejch vitamínků v tom oproti povařenýmů cosi... Co myslíte vy?

Leelaa

Příspěvek od Leelaa » úte srp 05, 2008 10:08

Prave, ten clanok je priamo od Shazzie a tiez vravi, ze medzi vitarianmi sa o vyzive deti prakticky nehovori, mozno aby si nekoledovali o problem so socialkou :) Hladala som po webe, mozno este na nejakom americkom fore bude o tomvlakno, ale clanky nie. Storm a Jinjee to asi maju na svojich videach a knihach - urcite ma o RAW tehotenstve. lenze kto tu ma od nich knihy?

dgm

Příspěvek od dgm » úte srp 05, 2008 10:39

Mam navrh, zalezi na vas, jestli je to blbost nebo ne. Nemohlo by se na nejaky ucet vybrat nejaky peniz, neco jako kdyz se skladal na provoz webu sponzorsky tym, ze by se cas od casu mohla koupit nejaka knizka a nejobetavejsi dobrovolnik,ktery umi ten ktery jazyk by nam to sem mohl trosku poprekladat. Nemyslim uplny preklad, aby nebyly problemy s autorskymi pravy, ale tak nejak hlavni myslenky.... Ja bych rada prispela a jeste mam v umyslu prispet i na ten zminovany provoz stranek , tenkrat jsem mela jine starosti a prosvihla jsem to. :)
Naposledy upravil(a) dgm dne úte srp 05, 2008 21:55, celkem upraveno 1 x.

dgm

Příspěvek od dgm » úte srp 05, 2008 10:46

Nebo by ta knizka mohla mezi nama ruzne kolovat, aspon by to bylo poradne vyuzite. Nechci aby maminky ztratily zbytecne nadeji, ve vitarianstvi verim.

Ivana
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivana » úte srp 05, 2008 21:54

Jo to ja bych urcite prispela, kdyby se nekdo takovy nasel a prelozil neco. Taky neumim anglicky, jen spis tak slovem a velmi chabe. Ja na vitarianstvi taky verim, ale proc, kdyz dospelym prospiva tak detem by nemelo? Ja proste si mozna myslim, ze vse zalezi na jedinci, na jake vlne se nachazi. Proste pokud jeste neni dostatecne duchovne dopredu, tak mozna mu muze vita strava delat problemy, proste potrebuje nejak uzemnit masem a jinymi tezkymi jidly. Nejak me to tak vcera napadlo, ze tohle mi prijde jako docela pravdepodobny. Proc proste nekomu sedi fruitarianstvi a jiny ma s tim problemy? MOhlo by to fakt byt o tom duchovnu, vnitrni vyrovnanosti.
MOzna proste se nektere nebo dost detí nemohou zivit ihned ciste vita stravou, proste k tomu potrebuji nejaky vývoj, mozna.. Ale fakt jen tak uvazuju! I treba bretharianem, by nemohlo byt vetsina lidi, k tomu je proste potreba fakt duchovni zralost. Mozna opravdu je hrozne dulezita ta duse v jakem je stavu a kdyz neni uplne zdrava a vyrovnana, tak ani to jidlo ji nepomaha, tohle je vlastne znama vec :) :lol: No spis jsem to myslela ze kdyz je dite na nejake hladine na nejake frekvenci a treba nekdo mu dava jidlo o vysoke frekvenci nebo spis energii, tak to nedokaze nejak prijmout a muze mit problemy.. No opravdu jen takova uvaha :roll: 8)

hugis

Příspěvek od hugis » stř srp 13, 2008 10:32

Sluníčko

Příspěvek od Sluníčko » čtv srp 21, 2008 11:20

Leelaa píše:V skratke zhruba je ten clanok o tom, ze Shazzie osobne nepozna ani jedno zdrave a spravne krmene dieta na surovej veganskej strave - vynimky Stormovic decka - tie jedia med a kohosi ine je este kojene. Ona sama ma cca 4-rocnu dceru a rozhodla sa, ze radsej bude davat doplnky stravy a eventualne kozie mlieko, ktore dcera nechce, lebo jej bolo vysvetlene, ze je pre kozliatka a chrobaky si asi chytat nebudu. Takze bude doplnat umelo vit. K2 ktory sa syntetizuje v tele z K1 ale tazko, B12, sojovy lecitin kvoli cholinu, vegan DHA, dajake ionic zelezo a vit. D.
taky jsem si nepřeložeila, ale podle tohoto zkráceného výpisu, je to tedy zajímavé, ona je na vita docela dlouho, je dobře, ale že píše reálně, jak to vidí, co zažila atd. podle zkušenosti

VeGaN_BA

Příspěvek od VeGaN_BA » pát srp 22, 2008 11:12

Leelaa píše:V skratke zhruba je ten clanok o tom, ze Shazzie osobne nepozna ani jedno zdrave a spravne krmene dieta na surovej veganskej strave...
Trosku to poopravim, moja 1r2m dcera zije presne ako mi, na surovej strave je zdrava vitalna inteligentna... Ma tolko energie, ze sa nestacime cudovat, rozpravat sice este nevie, ale rozumie vela veciam co od nej chceme. Manzelka jej povedala, nech donesie ovladac od televizora, ktory bol na zemi a ona isla pre neho, zdvyhla ho a jej ho priniesla, dam jej mobil do ruky s nastavenym zvonenim a ona si sama pusta pesnicky (zvonenie) a zastavuje alebo prehadzuje na ine, toto zvladla ked mala rok. Dalej, nebola chora, vyvyja sa uplne normalne...cize reci o tom, ze raw food children budu denenerovane su uplne bludy...Have a nice day..

Odpovědět