Zmena jidelnicku s prichodem chladnejsiho pocasi, zimy...

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

dgm

Zmena jidelnicku s prichodem chladnejsiho pocasi, zimy...

Příspěvek od dgm » úte zář 16, 2008 11:14

Ahoj, napadlo me to vcera, jak prisly decka ze skoly vymrzle, tam se netopi, doma je cekala jidla, jaka jsem byla zvykla delat pres cele leto. Me osobne se to netyka, ale kdyz ma clovek odpovednost za druhe... Mate nejake zahrivaci finty, kdyz prijde prudke ochlazeni jako ted? Nebo dokonce az prijde opravdova zima? Moje rodina je na tom s vitarianstvim procentne lepe nez vloni, toho normalniho jidla podstatne ubylo, ale co jim davat, az nastanou mrazy? Treba ja mam moc rada nastrouhany zazvor, ale ten se taky neda dat do vseho...
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”

dgm

Re: Zmena jidelnicku s prichodem chladnejsiho pocasi, zimy...

Příspěvek od dgm » úte zář 16, 2008 18:46

Jejej, tady je to samy 100% vitarian s dokonalym prokrvovanim tela. :wink:
Ani v zacatcich jste to neresili?
Ja jsem dnes napriklad na radu Macika pripravila teplou polevku z rozmixovanych rajcat a cukety, do toho listy nadrobno a zeleninu na male kousky, co dum dal, slabe ohrat, pridat olej a posypat oreganem. Melo to uspech. Mate nejake svoje vyzkousene napady?

Fiona

Příspěvek od Fiona » úte zář 16, 2008 19:46

Jo 8) Otuzovat, otuzovat, otuzovat :) Pripadne kratkodobejsi verze: hybat, hybat, hybat :D A treba sem tam bylinkovy caj...
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!

Jista

Příspěvek od Jista » stř zář 17, 2008 0:39

ja se na zimu chystam jist mene ovoce,vice zeleniny,lneneho chleba s pomazankami,orechy,seminka,pohankove kase....a hlavne odject do Indie :D to je nejlepsi reseni.
to ovoce dela divy.tuhle jsem dojedl rano melouna,bylo trochu chladneji,ale slo to.dojedl jsem a uplne jsem se rozklepal.nevim co bych delal v lednu.
Go Raw

dgm

Příspěvek od dgm » pát zář 19, 2008 13:35

Dekuji za odpovedi !!

Pavluška

Příspěvek od Pavluška » pát zář 19, 2008 16:16

Určitě méně ovoce. Jeden kousek ovoce tolik neochladí, ale každé další sousto ano. Cítím to tak. Komu chutná pohanka, tak ta je pro zimní období určitě dobrou volbou, případně ty zel.polévky s dobrým kořením (nepřehnat, já se přiotrávila muškát. květem, což je prý i lehce halucinogenní- u mě jen rozostřené vidění, a následný den jsem měla pořád žízeň, opravdu pozor na nevinné koření).
Ale jak říká Fionka, pohyb to zachraňuje. A teplé oblečení.
Osobně nejsem v zimě proti bylink. čajům. Když se člověk prohřeje dobrým čajem, nehledá už nic horšího k zahřátí. :)
Taky hřeje láska.
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)

awa

Příspěvek od awa » sob zář 20, 2008 13:31

Tenhle problém mě trápí od začátku vita stylu. Velký díl toho spadá do termoregulace pod taktovkou štítné žlázy a zhoršeného krevního oběhu v periferiích. Pohyb určitě ano, ale když člověk potřebuje udělat nějakou papírovou práci a sedí nějakou tu hodinku apod., tak mi stejně zebou nohy a to klidně celý den pobíhám a všelijak cvičím. Zimu v nohách zlepší buď bota s nejméně sedmicentimetrovým podpatkem ( proto mám jen kozačky s vysokým podpatkem ) a potom je-li možnost nožní koupel arniková, rozmarýnová nebo rašelinová. Nohy si dokonce masíruji rejžákem...(miláček se mi směje, že jsem hroch a dělám si autoreflexní masáž (:-) ). Co se týká rukou, tak jsem využila znalostí mé babi a dělám domácí ruční práce, zejména pletení a háčkování, nebo jdu dělat aromamasáž miláčkovi, to taky hodně ruce prokrví - úplně hoří a nebo drbám své drbání nenasytné zvířecí miláčky.
V zimě si občas udělám i vlastní čaj z rooibosu a zázvoru se lžičkou medu, když je to opravdu kruté a já jsem skoro jako rampouch...
Také nejím tolik ovo, víc zeleniny, kterou ráno přinesu do tepla a když si do mixů přidávám vodu, tak si ji na teplotu těla přihřeju.
Ovšem musím říct, že s pravidelnými očistnými krizemi se moje termoregulace a přizpůsobivost teplotním rozdílům velmi zlepšila, ale ještě nejsem úplně vyčištěná, to budu s jistotou vidět až mi zmodrají mé původně modré oči. Zatím jsou takové zelené s nádechem do modra. Ani si to neumím představit, že mi mráz nebude vadit, ale moc se na to těším... :D

RAWka
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od RAWka » čtv zář 25, 2008 18:12

No mne je teda riadna zima, keď jem vita. :( V poslednom čase som jedla kvôli tomu ovela viac varenej stravy, hlavne pečiva. Keď zjem niečo RAW, tak sa strašne klepem. A to sa snažím jesť všetko. Ovocie, zeleninu, oriešky....atď...a nič. Som z toho zúfalá. Ale keď ja zimu tak strašne neznášam, tak si radšej dám niečo iné. Ale čaj mi dosť pomáha, lenže dakedy sa musím aj najesť, čo? :?
Hladať znamená mať ciel, ísť za ním a nevšímať si nič iné, byť ním posadnutý. Ale nehladať a nájsť znamená byť slobodný.

dvdmchl

Příspěvek od dvdmchl » čtv zář 25, 2008 18:21

zima prejde casem, az se telo procisti...
jenze jezenim vareneho se neprocisti. :)
ale ted uz je venku zima, asi to nechat na pristi rok...

Fiona

Příspěvek od Fiona » čtv zář 25, 2008 18:27

Ja si naopak myslim ze prave ted je nejlepsi cas zacit s otuzovanim. Kdyz jen polehavam a vysedavam v kanclu, taky se ze me stala dobra zmrzlina. Ale da se jit zabehat, zaplavat venku (cim studenejsi voda tim lepsi), zase zabehat, a salat si pak treba dat na teplejsim taliri. Verim tomu se veskere jidlo by se melo tak jako tak jist o teplolte mezi 30 - 40 stupnu, tedy priblizne o teplote cloveka :)

buc11

Příspěvek od buc11 » pát zář 26, 2008 8:22

nní mi plně jasné to období zimy, dyť se spí celou noc v teple, pak se je celej den v topené práci, pak se je v teple v obchodňácích a doma, já ještě saunu nebo sedím na kamnech a takže že je zima se ví ze zpráv a nebo z přeběhů mezi zateplenými základnami. Takže právě v tomhle období mám zvýšenou potřebu tropickýho abych se trochu zchladil.

Katarína
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katarína » pát zář 26, 2008 8:45

Ja si zvyknem rucne odstavit 1 pomaranc (alebo 1 mandarinku alebo 1/2 grepu) a zalejem ju 1/2 litrom teplej vody. Ale tak to pijem uz od toho casu, co som mala problemy s oblickami. Mam odvtedy potrebu vnutorneho tepla, hoci zima ako taka mi byt pritom vobec nemusi, tykalo sa to aj leta a 30-stupnoveho tepla vonku.
Čím väčšia spotreba mlieka a vajec, tým viac zvierat odsúdených na smrť pod nožom. A zvyčajne aj na utrpenie počas života.

Renáta

Příspěvek od Renáta » ned zář 28, 2008 10:33

buc11 píše:Takže právě v tomhle období mám zvýšenou potřebu tropickýho abych se trochu zchladil.
:D Krásny výklad. Súhlasím. Vnímal si to tak aj vo svojom makrobiotickom období? Jedol si aj vtedy citrusy?

s.arik

Příspěvek od s.arik » úte říj 07, 2008 20:12

A co strouhané jablko se skořicí?
Nebo koupele nohou v horké vodě s hořčicí, to je pecka.
Ovšem co zahřeje nejlépe, je přebrodění řeky a následná ostrá chůze přírodou v suchých teniskách, dokud nohy nehřejí.

A podle mé zkušenosti platí, že čím větší zimě se člověk pravidelně vystavuje, tím příjemnější mu připadá "realita". Takže denně chodit boso 5minut venku, i (nejlépe) v hlubším sněhu. Každé sprchování i koupel zakončovat ledovou vodou - pravda, člověk lape pár vteřin po dechu, ale pak vzduch doma odhaduje na příjemných 27 stupňů :lol: ...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!

Fiona

Příspěvek od Fiona » úte říj 07, 2008 21:36

Jej, ty budes muj clovek :)
A proc zustat jen u nozek, kdyz mame vodu, do ktere se da skocit i s hlavou a se vsim :D Jj, prave ted to zacina byt opravdu zajimave, uz to kouse :D >:-)

s.arik

Příspěvek od s.arik » úte říj 07, 2008 22:14

Po hlavě bych se bála, při ledovém zakončení sprchy chytám málem infarkt, ale pocit poté je prostě úžasný, otužování je droga.
Nohy jsou neskutečné, zvládají i hodně chladnou řeku, než tu Ostravici přebrodím, to trochu trvá, ještě s malou dcerkou na zádech, je radno šlapat opatrně...
Nicméně zbytek těla by v ledové vodě asi chytl křeč, zebe mě kolikrát i při plavání v létě :oops: .
Jak se tu vkládají fotky? Zkusím...
Tahle je ovšem trapně jen z posledního září letos...ale už to taky studilo krásně.

s.arik

Příspěvek od s.arik » úte říj 07, 2008 22:16

tak nevložím, neumím, ani fotka v pase se mi nepovedla přidat :?: a to měla opravdu jenom 80x80 pixelů (čímž byla stejně malá a ošklivá :| )

Fiona

Příspěvek od Fiona » úte říj 07, 2008 22:22

Mas ji ve formatu .Jpeg?
To by melo fungovat. Mozna ti jeste zbyva zmacknout to potvrzovaci tlacitko :)

s.arik

Příspěvek od s.arik » úte říj 07, 2008 22:37

Obrázek

s.arik

Příspěvek od s.arik » úte říj 07, 2008 22:47

:( jdu se na to vyspat.
a asi poprosím o návod pro nováčky....použít mám dole tlačítko přidat přílohu? (nikde na webu fotky nemám, jen v pc)

neon
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od neon » stř říj 08, 2008 8:43

Ty to prece prave nevkladas ze sveho PC, ale odkazujes na modrykonik.cz, ne ?

s.arik

Příspěvek od s.arik » stř říj 08, 2008 9:17

no, popravdě jsem zkusila obojí, neúspěšně :lol:
z pc přímo sem by to bylo lepší, neb odkaz na modrého koně nevím jestli by šel....alba mohou prohlížet jen registrovaní na koníkovi, asi teda, jsem v tomhle tabula rasa. jak víš, že to byl odkaz na koně?

s.arik

Příspěvek od s.arik » stř říj 08, 2008 9:20

mám špatné svědomí, že tu zaplácávám seriozní diskuzi svou neschopností v jiné věci :( jestli to čtou admini, ať mě smažou :|
:lol:

Nechám to být, fotka je stejně o ničem, prostě vychrtlá ženská s děckem na zádech, po kolena v řece Ostravici....už máte představu ne? :lol:

dvdmchl

Příspěvek od dvdmchl » stř říj 08, 2008 10:18

ne nemam predstavu. :)

Kdyz budes psat prispevek tak dole je policko "Název souboru" hned vedle toho je tlacitko Browse(ty to asi bude mit cesky, Prochazet). Zmackni tlacitko a na svem pocitaci si najdi tu fotku. Oznac ji a klikni na Ok.
Pak musis kliknout na talcitko "Přiložit Soubor" a cesta a nazev fotky se ti tim presune do policka "Poznámka".
Coz je pravda krapet nelogicke, ale co uz nadelas. :)

Pak si klikni na tlacitko "Náhled" a kdyz se ti to cele libi tak "Odeslat".

s.arik

Příspěvek od s.arik » stř říj 08, 2008 11:26

dvdmchl,
přesně to jsem udělala, jen bez toho náhledu :lol: , no, vloží to sem Hugo :oops: a příště už budu plodit raději jenom písmenka!

s.arik

Příspěvek od s.arik » stř říj 08, 2008 12:46

snad...
Přílohy
do_diskuze.jpeg
do_diskuze.jpeg (82.7 KiB) Zobrazeno 27264 x
do2.JPG
do2.JPG (91.88 KiB) Zobrazeno 27264 x

s.arik

Příspěvek od s.arik » stř říj 08, 2008 12:48

super.
Ale Fiono, stydím se, tady v Ostravici se dá otužovat jen tak po půlku stehen :D sedat si tam v zimě nebudu, ale hodlám brodit i skrz led :)

neon
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od neon » stř říj 08, 2008 15:03

A kam zmizel ten kokrspanel na te prvni fotce? To sel pod vodou? :)

dvdmchl

Příspěvek od dvdmchl » stř říj 08, 2008 15:12

neon píše:A kam zmizel ten kokrspanel na te prvni fotce? To sel pod vodou? :)
No jo no, ale byl statecnej a drzel se dlouho. :)

Fiona

Příspěvek od Fiona » stř říj 08, 2008 15:14

Hezky :)
A prej ze melky. V ty hloubce na prvnim obrazku se da polozit a jeste i parkrat otocit 8) Akorat toho clovicka co mas na zadech by musel na chvilku podrzet fotograf, tomu by se to nemuselo libit >:-)

s.arik

Příspěvek od s.arik » stř říj 08, 2008 15:26

Haha, kokršpaněl (v reálu kříženec pudla s křížencem) je rychlý plavec, než jsem to pomaličku přešla, byl dávno na druhém břehu. Ten proud je totiž drsný, jeden by řekl, že voda nad kolena nemůže strhnout, ale vono jo :D . I dítě už tam dvakrát bylo hlavou pod vodou....brodili jsme celé léto a malá vodu miluje, je schopna se tam čváchat hodinu. Citlivky by namítli, že roční dítě nepatří do řeky (zvláště na Ostravsku), ale zastávám názor, že znečištěná příroda je pořád o fous lepší než "sterilní" chlorovaný bazének s plastovými hračkami (kam ostatně chodíme taky).

Dano

Ovocie ochladzuje, no a?

Příspěvek od Dano » stř pro 30, 2009 15:36

dvdmchl píše:On ti jeste nikdo nerekl ze citrusy a obecne tropicke ovoce neni prilis vhodne pro podzim a jina chladna obdobi vid? Tohle vsechno ochlazuje.
dvdmchl píše:Tak jsem si to pomelo take zkusil. Chutna to jako oslazeny grepgruit, ma to hodne stavy. Ale dost to ochlazuje. Takze dalsi dam asi az na jare.
epony píše:je to hlavne tým, že ovocie ochladzuje organizmus 8)
Katarína píše: momentalne mi nechuti a zaroven ma vnutorne ochladzuje. Makrobioticke teple jedla ma teraz prijemne harmonizuju, vitarianske vychyluju, tak ich do seba velmi nedavam.
A ako to vlastne funguje? Nie je to len tou teplotou potravy a jej mnozstvom? Priklad:
1. pred skialpinistickou turou zjem 3kg (vazene s korou, a v olupanych je 87% vody) pomarancov o teplote 20 st.C. Do 3 hodin vylucim, tresnem, 1,8 litra vody mocom (ale aj potom/dychanim) o teplote 37 st.C., „dzusujem“ castejsie ako raz za hodinu. (Zima mi samozrejme nie je, hybeme sa, dokonca ma niektori maju za otuzilca, byvam menej obleceny.)
Bilancia: navyse som vyprodukoval teplo (ochladil sa) potrebne na ohrev 2 kg potravy o celych 17 stupnov. (Efekt metabolizmu a travenia zatial ignorujme). Dalej, velku cast toho tepla som vylucil - v 1,8 litra tekutin.
2. ostatni zjedia rano teplu omeletu o 50 st. C. a par rozkov s maslom. A zapiju 4dc teplym 40 stupnovym cajom. Curat potom nechodia absolutne vobec, naopak su dehydrovani a stale si musia srkat horuci caj z termosky.
Bilancia: takymito ranajkami aj dalsimi cajmi teplo ziskali, ziadne nestratili.
Skratka je rozdiel dat si 2 kg 20 stupnoveho ovocia a dat si povedzme 0,3 lit teplej polievky a 0,35 kg 50 stupnoveho rizota.

OK, ak nie teplotou (varenim), tak obsahom vody?
1. 2kg olupanych pomarancov
2. Hrst vlasskych orechov
Lebo zase, je rozdiel zohriat 2kg potravy z 20 st.C. na 37 st.C. ako zohriat len povedzme osminu (1/4 kg). Zvlast ked z termiky a fyzikalnych tabuliek vieme, ze treba viac tepla na ohrev 1kg vody o 1 st.C. ako treba na ohrev 1kg tuku/oleja o 1 st.C.
Alebo podla vas by ovocie ochladzovalo, keby bolo zbavene vody (susene)? Napr. v porovnani s tymi vlasakmi?

Doteraz ziadnu „ajurvedu, makrobiotiku, jing, jang” na zdovodnenie moc netreba, ci ano?

Vplyv korenin ako zazvora, chili, alebo cesnaku, cibule, redkovky... Ze zohrievaju, netreba dokonca ani vela fyziky, kedze obsahuju drazdiace latky a sliznica traktu na ne lokalne reaguje. Kto o tom pochybuje, nech skusi rozhryzt par strucikov cesnaku naraz a prehltne. Pripadne nech si da nie mexicke ani thajske jedlo to je nic, ale bezne korejske. Nieze mu zakratko bude horiet jazyk aj hrdlo, vyhrknu slzy a aj sople, a bude schopny zjest max. stvrtinu takeho jedla, ale on sa okamzite zacne po celom tele potit, tak ho to spicy jedlo "prijemne zohreje".
Podobne alkohol, navyse zrejme s jeho ucinkom na pecen, ktora sa snazi metabolizovat tento jed, neurotoxin, ako rychlo sa len da.

Vie niekto nejako inak zdovodnit tvrdenie, ze vraj ovocie, zvlast vraj tropicke, "ochladzuje"? Ako? Ktora jeho tu neuvedena zlozka to zapricinuje? Ktora faza metabolizmu - ina nez pri tych potravinach, ktore vraj "zohrievaju"?
Nie je to naozaj len tym, ze (v prvej faze) „ochladzuje“ kazda (nekorenena/nedrazdiva) potrava, ktora ma menej stupnov ako ma teplota tela?
A cim jej je viac, tym aj viac "ochladzuje" a naopak?
A teda aj cim je menej koncentrovana (obsahuje viac vody), tym viac "ochladzuje" a naopak?
Alebo, ze cim je tazsie stravitelna (uz suvis s travenim, metabolizmom), tym viac energie musi telo vynalozit, aby ju rozlozilo a teda pri tom vyprodukuje viac tepla?

No a? To je dovod sa lahko stravitelnemu ovociu (u nas v zime pomarancom/bananom/...) vyhybat? Od coho mam svaly, a pripadne aj peknu prirodu okolo? Vsak sa takto viem zahriat ovela prijemnejsie ako tazsim travenim hamandegs-u, alebo hoci aj nejakych “raw” tyciniek. Rovnako ako nechodim v zime po vonku len v tricku, ale si viem obliect sveter.

Moja skusenost, odkedy som blizko ovocnej diete 811, v zime hlavne na pomarancoch a bananoch (okrem jablk/hrusiek), tak hoci ma vraj "ochladzuju", nedari sa mi prechladnut, uz 2-3 roky (az na par extremnych pripadov). Predtym prechladnutia a zapaly hrdla niekolko-krat rocne.

mun
Kontaktovat uživatele:

Re: RAWFOOD vs. TEPLO

Příspěvek od mun » stř pro 30, 2009 20:58

Dano, pěkně logicky, ale musels to napsat, protože mě to doteď nenapadlo. A to mám fyziku rád.
Není totiž nic skrytého, co nebude zjeveno, ani nic tajného, co nebude poznáno.

Sitar

Příspěvek od Sitar » čtv pro 31, 2009 0:49

Pěkný, logický, jasný jako facka, mohlo by se zdát.

Tak snad to tak bude, i když život není jen fyzika.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.

neon
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od neon » čtv pro 31, 2009 9:36

Taky chvalim tento fyzikalni logicky pohled, zas ma clovek o cem premyslet, diky :)

dgm

Příspěvek od dgm » čtv pro 31, 2009 11:34

Sitar píše:Pěkný, logický, jasný jako facka, mohlo by se zdát.

:o Jako facka neeeee!!!

Sitar

Příspěvek od Sitar » čtv pro 31, 2009 15:06

dgm píše:

Jak to prosím myslíš?

mira

Příspěvek od mira » pát led 01, 2010 0:03

Jasné jako páka, nebo půlky ředitele vápenky, či atomový hřib.
I moje úsporná žárovka, když jsem brzy ráno vypuzen z brlohu nucením a
přivyklý tmě, mne až zfackuje.
Všeho s mírou.

dgm

Příspěvek od dgm » pát led 01, 2010 3:49

Sitar píše:
dgm píše:

Jak to prosím myslíš?
Chapej, to jsou jeste dozvuky denicku...

Sitar

Příspěvek od Sitar » pát led 01, 2010 12:58

dgm píše:Chapej, to jsou jeste dozvuky denicku...
Předpokládal jsem to, ale stejně nechápu. Vysvětlíš?

dgm

Příspěvek od dgm » pát led 01, 2010 17:05

No, neco napisu, ale jestli ti to vysvetlim, to fakt netusim ...
Takze, facka jako takova mi vubec nepripada jasna, narozdil ale od vnimani vykonavatele, ktery tim projevuje svuj nazor. Tak prijemci to jasne nemusi byt vubec ...
Vice dale v tvem denicku.
Ale duvod, proc jsem reagovala, byl prvoplanove ten, abys toto slovo prestal pouzivat. Radeji co nejmene. Facka ani rucne, ani slovne.

Dano

Ovocie ochladzuje, no a?

Příspěvek od Dano » sob led 02, 2010 21:44

Kukam, ze pre moje keci v prispevku Ovocie ochladzuje, no a? vo vlakne "RAWFOOD vs. TEPLO" o moznych pricinach ci rieseni nejakeho ochladzovania organizmu po (tropickom?) ovoci je vhodnejsie toto vlakno. V tom mnozstve tem/vlakien som sa stratil, uz davnejsie. Ak bude mat admin cas a chut, a nejako to tu prospeje prehladnosti, prosim presunut celu vymenu sem.
Alebo dokonca do vlakna Chadiace a zohrievajuce potraviny. Ale ma len 2 prispevky - mohlo by sa teda "rozpustit" v jednom z tych vyssie spomenutych.

k.winky

Příspěvek od k.winky » pát úno 12, 2010 2:56

Dostala jsem se teď do zvláštní fáze, možná kroky zpět, ale v něčem možná v před ... Zase jsem si nastavila ty svoje přísné nepřekročitelné lajny a vydrželo to pár týdnů ... Vždycky sama uvěřím, že to tak bude už napořád, ale pak šup, ani nevím jak a už jsem u druhé zdi ... Takhle to nejde ... Dala jsem si teď volnost, bylo spoustu jiných věcí, co jsem řešila a jídlo šlo nějak stranou ... Kdybych nejedla aspoň z 80% syrovou stravu, asi by mě to zničilo, ale nějaké vařené věci tam byly ... Dušená zeleniny a rýže celkem v pohodě, ostatní fujtajblos ! Bylo dobré si to zkusit, ale tudy také cesta nevede...
Také jsem dost přemýšlela o tom, jak je vhodné vita v našich podmínkách přes zimu ... Na stříkaných pomerančích a banánech z dovozu to není asi úplně ono ... Chybí možná trochu jangu ... Možná opravdu trochu zaexperimentuju a zkusím být přes den na ovoci, když bude chuť tak i k večeři nebo salát a nebo ta lehce dušená zelenina ... Docela mi teď chutnala dušená brokolice a cítila jsem se po ní docela ok ... Rozhodně lépe než po tucích z oříšků, ke kterým mě to také třeba táhlo ... Možná třeba k zelenině i trochu rýže ?
No nevím, chce to zkusit ... Jasně, že kdybych byla v tropech, tak je po starostech, ale co tady ? Co je v zimě lepší - dovezené chemik tropik i když vita a nebo udělat malý kompromis a dát si třeba trochu té dušené zeleniny s trochou rýže ? Třeba doplněné listovým salátem ? Chci to aspoň zkusit....

Zajímá mě váš názor.....
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..

Sitar

Příspěvek od Sitar » pát úno 12, 2010 9:59

Katko, na dušené zelenině s rýží nebo bramborem nevidím nic špatného. Pokud se toho nepřecpeš, tělo si s tím pohraje a bude mu dobře.

Oriana

Příspěvek od Oriana » pát úno 12, 2010 10:33

Myslím si totéž, přidávám ještě husté zeleninové polévky (hodně zeleniny).
Určitě lepší než se cpát sladkým a chlebem.

k.winky

Příspěvek od k.winky » pát úno 12, 2010 18:44

Díky ;-) Já se na tom také cítím docela dobře, uvidím, co to udělá z dlouhodobého hlediska ... Prostě teď si o to moje tělo v chladnějším období říká, tak se nebudu snažit to pořád rvát hlavou a pak se stresovat a plácat od extrému k extrému ... Stejně to není každý den, ale párkrát do týdne ... Stejně se zase v létě budu cpát melouny, tak co :P
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..

Xion

Příspěvek od Xion » sob úno 13, 2010 13:13

Napisem svoj nazor. Obcasna parena, dusena zeleninka v pohode, sam to robim. Na obiloviny by som moc nesiel, ked uz tak, tak surova pohanka, maximalne pseudoobiloviny - varene pseno alebo pohanka (tie veci zahrievaju), so skoricou, kajanskym korenim.
Je pravda, ze z "jangom" je to v zime problem, pretoze zima je samy jin, chyba aj slniecko. Ja si myslim, ze viem, kde lezi kluc. Jang - pohyb, vnutorny ohen. V zime sa treba hybat a poriadne, a otuzovat sa. Z toho nacerpas tolko jangu, ze sa mozes ladovat aj jinovym ovocim cely den, a je to v pohode.
A ozaj, mozno za zmienku stoji aj kysla kapusta a kvasena zelenina, ktora sa v zime prirodzene jedla. To je cisty jang. :-)

neon
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od neon » sob úno 13, 2010 16:03

Nějak jste přirozeně přešli k jin/jang koukám :)

Já se cítím na vařené makrobiotice skvěle. To jen tak pro info. I když jsem ji mixoval s vitariánstvím, tak jak popisuje winky (vařené obiloviny, zelenina), tak jsem necítil po obilovinách žádný problém, únavu, tak jak ji popisuje spousta vitariánů. Ale je fakt, že plynatost tam větší podstatně byla, pokud jsem nedodržel odstupy ovoce/obilovina.

Ale hlavní je pořádně kousat, specielně obiloviny.

Sweetie

Příspěvek od Sweetie » sob úno 13, 2010 16:08

dokud nezaradis gluten/lepek a vyvarujes se koncentrovanyho tuku (na pokryti staci uplne zelenina a ovoce) a sul, tak ok. takze ta pohanka, nebo brambor, kukurice, rejze je prijatelna. v maly mire, aby si s tim telo jakz tak poradilo. hlavne ne tuk. tj i ne moc avokad, oliv, orisky, semena uz vubec, po tom budes utlumena a mit problem s travenim.
mne ted hodne vyhovujou smoothies, je to casove ale i financne nenarocny, staci tretina ovoce kdyz k tomu pridam zeleny (kale, kapusta, celer, salaty,.) a nasyti to na dlouho a lehce stravitelny. zaklad pomerancova stava, pak cokoliv - jabko, hruska, mango, banan a zeleny.

Xion

Příspěvek od Xion » sob úno 13, 2010 16:11

neon píše:Nějak jste přirozeně přešli k jin/jang koukám :)
Skor by sme to mali nazvat ochladenie/oteplenie. :-)

Odpovědět