Parodontóza (paradentóza)

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4709
Registrován: stř led 28, 2009 13:31

Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Panda » ned črc 26, 2009 7:56

Parodontóza (lidově paradentóza), tedy zánět dásní, údajně postihuje většinu dospělé populace (šance rychle vzrůstá s věkem) a je nejčastější příčinou ztráty zubů v pozdějším věku, proto má snad opodstatnění samostatné vlákno. Máte zkušenosti s její úspěšnou léčbou? Vím že jsou zde spíše mladší lidé, kterých se to zatím moc netýká, ale týkat nejspíš za čas bude - jak ukazuje praxe, jednou tento problém začne řešit téměř každý.

S parodontózou se potýkám už dlouho. Paradoxně po přechodu na vita se stav nezačal zlepšovat ale spíše se vše urychlilo. Za nejčastější příčinu se uvádí nedostatečná zubní hygiena a tím vznik zubního kamene. Mám vážné podezření, že problém bude ještě někde jinde. Podle mé zubařky je parodontóza neléčitelná a připravuje mne na trhání zubů, což je samozřejmě "léčba" nepřijatelná.

Mé dosavadní pokusy:

Zvýšená zubní hygiena je označovaná jako primární prostředek vedoucí k nápravě. Dlouhou dobu si čistím zuby důkladně a správně (ověřeno i barvicími přípravky), zubní kámen jsem neměl už mnoho let. Někteří vitariáni uvádějí na vita stravě čištění zubů mnohem slabší a přesto se s problémem (zatím) nepotýkají.

Ústní vody jsou druhý nejúčinnější prostředek. Měly by léčit zánět a rozpouštět zubní kámen. Zkoušel jsem různé, jako nejúčinnější se zdál Corsodyl, přesto jsem dosáhl zatím jen zpomalení postupu.

Odstranění zubního kamene je údajně nutné k zastavení postupu parodontózy (u mne se při vita stravě zubní povlak už vůbec netvořil).

Vita strava bych předpokládal, že zajistí účinnější boj proti bakteriím. Přestože v jiných oblastech bylo vita u mne úspěšné, v této oblasti se stav u mne spíše rychleji zhoršoval.

Snížení cukrů mi připadalo že by mohlo snížit šanci na rozšiřování infekce dásní v případě, že infekce má vnitřní povahu. Připadalo mi totiž, že největší zhoršení bylo u mne v případě, kdy jsem jedl hodně sladkého ovoce (hlavně melouny). Zatím se mi nepodařilo zůstat jen na zelenině více než den, takže tento prostředek nemám dostatečně ověřený.

Půsty by měly dásně vyléčit a parodontózu zastavit. Zatím jsem dosáhl půstu 13 dnů po kterém byl zánět slabší, ale nebylo to dostatečné k zastavení.

Mixování stravy - pozoroval jsem zhoršování v případě rozkousávání potravy, kdy tlačila na dásně. Mixovaná strava trochu pomáhala.

Urinoterapii zkouším v současnosti - výplachy a pití. Zatím mi připadá jako nejúčinnější, ale nevím zda bude dostatečná.

Masáže dásní jsem už ani nezkoušel, nevěřím že budou mít větší vliv než "nepatrné zlepšení".

Koenzym Q10 se uvádí jako potřebný při jehož nedostatku parodontóza vzniká. Zatím jsem nezkoušel.

Delší půst s urinoterapií následovaný dietou s mixovaným ovozelem vidím zatím jako můj příští pokus. Pokud ani ten neuspěje tak už s nápady končím.

Všechny mé dosavadní pokusy měly charakter "malého zpomalení postupu", ale zatím jsem neobjevil to pravé co zajistí zastavení postupu a následnou regeneraci zpět.

Články popisující parodontózu:
http://www.drlanda.cz/parodontoza/
http://www.gentrend.cz/clanek/stomatolo ... arodontoza
http://zdravi.doktorka.cz/parodontoza/

Uživatelský avatar
Michal S.
Příspěvky: 229
Registrován: stř čer 06, 2007 19:37
Bydliště: Svitavsko

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Michal S. » ned črc 26, 2009 15:50

Jo, paradentóza je taky moje první holka. A už se nepustila.
Kvůli ní a senné rýmě jsem začal prvně s urinou ( když už jsem 3 noci nemohl spát kvůli bolesti dásní) a půsty. Myslím, že urina moc nepomahá, ale jen zmírňuje. A to jsem na kloktání používal i týden odleželou. Nepředstavitelný chuťový zážitek. Pak jsem dával půsty - loni už 2x 21 dní. Během půstu pohoda, po návratu k vařenině, zpět problémy i když menší.
Největší chyba se stala asi před 15lety, kdy jsem si nechal zoperovat dásně.
Prostě mi ořezali úpony , kterými je přirostá dáseń ke sliznici úst - prý to tu dáseń stahuje a obnažuje krčky zubů. Důsledkem bylo ještě větší obnažení krčků než dosud a stále stejné bolesti s dásněmi. Když jsem to po měsíci šel říct paní Mudr, řekla, že to není možný.
Ted´na vita (i když ne 100%) bolesti nemám, ikdyž čas od času mi to v dásni zaškube - to abych úplně nezapomněl. Asi na dvou místech ji mám hluboko zažranou, tam kde jsou nejvíc stažené krčky.

Uživatelský avatar
Michal S.
Příspěvky: 229
Registrován: stř čer 06, 2007 19:37
Bydliště: Svitavsko

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Michal S. » ned črc 26, 2009 16:09

PMN největším spojencem paradentózy jsou škroboviny a cukry.
Škrob= zubní povlak
Dělal jsem si masáže propolisovou tinkturou a to pomáhalo, ale jen na dásni pod zubem, v mezizubních prostorách nelze použít. Tam mám momentálně nejvíc zánětů.
Když jsem se snažil být jen na ovoci, taky problém z přebytku cukru.
Můj ideál: ovoce dopoledne, zeleninu odpoledne do 18 hod.s trochou sejra, abych odolal škrobovinám (manželka furt peče nějaký buchty :cry: ), a časem se zbavit i toho sejra.
TOP: 2x ročně 40 dní půstu a mezi jídlo 1x denně zelenina možná s trochou semínek.
Momentálně nepředstavitelně tuhá řehole.
:( ...... :) :wink:

Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4709
Registrován: stř led 28, 2009 13:31

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Panda » ned črc 26, 2009 19:20

Dík za zkušenosti, takže se zřejmě potvrzuje první z pachatelů - škroby a cukry. Jen ještě rozlišit, zda působí povrchově nebo zevnitř z organismu, nepozoroval jsi vliv? Zatím jsem měl spíš dojem, že působí vnitřně, protože i přes intenzivní čištění zubů se při nadmíře cukrů stav zhoršoval.

Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2882
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od mira » ned črc 26, 2009 19:37

Protože vápník.
Všeho s mírou.

Uživatelský avatar
Michal S.
Příspěvky: 229
Registrován: stř čer 06, 2007 19:37
Bydliště: Svitavsko

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Michal S. » ned črc 26, 2009 20:27

A asi by bylo dobrý dávat aspoń 2 zelený drinky denně (z mé strany jen teorie, jsa neuvěřitelný lenoch co se týče šťáv), ale myslím že cukry a škroby dělají kyselé péhá v hubě i v těle a mj. v hubě pak vznikají ty kazy a paradentóza. A to zelený alkalizuje, jak praví několik jedinců zde (Awa a Číslo např.). Z mé strany však pustá theorie.
:oops:

Jista
Příspěvky: 654
Registrován: sob pro 08, 2007 21:14

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Jista » ned črc 26, 2009 21:38

Ja bych zkusil zuby cistit tak ze kartacek namocim do slaneho roztoku,pak dam pastu.sul ty dasne stahne.a pak ta urina.kdyz ta nezabere,tak nevim co.
Go Raw

Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1952
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od culka » úte črc 28, 2009 2:34

Ked sa to tak vezme, este do nedavna to bol moj jediny zdravotny problem. Teraz mam dva, no ale o tom potom.
Moj zubar este doma mi povedal, ze ak sa zuby nekazia, tak ich zvycajne napadne tato potvora a to je aj moj problem. predpisal mi INSADOL. Dalo sa to zohnat vo Francuzsku alebo v Nemecku. Kuru treba absolvovat kazdych 5 rokov. Po prvej kure som mala pokoj 6 rokov, po druhej asi tiez tak a uz by bolo treba tretiu (uz to bude asi 8 rokov), ale kde to zohnat, ked tunajsi zubari o tom ani netusia a doma tiez len niektori.
Naposledy ked som bola u zubara, tak mi rozrypala dasna, ze som to zacala riesit urinou a za tri dni sa to zahojilo. Okrem toho chlipem zelene skoro denne, takze ked tam pojdem zase za tri mesiace, niekedy v polovici oktobra, tak potom podam hlasenie.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis

Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4709
Registrován: stř led 28, 2009 13:31

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Panda » úte črc 28, 2009 7:17

Informace z medicina.cz:
Insadol 35 mg (potahované tablety) podle našich informací obsahuje extrakt z kukuřice. Používá se v některých zemích jako pomocný lék k léčbě chorob dásní.
Zajímavé ... že já si nepřivezl více kukuřice z Moravy :shock:

A ještě informace ze stomateam.cz:
K doplňkové léčbě pacientů s onemocněním parodontu jsme v našich ordinacích dlouhodobě využívali preparát Super Bio-Quinon Q10 (30mg) s Bio-antioxidantem Version 2.1 a to při léčení jak akutních periodontálních stavů, tak i při atrofii parodotnu. U vážnějších onemocněních periodontu jsme pacientům doporučovali ke stabilizaci a přeléčení 30 denní užívání současně obou preparátů každého půl roku.
S touto terapií jsme dosáhli mnoho jednoznačně pozitivních výsledků. Příkladem může být pacient dlouhodobě (déle než 15 let) užívající přípravek určený k léčbě paradontózy (Insadol), jehož orální zdraví se subjektivně i objektivně výrazně zlepšilo jen několik týdnů poté, co svou léčbu doplnil o výše zmíněné preparáty.
V čem se asi běžně přirozeně vyskytuje koenzym Q-10, aby se nemuselo sahat na chemické preparáty?
Lidský organismus přijímá koenzym Q-10 v potravě (mořské ryby, hovězí maso, olivový olej, burské oříšky) a je také schopen si jej sám z jiných složek potravy vytvářet. Tato jeho schopnost se ale s rostoucím věkem snižuje a zejména po 30. roku je jeho celková zásoba v organismu již na kritické minimální úrovni. Pokud dojde k poklesu hladiny koenzymu Q-10 v organismu pod potřebnou úroveň, může se to projevit jeho sníženou výkonností, horší tolerancí zátěže, sníženou pracovní aktivitou a výkonností, únavou a sníženou schopností regenerace.
Tak proto mi dříve tak chutnaly buráky a ryby, co ale teď? Z uvedeného je jakžtakž přijatelný jen ten olivový olej.

MONI
Příspěvky: 3
Registrován: pon črc 27, 2009 22:16

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od MONI » úte črc 28, 2009 14:10

Ahojky,
já jenom svoji skušenost.Dásně mně zatím jenom krváci u čištění,nebolí a na pár místech odchází od zubú.Velice dobrá je zubní pasta z aloe vera a velice pomáha čerstvé pití z listú ze zahrádky: listy z mrkve ,kedlubu špenát, kadeřávek... i kopřiva,panpeliška...
Listy pomelu ,nechám chvilku luhovat ve vode a piju ,pak to ešte odšťavním.
Je to opravdu síla!!! Dásně se spevní a vúbec nekrvácí a navíc dodá vám to
úžasnou energii,žádna únava ,žádne bolení nohou a je to zdarma!!

Uživatelský avatar
Thomas Forrest
Příspěvky: 72
Registrován: pon črc 06, 2009 8:06
Bydliště: Southern California
Kontaktovat uživatele:

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Thomas Forrest » úte črc 28, 2009 20:49

MONI píše:Ahojky,
já jenom svoji skušenost.Dásně mně zatím jenom krváci u čištění,nebolí a na pár místech odchází od zubú.Velice dobrá je zubní pasta z aloe vera a velice pomáha čerstvé pití z listú ze zahrádky: listy z mrkve ,kedlubu špenát, kadeřávek... i kopřiva,panpeliška...
Listy pomelu ,nechám chvilku luhovat ve vode a piju ,pak to ešte odšťavním.
Je to opravdu síla!!! Dásně se spevní a vúbec nekrvácí a navíc dodá vám to
úžasnou energii,žádna únava ,žádne bolení nohou a je to zdarma!!
Podle me zkusenosti koenzym Q-10 pomaha od bolesti a krvaceni dasni. Asi pred 7 lety mi hodne krvacely dasne, zuby se vyklali a hrozilo mi vypadani. Po hlubokem vycisteni zubniho kamene a dobre denni zubni hygiene (spravne cisteni zubu a masaz dasni) + spravne pouzivani zubni nite se stav zlepsil. Dnes jiz problemy nemam
Mam kamaradku co mela stejny problem a k tomu ji zacali odlizat dasne. Navstivila specialistku na dasne a ta ji rekla, ze ma zanet pod dasni a ze ji doporucuje laser. Velmi drahou proceduru. Ja jsem ji poradil, at si predtim necha prvne udelat dukladne cisteni pod dasni. Pomohlo ji to.
Nejdulezitejsi a jako prvni proceduru doporucuji odstraneni zanetu z pod dasni. Pote navstevovat zubare co 3-6mesicu na cisteni.

Pando, urcite doporucuji Snížení cukrů. Nadmerne komzumovani i prirodniho cukru z ovoce neni pro nas organismus priliz dobry.
Vedci jiz zjistili jak se chovaji tuky a bilkoviny v nasem tele, ale o cukrech stale nic moc nevime. Co stoprocentni je, ze nadmerna konzumace cukru odbourava vapnik. Ja dopurucuji hlavne zeleninove stavy a z ovoce ty mene sladke jako napr. okurky,rajcata
Naposledy upravil(a) Thomas Forrest dne úte črc 28, 2009 20:54, celkem upraveno 1 x.
HAVE ANOTHER BEAUTIFUL DAY IN PARADISE!

Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4709
Registrován: stř led 28, 2009 13:31

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Panda » úte črc 28, 2009 20:53

Thomas Forrest píše:...Pando, urcite doporucuji Snížení cukrů. Nadmerne komzumovani i prirodniho cukru z ovoce neni pro nas organismus priliz dobry....
A já zrovna tak rád hodně sladkého ovoce, jako banány a melouny. :-) Ale možná právě to je ta příčina problému, budu muset zkusit odsladit.

Tomu hloubkovému čištění jsem doufal že se vyhnu a že se nějaký případný skrytý kámen časem rozpustí sám, ale možná je to jen planá naděje.

Uživatelský avatar
Thomas Forrest
Příspěvky: 72
Registrován: pon črc 06, 2009 8:06
Bydliště: Southern California
Kontaktovat uživatele:

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Thomas Forrest » úte črc 28, 2009 21:00

Melouny jsou ok. Pokud mas rad cerveny meloun,doporucuji s peckama. Ne zadne klonovane bez pecek. Klonovane maji vice cukru v sobe. Banany nedoporucuji vubec. Nemaji moc zivin v sobe. Pokud chces nejake sladsi ovoce nez okurky atd. pak jsou dobre boruvky, maliny, ostruziny,Goji atd. Maji v sobe mene cukru.
HAVE ANOTHER BEAUTIFUL DAY IN PARADISE!

Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4709
Registrován: stř led 28, 2009 13:31

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Panda » úte črc 28, 2009 21:09

Proč myslíš že jsou melouny ok? (jedná se o vodní červené s peckami) Mně připadají hodně sladké a skoro žádná vláknina, tak mi připadají jako naopak nejnebezpečnější kandidát.

Uživatelský avatar
Michal S.
Příspěvky: 229
Registrován: stř čer 06, 2007 19:37
Bydliště: Svitavsko

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Michal S. » úte črc 28, 2009 21:11

A co to je to hluboký čištění z. kamene?
Mně to zubař vždy rval ze zubů tou špicou až ze mě stříkala krev. Minule už jsem žádnej kamen neměl, tak mi aspoň leštil plomby :roll:
Pak jsem zas celej den plival černidlo.
Asi bych si měl pořídit méně sadistickýho řezníka. :idea:

Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4709
Registrován: stř led 28, 2009 13:31

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Panda » úte črc 28, 2009 21:16

Michal S. píše:A co to je to hluboký čištění z. kamene?
Mně to zubař vždy rval ze zubů tou špicou až ze mě stříkala krev...
Teda já si to právě tak představuju a proto se mi do toho nechce. Ale stále se mi nechce věřit, že by neexistovala méně drastická metoda která by kámen rospustila chemicky .... něco jako vypláchnout ústa kyselinou solnou nebo Savem. :idea: :)

MONI
Příspěvky: 3
Registrován: pon črc 27, 2009 22:16

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od MONI » úte črc 28, 2009 21:20

Po vynecháni sladkého a vařeného ,by snad to ovoce vadit nemělo.

Uživatelský avatar
Thomas Forrest
Příspěvky: 72
Registrován: pon črc 06, 2009 8:06
Bydliště: Southern California
Kontaktovat uživatele:

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Thomas Forrest » úte črc 28, 2009 21:24

Melouny jsou fine,ale jak uz jsem zminil, vse v malem mnozstvi. Pokud citis, ze ty melouny nejsou dobre pro tve zuby tak je vysad.
Rozdil mezi normalnim a hlubokym cistenim je ten, ze u hlubokeho jde zubar jeste hloubeji pod dasen az ke korenum a jen ty nejvetsi machr by tu bolest mohl vydrzet. Pri hlubokem cisteni se napichavaji dasne proti bolesti. :D
HAVE ANOTHER BEAUTIFUL DAY IN PARADISE!

Uživatelský avatar
Thomas Forrest
Příspěvky: 72
Registrován: pon črc 06, 2009 8:06
Bydliště: Southern California
Kontaktovat uživatele:

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Thomas Forrest » úte črc 28, 2009 21:35

A jeste jednou k tem melounum. Jsou super na procisteni ledvin,protoze jsou mocopudne, obsahuji 95% krasne,nefalsovane,prirodni vodicky znacka:Meloun :D
HAVE ANOTHER BEAUTIFUL DAY IN PARADISE!

Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4709
Registrován: stř led 28, 2009 13:31

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Panda » úte črc 28, 2009 22:18

Thomas Forrest píše:...Rozdil mezi normalnim a hlubokym cistenim je ten, ze u hlubokeho jde zubar jeste hloubeji pod dasen az ke korenum a jen ty nejvetsi machr by tu bolest mohl vydrzet. Pri hlubokem cisteni se napichavaji dasne proti bolesti. :D
Blee, tak to je moc silné kafe, to bych asi raději tedy zůstal u padání zubů :shock: Ale jinak díky Thomasi za hodně zajímavé a přínosné informace.

Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2882
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od mira » úte črc 28, 2009 22:29

Zítra dentistka :mrgreen:
Všeho s mírou.

Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4709
Registrován: stř led 28, 2009 13:31

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Panda » úte črc 28, 2009 23:11

Z toho hlubokého čištění mě překvapuje že je kámen až tak hluboko - v tom případě je alternativní léčba (jako urinoterapie) běh na dlouhou trať, než se kámen odplaví z těch hlubokých míst. Ale asi by to stálo za to vyzkoušet než muset sáhnout k takovým drastičtějším metodám.

Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4709
Registrován: stř led 28, 2009 13:31

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Panda » úte črc 28, 2009 23:12

mira píše:Zítra dentistka :mrgreen:
Nekousni ji

Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3360
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Sweetie » stř črc 29, 2009 0:19

taky mam odhaleny krcky, asi pred peti lety jsem se az zdesila, zacala panika, ale doktori me ujistili ze kost dobra, dasne taky, prej nic nenasvedcuje onemocneni, krcky odhaleny pouze intenzivnim ale nespravnym cistenim. zmenila jsem metodu cisteni, pohyb kartacku smerem od dasne k zubu nahoru, jakoby kartacek smeknout v tomto smeru. je to efektivni a dasne to neposkozuje. a pak samozrejme rutina, cisteni kamene, zubni nite, mezizubni kartacky a single kartacky-ty tedy doporucuju aspon trikrat tejdne. jinak strava, na vita nemam plak a kamen.. ale stejne chodim aspon jednou za pul roku, rok na cisteni. pry zas casty skodi, ze se zuby nestaci znovuobnovit. a kdyz clovek odlehcuje (vitastrava 100% a bez pridanych tuku) a pustuje a ji ultraripe ovoce a aspon zvyka neco zelenyho, verim ze to musi pomoct zubum. taky bych to zeleny mela pridat. asi se prinutim zas stavit. a neni Q10 v tech chlorellach a jim podobnych pando? i kdyz ja se domnivam ze q10 si telo s cistym strevem zajisti.

Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4709
Registrován: stř led 28, 2009 13:31

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Panda » stř črc 29, 2009 6:39

Sweetie dásně Tě nebolely? Ale Ty nejsi moc dobrý referenční prvek, ve Tvém věku jsem také neměl ještě potíže. Při vita parodontitida možná nezvnikne, problém je jak ji odstanit když už existuje jako následek 40-leté vařené stravy se zřejmě nedostatečnou zubní péčí.

Q10 jsem u chlorelly výslovně nenašel, asi se vyskytuje v hodně potravinách a nejvíce si ho tělo vytváří samo - jenže v pozdějším věku už ho nestačí vytvářet dostatečně a to je také jednou z příčin rozvinu problémů v pozdějším věku. Možná to chce jen vytrvat a čekat až vita vše zlepší, včetně produkce Q-10. Ale i tak ta chlorella je docela zajímavá: http://www.zeleny-zivot.cz/chlorela.html .

doplněk: ... aha vidím že Xion zrovna jinde uvádí článek zpochybňující chlorellu viewtopic.php?f=3&t=428&p=81549&e=81549

Uživatelský avatar
Thomas Forrest
Příspěvky: 72
Registrován: pon črc 06, 2009 8:06
Bydliště: Southern California
Kontaktovat uživatele:

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Thomas Forrest » stř črc 29, 2009 8:17

Panda píše:Z toho hlubokého čištění mě překvapuje že je kámen až tak hluboko - v tom případě je alternativní léčba (jako urinoterapie) běh na dlouhou trať, než se kámen odplaví z těch hlubokých míst. Ale asi by to stálo za to vyzkoušet než muset sáhnout k takovým drastičtějším metodám.
Pando, asi jsme se nepochopili, nebot hloubkovym cistenim se neodstranuje zubni kamen, ale zanet, ktery je hluboko pod dasnemi, a je zpusoben bakteriemi, ktere se tam dostali a mnozi se. K tomuto dochazi z nekolika duvodu, jako napr. spatnym cistenim zubu nebo spatnym provadenim nite. Tim pak dochazi k citlivosti zubu na teple a studene nebo ke krvaceni dasni pri cisteni ci delani nite a nebo take k odlezani dasni kolem zubu a tim se pak zuby zacnou hybat a dochazi k paradentoze a tim ke ztrate zubu. Toto se leci nekolika kroky:
Prvni krok, ze nam zubni hygienistka odstrani zubni kamen (netyka se lidi, kteri chodi na pravidelne cisteni), pak prvni krok preskocme a prejdeme na dalsi. Pokud i tak mame vyse uvedene problemy pouzije zubni hygienistka druhy krok a tim je hloubkove cisteni, kdy zajede nastrojem hloubeji pod dasne a snazi se vycistit vyse zminene bakterie. Tento zakrok se provadi pod lokalnim umrtvenim. Obvykle se provadi na dvakrat, kdy se vycisti pouze prava strana vrchnich a spodnich zubu, abychom na leve strane mohli kousat a dalsi den se vycisti leva strana. Pokud ani toto po nejake dobe nepomuze ke zlepseni stavu jako je citlivost zubu a krvaceni zubu, pak musime absolvovat cisteni, ktere se dela chirurgicky, kdy dentalni chirurg odchlipne dasne a vycisti zuby od bakterii. Tato lecba se na noveji vybavenych pracovistich provadi take laserem. V pripade laseru se po 4 mesicich od procedury dochazi na kontrolu. Pokud je vse v poradku, teprve pote se muze provest dalsi operace, ktera se tyka odlezlych dasni kolem zubnich krcku, kdy pouziji z vrchniho patra ust dasnovou tkan (naroste nam zpet bez obav nova) a nasiji ji tam, kde nam chybi. Vse se provadi pri umrtveni. Pro informaci k odlezani dasni kolem zubnich krcku dochazi jednak velmi silnym tlacenim kartacku na dasne pri cisteni zubu, nebo pouzivanim tvrdeho kartacku a nebo spatnou technikou cisteni zubu. Jak uz zminila Sweetie (techniku cisteni zubu). Zuby bychom si meli cistit velmi jemne, minimalne po dobu 2-3minut a velmi mekkym kartackem. Nikdy nevynechat pouziti nite, nebot kam se nedostane kartacek, tam se dostane nit a my muzeme predejit vyse uvedenym problemum z bakteriemi. :wink:
HAVE ANOTHER BEAUTIFUL DAY IN PARADISE!

Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4709
Registrován: stř led 28, 2009 13:31

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Panda » stř črc 29, 2009 10:05

Thomasi díky moc za poučné vysvětlení, to jsem nevěděl. Mám dotaz - to čištění Ti prováděli v ČR? Mám obavy, že něco tak komplikovaného bych po své zubařce nemohl chtít (má stále prázdno protože k ní nikdo nechce, jedna z nejslabších, ale bohužel je to jediná která nebyla plně obsazená a přijala mne). Takže tam jsou bakterie, zajímavé (souhlasí to s tím že při kousání mě bolí zuby). To je tedy docela šance, že delší půst to také může spravit.

Uživatelský avatar
Michal S.
Příspěvky: 229
Registrován: stř čer 06, 2007 19:37
Bydliště: Svitavsko

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Michal S. » stř črc 29, 2009 17:05

Jak čtu Thomasův popis hlubokého čištění, tak je to asi to co mi před lety dělali, jak jsem psal výše. Bylo to na dvakrát, prvně horní čelist a pak spodní.
A já pako si myslel, že mi ořezali jen ty úpony ( ty v hubě fakt nemám). Intenzivně vzpomínám na průběh té akce, jak mi cosi jezdilo po kořenech zubů - to bylo to hluboký čištění. A zubařka i něco o čištění říkala.
Pak mi zaplácla dásně jakousi bílou hmotou a sliny mě samovolně odkapávaly ještě půl dne jak byly dásně umrtvený - byl jsem jak retardovanej.
No a pak mi dáseń sjela zas o kousek níž a bolesti nepřestaly. Asi to bylo málo hluboký. Asi za 5 let mě bolela celá huba , že jsem nemoh spát.
Až po půstech a urině se to víc spravilo, řekl bych.
Momentálně ji mám hluboko v dásni asi na třech místech. Proti celé hubě docela pokrok PMN.
Nutno přidat k 21 ještě pár dní či týdnů asi. :idea:

Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4709
Registrován: stř led 28, 2009 13:31

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Panda » stř črc 29, 2009 21:38

Michal S. píše:...Nutno přidat k 21 ještě pár dní či týdnů asi. :idea:
Tak to mám ještě co dohánět s mou 13, abych ji vyhnal.

Uživatelský avatar
Thomas Forrest
Příspěvky: 72
Registrován: pon črc 06, 2009 8:06
Bydliště: Southern California
Kontaktovat uživatele:

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Thomas Forrest » stř črc 29, 2009 23:27

Panda píše:Thomasi díky moc za poučné vysvětlení, to jsem nevěděl. Mám dotaz - to čištění Ti prováděli v ČR? Mám obavy, že něco tak komplikovaného bych po své zubařce nemohl chtít (má stále prázdno protože k ní nikdo nechce, jedna z nejslabších, ale bohužel je to jediná která nebyla plně obsazená a přijala mne). Takže tam jsou bakterie, zajímavé (souhlasí to s tím že při kousání mě bolí zuby). To je tedy docela šance, že delší půst to také může spravit.
Prvni cisteni jsem absolvoval v Cechach a to podotykam, ze se jednalo pouze o odstraneni zubniho kamene, definice zubarky co zakrok provadela: "Tohle pane co vy mate ve sve puse uz neni zubni kamen, ale hotovy kamenolom". :(
Bolelo to az jsem mel slzy v ocich :roll: . Tenkrat me rekla, ze musim prijit nazpet po 3 mesicich (na kontrolu). Uz jsem neprisel, jelikoz jsem odcestoval do USA. Vykaslal jsem se na to. Do dvou let po odjezdu jsem musel navstivit zubni hygienistku tady v Californii. Bylo to nevyhnutelny, krev mi tekla i pritom kdyz jedl jidlo. Tady mi provedli to hloubkove cisteni.
Od te doby super. :wink:
Vim, ze takove procedury delaji i v Cechach. Zeptam se me kamaradky a dam Ti stoprocentne vedet. Hlavu vzhuru. :(
HAVE ANOTHER BEAUTIFUL DAY IN PARADISE!

Uživatelský avatar
Thomas Forrest
Příspěvky: 72
Registrován: pon črc 06, 2009 8:06
Bydliště: Southern California
Kontaktovat uživatele:

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Thomas Forrest » stř črc 29, 2009 23:30

Proti celé hubě docela pokrok PMN.
Nutno přidat k 21 ještě pár dní či týdnů asi. :idea:[/quote]

Chtel jsem se Te Michale zeptat, co je to PMN? :?:
HAVE ANOTHER BEAUTIFUL DAY IN PARADISE!

Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4709
Registrován: stř led 28, 2009 13:31

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Panda » čtv črc 30, 2009 7:33

Thomas Forrest píše:Chtel jsem se Te Michale zeptat, co je to PMN? :?:
PMN = Podle Mého Názoru

Z popisů hlubokého čištění vidím že ho podstupovat zatím raději nebudu, moc drsná metoda - jedině až zklame vše ostatní. Ale ta informace o tom jak je to v Čechách se možná bude hodit ostatním když to sem pak uvedeš.

Zebynovyvitarian
Příspěvky: 102
Registrován: pát črc 31, 2009 22:31

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Zebynovyvitarian » čtv srp 06, 2009 9:52

Celé roky mě trápilo krvácení dásní, taky mi dávali Corsodyl, pak mi vyhrožovali řezáním dásně, jiný zubař mi řekl, že to je blbost.
Tady ve Švédsku se v rámci celkové prohlídky zubů měří hloubka "kapsiček", ideální je prý 3 mm.
Když si člověk nečistí mezizubní prostory, což mně nikdy žádný zubař na to nekladl důraz, tak se tam budou usazovat bakterie, změní se na zubní kámen. Celý leta jsem si říkala, jak pečlivě si čistím zuby, a mezitím se mi pod dásní tvořil kámen. Naměřili mi tu kapsičku i 6 mm, každej zub měl limit 3 mm překročený.Odstranili to, naordinovali mi koupě mezizubních štětečků, a krvácení je pryč. I jsem to měla červené, mírně zduřelé, čili zánět.

Ale asi před rokem jsem přestala používat normální zubní pasty, a koupila Weledu. Zničila jsem si kůžičku na jedničce dole. Výsledek po týdnu. Možná, jak to nepění, tak je vyvíjen větší tlak na kůžičku? Pak jsem začala používat jinou "pastu", tedy zubni olej od karelhadek.eu, ale už to tak zůstalo. Používám zase pěnivé zázraky. Vůbec se to nezlepšuje, ba naopak vidím tendenci za ten rok se to pro nanometrech se zhoršovat. Zubařka říkala, že musím přes tu kůžičku opatrně, tak to dělám opatrně (přejet tím kartáčkem se ale holt přes to musí). A dokonce podobnou tendenci kůžičky vidím i na dalších třech předních zubech dole. Nad tím mi zubařka krčí rameny.
Neříká se tomu odhalování krčku? Proč se to dělá? Z čeho je kůžička oslabená, že to nezůstane na svém místě? Teď čistím malému zuby taky Weledou (menší zlo, když polkne tu, než normální pastu), a bojím se, abych mu taky nezničila dáseň.

dvdmchl

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od dvdmchl » čtv srp 06, 2009 10:19

Pasta není třeba vůbec, stačí kartáček a voda.

Zebynovyvitarian
Příspěvky: 102
Registrován: pát črc 31, 2009 22:31

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Zebynovyvitarian » čtv srp 06, 2009 11:04

Ještě jsem zapomněla, malý má děsné nánosy taky na spodních předních zubech, takové žluté. Před dvěma měsíci mu to odškrabávali, a teď to tam má zas a ještě hůř. Mám podezření na tu Weledu žlutou, samozřejmě. Kdoví, co to je za lepidlo, i když přírodní, jak uvádějí.
Zubaři tvrdí, že za zubní kámen může složení slin. Složení slin tuším, že lze ovlivnit stravou...? Ale mé dítě se stravuje zdravěji, než hodně jiných dětí. Nechci psát většina, protože nevím. Ale tady kolem nás vidíme roční děti, jak do nich rvou hamburgery, zmrzliny, a všechno možný, no klasika.
Ale je fakt, že neprahní po ovoci a zelenině. No však už mu začne dril :lol: Šťávičky, zelenina, ovoce, bude se muset naučit, jinak bude mít hlad :D

Oriana
Příspěvky: 235
Registrován: čtv lis 27, 2008 12:14
Bydliště: okres Mělník

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Oriana » pát srp 07, 2009 14:02

Doporuččuji k přečtení knížku Parodontózu lze léčit od MUDr. Franze Steinwandtera - vydal Knižní klub v roce 1995 - přeloženo z němčiny. Knížka popisuje jak problém tak možnosti řešení a hlavně nevyznívá pesimisticky. U našich zubařů jsem se setkala - co vyprávějí kolegyně v práci - spíš s tím, že zubař pouze konstatuje parodontózu a nijak to neřeší.
Sama jsem si zlepšením péče odstranila jakékoliv krvácení, jeden chobot a obnažený krček.
Ovšem moje babička měla v 76 letech 26 vlastních zubů, měla je tak zarostlé zubním kamenem, že ho zubař odmítl odstranit, protože by se zuby asi rozsypaly. Strava celý život asi nic moc, prožila 2 války. Čištění zubů na té nejjednodušší úrovni. Pak ovšem sklouzávám k názoru, že základ si nosíme v sobě a netroufám si odhadnout kolik procent jsme schopni ovlivnit.
To zlepšení zubů jsem dosáhla před vita. Zatím se pohybuji na vita cca jen 70 až 80 % a víc asi nedocílím.

Uživatelský avatar
mirunnka
Příspěvky: 252
Registrován: ned dub 27, 2008 23:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od mirunnka » pát srp 07, 2009 14:17

To je docela zvěrstvo, co těm dětem vyvádíš. Nechceš o tom ještě přemýšlet? Přechod na vita je problém i pro dospělého a takhle skokem do toho s dětma? Navíc ještě silou, víceméně proti jejich vůli. No nevím. Taky nikde není napsáno, že vita je ideál pro každého.

balada
Příspěvky: 337
Registrován: stř kvě 13, 2009 14:16

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od balada » pát srp 07, 2009 14:29

fanaticka matka je horsi nez nezdrava strava

Zebynovyvitarian
Příspěvky: 102
Registrován: pát črc 31, 2009 22:31

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Zebynovyvitarian » pát srp 07, 2009 15:53

Nebojte, obě děti budou 4-5x týdně ve školce, tam se to vyrovná :-) No a jinak je mi naprosto jasné, již, po objasnění ochotnými lidmi, a po dalším studování, že u těch dětí to nepůjde. Ještě v tom sama tápu, teprve sháním recepty a kde to koupit, tak se uklidnite, že už páchám nějaké zvěrstvo na dětech. Co vím ale již nyní jistě, je, že k snídani se pokusím jim dávat místo průmyslových kašiček sračiček "obilné živé" kaše v rámci vita, do toho ovoce, k svačině ovoce, to dostávají i ve školce (Montessori), odpolední svačina zas nějaký ovocný koktejl s oříškama či semínkama, a k večeři se uvidí. Co jim bude chutnat. No tato poslední dvě obvinění prostě nechápu, možná to vyznělo nějak blbě. Prosím, jen žádný stres... nechci vám přidělávat starosti... Děti hladovět nenechám, a nyní chápu o 100% víc, že jsme ovo zel zanedbávali, a tak jim to budu dělat nějakým lákavým způsobem, aby to chtěly.

Zebynovyvitarian
Příspěvky: 102
Registrován: pát črc 31, 2009 22:31

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Zebynovyvitarian » pát srp 07, 2009 16:04

Ale tady jsem se ptala na zuby a zoubky. Žádost o pomoc ohledně stravy, jak to řeší jiní, jsem vyjádřila v jiném vlákénku.
Neznáte mě, tak jste nepochopili nadsázku o tom drilu. Ovocné koktejly jsem jim začala dělat a chutná jim to. (Prosím, aby jste si nemysleli, že se jedná o hlavní jídlo dne :-), nýbrž o svačinku mezi jídly)

Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7254
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od buc11 » pát srp 07, 2009 20:19

Zebynovyvitarian píše:Ale tady jsem se ptala na zuby a zoubky. Žádost o pomoc ohledně stravy, jak to řeší jiní, jsem vyjádřila v jiném vlákénku.
Neznáte mě, tak jste nepochopili nadsázku o tom drilu. Ovocné koktejly jsem jim začala dělat a chutná jim to. (Prosím, aby jste si nemysleli, že se jedná o hlavní jídlo dne :-), nýbrž o svačinku mezi jídly)
to se mi líbí, jako by to vita bylo něco extra strašnýho, ale dyť je to přeci minimálně stejný akorát se jídlo neznehodnocuje vařením
ale pro vyvolencou to je
a je plno děťátek na vita od narození proti jejich vůli?

Renáta
Příspěvky: 5147
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Renáta » pát srp 07, 2009 20:31

buc11 píše: [
a je plno děťátek na vita od narození proti jejich vůli?
Tak sa mi zdá, že je omnoho viac detí, ktoré sú na varenej strave a totál blivajzoch - proti svojej počiatočnej vôli bábätka s prirodzenými chuťami.
:?

dgm
Příspěvky: 1486
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od dgm » pát srp 07, 2009 20:42

buc11 píše:a je plno děťátek na vita od narození proti jejich vůli?
tak kojeni je ukazkove 100% vita jidlo, pokud se ovsem nejedna o matky, ktere odstrikavaji, zamrazuji a , a to bohuzel, davku potom ohrivaji v mikrovlnce ... takovych znam nekolik :(

... ale chapu, jak otazku Buc myslel.
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”

balada
Příspěvky: 337
Registrován: stř kvě 13, 2009 14:16

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od balada » sob srp 08, 2009 23:16

Zebynovyvitarian píše:No tato poslední dvě obvinění prostě nechápu, možná to vyznělo nějak blbě. Prosím, jen žádný stres... nechci vám přidělávat starosti...
Ale tady jsem se ptala na zuby a zoubky. Žádost o pomoc ohledně stravy, jak to řeší jiní, jsem vyjádřila v jiném vlákénku.
Neznáte mě, tak jste nepochopili nadsázku o tom drilu. Ovocné koktejly jsem jim začala dělat a chutná jim to. (Prosím, aby jste si nemysleli, že se jedná o hlavní jídlo dne :-), nýbrž o svačinku mezi jídly)
neber to vazne ty vis nejlip co tve deti potrebuji. asi to vyznelo zbytecne drsne, promin
s kazivosti zubu deti to je slozite. hraje tam roli hodne faktoru a jsou jen castecne ovlivnitelne. strava a spravne cisteni je zaklad ale ne zaruka

Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3360
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od Sweetie » ned srp 09, 2009 0:56

mirunnka píše:To je docela zvěrstvo, co těm dětem vyvádíš. Nechceš o tom ještě přemýšlet? Přechod na vita je problém i pro dospělého a takhle skokem do toho s dětma? Navíc ještě silou, víceméně proti jejich vůli. No nevím. Taky nikde není napsáno, že vita je ideál pro každého.
pro dospeleho a jeste jak ktereho to problem mozna bude vzhledem k jeho dlouhotrvajici zavislosti na toxinech. maly dite sahne po ovoci prirozene. naopak varena strava, obilniny, maso se mu nuti nasilim.

balada
Příspěvky: 337
Registrován: stř kvě 13, 2009 14:16

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od balada » ned srp 09, 2009 9:04

Sweetie píše:
mirunnka píše:To je docela zvěrstvo, co těm dětem vyvádíš. Nechceš o tom ještě přemýšlet? Přechod na vita je problém i pro dospělého a takhle skokem do toho s dětma? Navíc ještě silou, víceméně proti jejich vůli. No nevím. Taky nikde není napsáno, že vita je ideál pro každého.
pro dospeleho a jeste jak ktereho to problem mozna bude vzhledem k jeho dlouhotrvajici zavislosti na toxinech. maly dite sahne po ovoci prirozene. naopak varena strava, obilniny, maso se mu nuti nasilim.
to mozna pisou v knizkach, ale skutecnost je jina. kazde dite je jine a neda se to zobecnit. dokonce i sourozenci ve stejnych podminkach, ktere nikdo k nicemu nenuti sahaji kazdy po jinem typu stravy

Uživatelský avatar
mirunnka
Příspěvky: 252
Registrován: ned dub 27, 2008 23:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od mirunnka » pon srp 10, 2009 14:06

Jsem jen extrémně citlivá na jakékoli násilí páchané na dětech ( rodiče většinou tvrdí, že tak činí v jejich zájmu ). Jsem ráda, že se to vysvětlilo :)
Sweetie, výše zmiňovaný synek synek nevypadal, že by po ovoci sahal přirozeně a s nadšením.

Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7254
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od buc11 » pon srp 10, 2009 20:06

násilí sme na nich konali, keď sme do nich rvali jejich milované s.ačky,
teď po letech je to taky vidět

Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2882
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od mira » pon srp 10, 2009 20:45

"Ohýbej proutek, dokud je mladý."
"Otcova hůl vzdaluje syna od pošetilosti."
Všeho s mírou.

Uživatelský avatar
mirunnka
Příspěvky: 252
Registrován: ned dub 27, 2008 23:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Parodontóza (paradentóza)

Příspěvek od mirunnka » úte srp 11, 2009 9:49

Ještě jednou a naposledy - přijde mi, že je to zbytečné plýtvání energií: Jsem ráda, že se vysvětlilo, že řeči o drilu a o tom, že pokud dítě nebude chroustat matkou předloženou mrkev byť by mu lezla z uší, zůstane o hladu, byly jen nadsázkou. Btw: Těma čárkama v předchozím souvětí si opravdu, ale opravdu nejsem jista.

Odpovědět