OZAŘOVÁNÍ potravin

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

buc11

Příspěvek od buc11 » úte kvě 29, 2007 6:25

Curcuma píše:Z toho ozařování jde na mne depka :cry: Co teda má dělat člověk,když nemá vlastní zahrádku? Zajímalo by mě, jak to řešíte vy, co jste na tom podobně. Bio ovozel minimum a když už např. ano a to v Albiu nebo Country Live, tak totálně zvadlé a tudíž bezcenné. Fakt jsem bezradná... Díky za tipy.

A propos, co zavedli v Plusu biokoutek, chodím okukovat jejich bio banány a jsem z nich taky docela vedle. Nevím zda je nějaký mezičlánek neumí správně skladovat či co, ale mají takovou zeleno-hnědo-šedou barvu slupky. Jednou jsem si je koupila a čekala, jestli dozrajou a nedočkala jsem se hnědých flíčků a žluté slupky. Byly stále tvrdé a chuťově nic moc. Banán vůbec nepřipomínaly a to biopotraviny vynikají výbornou chutí... chachá. Fakt hnus. Máte někdo podobné zkušenosti?
já jdu rozhodně po zralosti a až potom po bio, nezralé je pro mne i to, co ostatní považují za snesitelné. Banány vybírám velmi pečlivě a zkušenostma sem se dopracoval a doma potom úspěšně dozrávám. Nekerý fakt nedojdou. Rovněž v melounech jsem se zlepšil. Ještě ananasy jsou záhadou a jiné i podtržené plody.

Josef Benes

Re: OZAŘOVÁNÍ potravin

Příspěvek od Josef Benes » pát úno 25, 2011 13:16

S ozařováním bio bych si také nebyl jistý. V r. 2007 jsem si nechal poslat z USA do Česka biopotraviny. Na všech stranách balíku byla nálepka s tučnými písmeny na oranžovém podkladu "biopotraviny - neozařovat!". Byl jsem samozřejmě ochoten balík na celnici rozbalit a třeba jim dát i vzorky, prostě cokoli. Balík jsem obdržel již s razítkem v papírech, že byl ozářen. Chtěl jsem to dát k soudu, ale nakonec jsem to neudělal.

Proč je zasažená půda dlouho kontaminovaná radioaktivitou a ozářené potraviny nikoli? Má na to vliv síla zasažení, nebo prvek, nebo obojí?
RAW

Miguel

Re: ozarovani

Příspěvek od Miguel » pát úno 25, 2011 14:35

zuzi píše:Vystudovala jsem jadernou chemii, ve skole jsme meli predmet aplikace radiacni chemie nebo tak neco a tam bylo take popsano jake potraviny se v jakych zemich a jakou davkou ozaruji. Nikdy jsem neslysela, ze by to melo urychlit dozravani a myslim si, ze je to i principielne blbost. Ozarovani se dela kvuli prodlouzeni trvanlivosti - zabije to ruzne broucky a bakterie apod. a dale se tim omezi/zastavi klicivost (brambor, cibule...). Skripta uz asi nevlastnim, ale kdo je z Prahy a strasne ho to zajima tak se na ty skripta muze podivat v prodejne skript v Dejvicich (CVUT, fakulta FJFI, nazev neco v tom smyslu co jsem psala nahore, autom prof. Můčka)

Jinak vam musim prozradit jeste jednu vec - a to ze min. 90% veskereho koreni (mozna 100% koreni, ktere koupite normalne v obchode) se ozaruje v ozarovne v Hostivari, kde jsem absolvovala exkurzi a vse na vlastni oci videla.

Dle meho nazoru, na zaklade vedomosti, ktere jsem behem 6 leteho studia nasbirala a dale sbiram, mikrovlnka ani ozarovani nemeji strukturu latky tak, aby byla skodliva, natoz aby sama zarila!!!! Vetsina lidi, ktera tohle tvrdi vubec netusi co je to ionizujici zareni a podobne!

Zareni v mikrovlnce a zareni pouzivane pro osetreni potravin je nizke.
Uvedomte si, ze kazdy z nas je vystaven denodenne zareni radonu a kosmickemu zareni. Zareni neni nic neprirozeneho, je to soucast prirody. Dalsi vec je samozrejme jeho sila.

Jo jeste jsem si vzpomnela, ze napriklad vsechny detske plenky, vata, damske vlozky apod. jsou ozarovany ve Veverske Bytisce. Ozarovani je jeden ze zpusobu sterilizace.

Vice uz se k tematu vyjadrovat nebudu. Pokud mate zajem, jdete studovat jadernou chemii ci podobny obor.

Vitarianstvi zdar!
Zuzka
nebyl jsi teď někdy v televizi? ukazovaly tam dvě holky co pracujou v atomce... jakože BIG RESPECT:-) vystudovat jadernou chemii

Odpovědět