OPICE a další nám příbuzní a jejich jídelníčky

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Elvis

Re: OPICE a další nám příbuzní a jejich jídelníčky

Příspěvek od Elvis » pát zář 05, 2008 18:47

To teda koukám, co se člověk nedoví. Mě je to například docela jedno, jestli jsem stvořená, nebo z opice. Každopádně jsem opičkám podobná. Mluvím - li za člověka.
A abych pravdu řekla, vita lidem sedí asi nejvíc, takže podobnost tam být musí. Mlsní jsme taky, papáme podle místa, většinou Češi jedí víc jablek než Brazilci, kteří papají víc melounů.
Podobnost je jednoznačná.
Co kdy kde jak vzniklo - tím se moc nezabývám, hlavně pokud jde o něčí doměnky. Doměnek jsem už slyšela a četla hodně a dokonce jsem na některých byla odkojená - doměnka že mlíko je zdravé, že maso je potřeba ke zdravému životu a růstu svalů.. a další doměnky. Nebo "výzkumy" ..
Jedu na pocity. Už. Mravence bych si asi nedala, ale kdo ví... třeba bych v pralese taky jeda mravenečky a já nevím co ještě.

Ananas + meloun. Chálec století.

Jozefina

Příspěvek od Jozefina » úte zář 09, 2008 21:36

A no jo :D stačí ji odhodit na zem ... jenže tam jich spadne spousta a třešňový strom předpokládal, že já jeho sémě zanesu někam dál ...
No a já hlavně přemýšlela o tom, že nebýt té výchovy, tak bych je v klidu a dál jedla ... mně se prostě asi nelíbí spousta civilizačních výchovných zásahů do naší přirozenosti :)
dvdmchl píše:
záměr durianu i třešňového stromu ... přirozeně se šířit, množit .....
Jo jenze nektere ovoce se nezmenilo od doby co tu behali dinosauri a pro ne byla pecka durianu jako pro mne pecka od melounu.
Mozna pro zachovani zameru staci tu pecku odhodit na zem ne?

Jozefina

Příspěvek od Jozefina » úte zář 09, 2008 21:40

To je strašně hezkýýý :) Kataríno, děkuju.
A ty pecky z čerešní jsou ve slovenštině kostky?
To je prima, to si je hned představím hranatý.
Katarína píše:
Jozefina píše:Byly mi asi tak 4 roky ... a milovala jsem třešně ... a cpala si je plnými hrstmi do úst a zcela bezproblémově jsem polykala všechny ty pecky ... dokdy? - do té doby - než mi starší a moudřejší? dospělí vysvětlili, že to se prý nedělá a že prý by mi z toho nemuselo být dobře a kdesi cosi ... no - tak jsem se lekla a jsouc učenlivá holčička, vzala jsem to jedno další civilizační ponaučení na vědomí a od té doby už ty pecky nebaštím
Mne dospelaci vysvetlili hned v ranom detstve, ze kostky z ceresni sa nejedia, len to zdovodnili tym, ze preto, lebo potom vo mne zacne klicit ceresna. Cim ma velmi navnadili a prave preto som ich jest zacala. Mala som to celkom pekne predstavene, ako mi ustami vychadza pomaly von stonka ukoncena listkami a pekne sa dalej rozvetvuje. No a prestala som ich jest vtedy, ked som sa dozvedela, ze takymto stylom to zrovna nepojde. :wink:

Dano

Šimpanzy bonobo

Příspěvek od Dano » stř lis 26, 2008 14:31

Zaujimavy vycuc z Current Biology zo 14. októbra 2008: Aj šimpanzy bonobo zabíjajú iné primáty.

Sweetie

Příspěvek od Sweetie » úte úno 17, 2009 3:00

Vedeli jste, ze makakove v japonsku si pred snezenim miji brambory ve slany vode? nejdrive pouzivali sladkovodni jen pro ucel ocisteni jich od blata ale pozdeji je zacali mit v mori, kvuli chuti. :)

Neo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neo » stř úno 18, 2009 11:58

Dik za link na ten clanek, Dano.
Myslim, ze to je potvrzeni prirodnich zakonu a muzeme byt za to radi. Lide si totiz velmi lehce neco nebo nekoho idealizuji, misto aby si zachovali zdravy selsky rozum.

Je jasne, ze chovani jak zvirat tak lidi, zalezi nejvice na okolnim prostredi. A to behem celeho zivota. Pokud je k dostani spousta ovoce a jive rostlinne potravy, ktera uspokojuje jejich potreby a na druhe strane neciti potrebu kompenzovat ostatni aspekty jejich zivotniho stylu (teplota, socialni vztahy, laska atd.) konzumovanim potravy, tak obecne jedi to, co je k dostani a nestezuji si. V pripade nouze nebo nejake krize se ale situace meni a na radu prijdou sekundarni volby potravy.

Nic noveho pod sluncem a opet jen potvrzeni faktu, ze opice jsou opice a at uz nektere v necem jednaji o trochu vic rozumne nez lide, nelze je mit za vzor a ideal, protoze jejich chovani se bude menit v zavislosti na vlivech prostredi. Stejne jako u lidi. Spise nez pozorovanim primatu by se lide meli zamerit na pozorovani sama sebe a konecne zjistit, proc reaguji tak ci onak, zda priciny problemu nemaji hledat ve svem zivotnim stylu, na rozdil od odstranovani symptomu jejich konani.
Ale sam uznavam, ze pozorovani sebe sama muze byt krajne neprijemne a zdaleka ne tak fascinujici, jako pozorovani opicek :)

Makakove v Japonsku jsou stejni zavislaci jako lidi a dalsi zvirata. Na Bali jsme videli netopyra zavisleho na Coca Cole :wink:

dvdmchl

Příspěvek od dvdmchl » stř úno 18, 2009 12:13

Jj pravdu díš Neo. Sám jsem se tu nedávno rozplýval nad dokonalostí zvířat, ale musím si poupravit názor.

awa

Příspěvek od awa » stř úno 18, 2009 17:29

Neo píše:Dik za link na ten clanek, Dano.
Myslim, ze to je potvrzeni prirodnich zakonu a muzeme byt za to radi. Lide si totiz velmi lehce neco nebo nekoho idealizuji, misto aby si zachovali zdravy selsky rozum.
Ale sam uznavam, ze pozorovani sebe sama muze byt krajne neprijemne a zdaleka ne tak fascinujici, jako pozorovani opicek :)
Pozorování sebe sám a pochopení je ve skutečnosti mnohem víc fascinující než zvířátka ( ty jsou pro mně ovšem taky školou - třeba pes a jeho odpouštění.... :D ). Pro mně je člověk velmi interesantní vesmír. Pořád žasnu, obdivuju, podivuju se, mám pocit, že vím dost málo, abych plně pochopila....ta cesta poznání je jedna z nejdobrodružnějších.
Krajně nepříjemné to někdy je, ale jen chvilku, v momentě, kdy člověk ještě není dostatečně pokorný sám k sobě. S odstupem času to totiž většinou vidím jako " dobro ", bez něhož bych nikdy neobjevila a nepochopila sama sebe, a to nemluvím o těch bonusech navíc.

Dano

Příspěvek od Dano » stř úno 18, 2009 18:36

awa píše:Pořád žasnu, obdivuju, podivuju se, mám pocit, že vím dost málo, abych plně pochopila....ta cesta poznání je jedna z nejdobrodružnějších.
Asi tak, to sustavne poznavanie a nasledne stale sirsie poznanie je uzasna vec.

Sweetie

Příspěvek od Sweetie » pát úno 20, 2009 22:39

Je jasne, ze chovani jak zvirat tak lidi, zalezi nejvice na okolnim prostredi. A to behem celeho zivota. Pokud je k dostani spousta ovoce a jive rostlinne potravy, ktera uspokojuje jejich potreby a na druhe strane neciti potrebu kompenzovat ostatni aspekty jejich zivotniho stylu (teplota, socialni vztahy, laska atd.) konzumovanim potravy, tak obecne jedi to, co je k dostani a nestezuji si. V pripade nouze nebo nejake krize se ale situace meni a na radu prijdou sekundarni volby potravy.

Nic noveho pod sluncem a opet jen potvrzeni faktu, ze opice jsou opice a at uz nektere v necem jednaji o trochu vic rozumne nez lide, nelze je mit za vzor a ideal, protoze jejich chovani se bude menit v zavislosti na vlivech prostredi. Stejne jako u lidi. Spise nez pozorovanim primatu by se lide meli zamerit na pozorovani sama sebe a konecne zjistit, proc reaguji tak ci onak, zda priciny problemu nemaji hledat ve svem zivotnim stylu, na rozdil od odstranovani symptomu jejich konani.

Makakove v Japonsku jsou stejni zavislaci jako lidi a dalsi zvirata. Na Bali jsme videli netopyra zavisleho na Coca Cole :wink:
moc hezky. taky se ztotoznuju, ze opice nejsou ideal. a urcite se z nich mnohem lehceji stanou zavislaci nez lide, protoze jednaji pudove. na druhou stranu pudovy jednani nam muze nezkreslene naznacit, jak to ma prirozene byt. je lepsi mit za vzor prirozeny chovani /stravovani primata v divocine nez vyumelkovany teorie zapadni konzumni spolecnosti. ona ta vsuvka s makakama v japonsku nese jeste hlubsi zamysleni, a to prenos geneticky informace, potomci uz se nemuseli ucit omivat bramboru ve slany vode, ani to neodpozorovali, nesli si to v hlave od svych predku. my mame konzumni zivot v sobe zakodovan :) ten netopyr zavislak me rozesmal.

Neo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neo » sob úno 21, 2009 13:42

Me ho teda bylo dost lito, toho chudaka netopyra. Lide ho naucili pit colu a on sam samozrejme nevi, co to je za svinstvo... Tak jsme ho potom aspon vykrmili banany a durianem, ale tu colu asi jen tak pit neprestane. Myslim, ze hodne turistu ma z toho srandu, nechat netopyra pit z flasky.
Přílohy
colabat.jpg
colabat.jpg (143.65 KiB) Zobrazeno 29449 x

Katarína
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katarína » sob úno 21, 2009 13:55

Neo píše:Me ho teda bylo dost lito, toho chudaka netopyra.
Mne takisto. :(
Čím väčšia spotreba mlieka a vajec, tým viac zvierat odsúdených na smrť pod nožom. A zvyčajne aj na utrpenie počas života.

Pavluška

Příspěvek od Pavluška » sob úno 21, 2009 14:19

Ten je nádhernej. :)
Možná kaloň malajský (viz např. http://www.naturfoto.cz/kalon-malajsky- ... -1366.html ). Libuje si ve sladké chuti a chudinka nedělal asi moc rozdíl mezi Colou a ovocem.
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)

Sweetie

Příspěvek od Sweetie » ned úno 22, 2009 21:51

ten je obrovskej. no jo no, takhle by nam mohlo bejt lito vsech zavislaku v zoo, a domacich mazlicku. taky si myslim ze cola byl silnej stimulant, z toho se nevymane. takze kaloni bylozravci, prevazne ovoce, zajimavy.

Jirka N

Příspěvek od Jirka N » čtv čer 18, 2009 9:54

Víte někdo kolik je průměrná délka života opic a jaká je nejčastější příčina jejich smrti?

Jirka N

Příspěvek od Jirka N » sob čer 20, 2009 10:41

kdyby to zajímalo ještě někoho ...
http://www.rozhlas.cz/odhaleni/gorily/_zprava/488709

Sweetie

Příspěvek od Sweetie » sob čer 20, 2009 14:35

je to dost zajimavy a sama bych si chtela precist vic studii o divokych primatech. zastavam nazor ze prave neznamy neprirozeny faktory zpusobuji smrt lidoopum, jak psano v prvnim odstavci, eg stres, zivot v ne az tolik prirozenym prostredi, tj co si vybiraj na uteku pred civilizaci, zasah civilizace, novy viry prenasejici se z civilizace atd..

Jirka N

Příspěvek od Jirka N » sob čer 20, 2009 15:03

mě by právě zajímalo, co se děje s těma co maj ideální podmínky. Třeba si z nich bereme příklad a přitom se dožijí jen 50.

i když možná je to normální věk, jednoduše proto, že když začnou mít nějaký zdravotní problémy, nikdo se o ně nepostará narozdíl od naší společnosti.

Standa K.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Standa K. » sob čer 20, 2009 17:49

1/ jako je pochopitelný, že člověk po odchodu z Afriky na sever nevystačil již jen s ovocem tak i současný nárůst masožravosti šimpanzů či dokonce bonobů...

2/ PMN národní park se nerovná divoká příroda - zajímalo by mně jak to je v opravdové přírodě, ikdyž i tam může znečištění prostředí vést k nemocem, pak by tedy bylo zajímavé jaká byla situace v divoké přírodě před vědeckotechnickou revolucí

3/ causa Coca-Cola : můj pes by utloukl po všech vařených neřádstvech včetně obilovin, mléčných výrobcích atd., je to prostě obrovský zdroj neurotransmiterů a i jeho tělu (přes čichový vjem) je šumafuk z jakého pochází zdroje. Nic z toho samozřejmě nedostává ale loudí + běda jak mi něco upadne z kuchyňské linky...

buc11

Příspěvek od buc11 » stř pro 09, 2009 7:49

včera na stv2, kočkodáni, bylo to podáno, jako že si neváží ovoce, páč nakousnou a zahodí, naopak, výběrově vykousnou jen tu ripe part

Panda

Příspěvek od Panda » stř pro 09, 2009 15:46

buc11 píše:včera na stv2, kočkodáni, bylo to podáno, jako že si neváží ovoce, páč nakousnou a zahodí, naopak, výběrově vykousnou jen tu ripe part
Také se tak někdy cítím, když je mi doma vytýkáno že jsem moc vybíravý a rozmlsaný, protože musím mít svou přesnou zralost. :-)

tristazmista

Příspěvek od tristazmista » stř pro 09, 2009 17:41

Kolik toho ovoce sni takova 40ti kilova opice?? Ma nekdo paru?
Your garden ain't gonna grow unless it's got some good shit for fertilizer.

mun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mun » stř pro 09, 2009 22:06

tristazmista píše:Kolik toho ovoce sni takova 40ti kilova opice?? Ma nekdo paru?
Tipuju 2-3 kila.
Není totiž nic skrytého, co nebude zjeveno, ani nic tajného, co nebude poznáno.

Sweetie

Příspěvek od Sweetie » pát pro 11, 2009 2:41

buc11 píše:včera na stv2, kočkodáni, bylo to podáno, jako že si neváží ovoce, páč nakousnou a zahodí, naopak, výběrově vykousnou jen tu ripe part
jak media klamou

buc11

Příspěvek od buc11 » sob pro 12, 2009 0:20

mun píše:
tristazmista píše:Kolik toho ovoce sni takova 40ti kilova opice?? Ma nekdo paru?
Tipuju 2-3 kila.
no říkali tam, že až čtvrtinu váhy, tak teď nevim, jestli to není nesmysl, to by bylo už jako já

mira

Příspěvek od mira » sob pro 12, 2009 1:14

To by mi to už lezlo ušima.
Všeho s mírou.

Standa K.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Standa K. » úte pro 15, 2009 8:01

ad Fuujin (z mého blogu) :
Např Gorily taky trpí ve stáří špatným stavem zubů, vypadávají jim a bolí je to a občas na to umíraj, třeba hlady protožen emja žádný zuby a nenají se, takže bych moc nemluvil o tom kartáčkování zubů... Jinak pěkné

OK, jen prosím specifikovat :
kdy, KDE, jaké - mimo turistické oblasti ?? daleko od obydlených oblastí ?? šlo zaručeně o 100%ní syrovojedlíky ??
kolik bylo nalezeno takových (zkažených) zubů z doby předtechnickorevoluční a turistickoexpanzivní (cca. z 18. století a dál do historie) (lidských hafu takže i ty zvířecí by měli se "dožít" dneška ??)
díky moc za info, rád bych si tuto otázku jednou vyřešil definitivně a tak hledám informace....

Selma

Příspěvek od Selma » úte pro 15, 2009 15:31

Netopýr se může stát závislým na Coca-cole a i na svoji závislost dojet, ale jeho mladé se narodí s cukrovkou, takže se budou Coca-cole vyhýbat, možná budou mít i speciální druh pištění, který se jim po odrazu od plné lahve bude vracet v tak nesnesitelné podobě, že se budou vyhýbat i všem místům, na kterých by se tyto jedonápoje mohly potencionálně vyskytovat :D

Fuujin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fuujin » ned pro 20, 2009 15:56

Hm, referenci už ti nedohledám, je to delší doba.. Ale šlo o gorily co se živí z velké části zelenými listy atp a ovoce tak 10%, takže syrově, mluvili o současnosti a psali, že mluví o divokých gorilách v Africe
A ty si zuby nečistíš ?
Moje kresby, kdyby někdo měl zájem : http://fuujincz.deviantart.com

Standa K.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Standa K. » pon pro 21, 2009 16:20

Fuujin píše:Hm, referenci už ti nedohledám, je to delší doba.. Ale šlo o gorily co se živí z velké části zelenými listy atp a ovoce tak 10%, takže syrově, mluvili o současnosti a psali, že mluví o divokých gorilách v Africe
A ty si zuby nečistíš ?
Zuby - čistím, až budu dlouhodobě na 100% uvidíme...

Máš na mysli asi toto (uvedeno v tomto vláknu trochu výše) :
http://www.rozhlas.cz/odhaleni/gorily/_zprava/488709

OK, nejsem žádný odborník na přírodu, pojďme si to ale trochu zanalyzovat :

Příčiny úmrtí a onemocnění goril ve volné přírodě
"...Gorily ... jako všichni tvorové podléhají řadě onemocnění, která se jim ani v panenském prostředí (opravdu velmi úsměvný termín - viz odkaz na konci tohoto příspěvku) nevyhnou.
Gorily z volné přírody (ad o trochu výše) jsou ještě citlivější na působení lidských patogenů než jejich protějšky žijící v zajetí. Gorily v zahradách jsou často infikovány patogeny, které se na ně přenesou od lidí či od jiných zvířat, a zcela odlišný jídelníček, životní prostředí a přetrvávající psychický stres způsobují, že patogeny, které běžně přežívají (chované jsou tedy de fakto nemocnější než v skorovolné přírodě) v gorilím organismu a nijak gorilám nevadí, se mohou pomnožit a zapříčinit vážné onemocnění. Ve volné přírodě ovšem také přibývá případů, kdy se na gorilí populaci přeneslo onemocnění od lidí. První takový známý případ, kdy byla gorila jednoznačně napadena lidskou infekcí, byl zaznamenán ve Rwandě v roce 1988 (a já se ptám, to jsme jako gorily do roku 1988 nepozorovali, nepitvali apod.?? Neříkám, blíží se doba, možná již jen v řádu roků než desetiletí kdy díky špatné ekologické situaci budou i zvířata v skorovolné přírodě nemocná jako my..)
Onemocnění dýchacího systému Horské klima v n.p. (n.p. = skorovolná příroda, neznám ale vůbec bych se nedivil kdyby turisté na začátku vyhlídkové trasy mohly zakoupit "krmení pro gorily" či je nehostily vlastními svačinami, kdož ví co dostanou dobrého na zub od nejdenoho "dobráka" ochránce národního parku a což teprv od pytláků)

následuje výčet breberek které lze nalézt v/na gorilách z kterých cítím "když toto ubližuje člověku tak je přeci jasné, že to určitě ubližuje i těm zvířatům ikdyž pro to ještě nemáme důkaz"

Někteří parazité napadají žaludek goril (Probstmayria gorillae, Murshidia devians atd.) a jejich pomnožení může vést k zánětu žaludku (u lidí určitě jo, u goril ? - proč to slovíčko "může vést", buďto tak nemocné gorily již našli a pak to slovíčko tam nemá co dělat anebo je to opět "funguje to tak u lidí, bude to tak dozajista fungovat i u těch opic"). Předpokládá se ale také, že řada nálevníků, obývajících trávicí trakt goril, může působit příznivě při procesu trávení (výzkum českých primatoložek K. Petrželkové a I. Profousové). (předpokládá se - uff, to je jak Nostradamovi věštby - nic určitého jen tápání)

Zatímco gorily nížinné (čistě podle názvu usuzuju, že to mají blíž (než horské) k lidem a jejich pamlskům) někdy trpí zubním kazem, strava horských goril, chudá na cukr, způsobuje, že je u těchto zvířat výskyt kazu opravdu vzácný. I tak, jejich zuby jsou běžně tmavě zabarveny, zubní kámen často vede k zánětům dásní a parodontóze, ústupu čelistních kostí a vypadávání zubů. V souvislosti s úbytkem zubů se mohou zanítit i nadčelistní dutiny. Často také zejména u horních dásní dochází k úbytku tkáně a kořeny zubů jsou obnaženy. Je bohužel velmi pravděpodobné (hernajs - to čtou z hvězd nebo kde ?? BUĎ našli již několik takových jedinců a pak proč to spojení "je bohužel velmi pravděpodobné" anebo ne a opět (pokolikáte již ??) je to "podle sebe (tj. homo sapiens) soudím tebe"), že staré gorily s poškozeným chrupem trpí hlady a následně umírají vysílením, protože již nejsou schopny žvýkat potravu.

CELKOVĚ - věrohodnost celé zprávy tak na úrovni "jedna paní povídala"

Zajímal by mně pravý stav (a ne "zřejmě" "pravděpodobně") současný a ještě více ten před 1988 a dál do minulosti...

Ještě více by mně zajímal zdravotní stav např. hrabošů či jiných menších živočichů kteří nejsou předmětem zájmu turistů, lovců, nekrmí je děti s dědečky a žijí daleko od lidských sídel (nemohou tedy nijak se napojit na naši civilizaci) - opice jsou příliš rychlé, atraktivní atd.
U takových tvorů by to bylo ještě více vypovídatelné...

http://www.rozhlas.cz/odhaleni/gorily/_zprava/505951

Dano

Šimpanzy vedú vojny ako človek. Chcú územie

Příspěvek od Dano » stř čer 30, 2010 17:37

Minulý rok totiž podľa vedcov prestali s „kontrolovaním“ hraníc a zabrali nové územie. Svoje tak rozšírili asi o pätinu: najmä o stromy s ovocím.
Z clanku na Sme.veda.sk

buc11

Příspěvek od buc11 » čtv črc 01, 2010 11:50

PMN opičí strava není pro naši situaci až tak důležitá, snad jen pro toho kdo pochybuje, že to vita funkuje
V našem těle jsou totiž zakódovány a tudíž při nějaké podnební, či jiné změně i znovuaktivovány všechny možnosti přežití, a to ať na ovoci, nebo jen mase, nebo dohromady či jen kopřivách jak prokázal jeden lámo, nebo i eventuální druhy fotosyntéz apod.
a to tělo si pro to nechalo i naprostý z našeho vita pohledu zbytečnosti jako dlouhý střevo na zrní, fuj a jiný mně neznámý věci
Já osobně sem proved minimálně miliardu různých kombinačních pokusů a zcela spolehlivě bych dokázal určit, kerý sou ty lepší

buc11

Příspěvek od buc11 » pon říj 25, 2010 10:40

STV2 víkend, nějaký japončík sleduje šimpanze asi 30let v Africe
mimo jiné 2 skupiny žijící blízko sebe stravujíce se naprosto odlišně, 1.skupina celej den trajdá a hledá zrovna zralé ovoce, druhá ze stejnýho prostředí žere mravence a to druhý sem teď zapomněl, myslím, že nějaký výhonky čičo, ale dost výhradně, vysvětluje to jako kulturní zvyklostí, že to tak nějakej původní matěj tak vymyslel, tak v tom prostě tak dodneška pokračují
Z toho mi plyne že objevení optimálního stravování je na nás

Dano

Příspěvek od Dano » pon říj 25, 2010 11:12

buc11 píše:nějakej původní matěj tak vymyslel
objevení optimálního stravování je na nás
Ze Matej :)
My sme vraj mali Adama, v raji. Ale potom ludia z roznych nutnych existencnych ale aj gurmanskych dovodov povymyslali ine sposoby. Tiez ich teraz berieme za samozrejmot hoci povodne priciny uz davno pominuli. A horlivo ich ale dalej obhajujeme, a utocime na tych ktori sa zamyslia nad povodom takeho spravania.

Pripomina to velmi ten (vraj) pokus s opicami v klietke a ladovou sprchou, opisany je napr. tu nejakym psychologom:
http://www.sageconcepts.com/5-monkeys-and-a-cage
alebo kvetnatejsie na:
http://jvwisdom.com/index.php/news/98/7 ... s.tpl.html
Pre tych, ktori anglictinu nemusia, tak aspon skratene v nasom jazyku, ako vtip, napr. na:
http://www.vtipovisko.sk/modules.php?na ... le&sid=106

Sweetie

Příspěvek od Sweetie » pát dub 22, 2011 17:29

jen ciste teoreticky by me zajimalo, jak by se lisila reprodukce lidska, kdyby se stravovala jako nami nejblizsi pribuzni bonobo, v otazce napr. menopauzy, fertility do vyssiho veku, libida, atd; asi existuje spousta studii u prirodnich kmenu, ktery neznam, ale pro uvahu, docetla jsem se, ze bonobo je fertilni vlastne az do konce zivota, menopauza neni znama, bonobo se dozije v prumeru 50ti let a do ty doby rodi, zacina asi ve 12ti; pauza mezi rozenim potomku je asi 6 let.

http://library.sandiegozoo.org/factshee ... nobo.htm#7

Dano

Příspěvek od Dano » pát dub 22, 2011 20:46

Zaujimave.

Sweetie

Příspěvek od Sweetie » sob dub 23, 2011 11:20

Dano píše:Zaujimave.
ze jo? ono vubec tento druh je nam tak blizkej i svym sexualnim chovanim, a jidelnickem (teda nam co radi ovoce), treba nepijou moc vodu, uprednostnujou juicing:)
podivam se na vic studii po zkouskach.

buc11

Příspěvek od buc11 » pon zář 05, 2011 11:09

shlédnut dokument, kde se porovnávala inteligence šimpanzů a bonobů a "překvapivě" lepší bonouši (neloví, jí masa značně méně a jsou mírumilovnější, též značně a pořád sexují), zvlášč s tou jednou samicí bych teda do soutěže veřejně nešel
šimpanze to přemýšlení brzo přestalo bavit a šli se hned rvat

rudo

Příspěvek od rudo » pon zář 05, 2011 22:26

opice som nikdy nejedol, nejem a jest nebudem

tazke opice ani hypoteticky nemaju s mojim jedalnickom nic spolocne

pri tvorbe mojho jedalnicku ma vobec nezaujima co jedia opice ani co jedol darwin

nakoniec drawin z jedenia tych jeho vyvojovych retazcov velmi zdravy nebol, nedozil sa 300 rokov a nebezal ziadny maraton
5 2 8

buc11

Příspěvek od buc11 » pát zář 09, 2011 7:05

rudo píše:opice som nikdy nejedol, nejem a jest nebudem

pri tvorbe mojho jedalnicku ma vobec nezaujima co jedia opice ani co jedol darwin

nakoniec drawin z jedenia tych jeho vyvojovych retazcov velmi zdravy nebol, nedozil sa 300 rokov a nebezal ziadny maraton
kde by taky opice přišly na zelňačku :D
darwin je též nepřítel?, co naděláme, kdyby nebyl on byl by někdo jiný, ale stravu bych mu taky vytkl jako všem ostatním tepelným upravovatelům a navíc byl údajně věřící
místo maratonu mám počet výnosů fekalíí na kopec
to z o opicích mělo vyplynout, že jest sporné, že jezení masa zapřičiní vyšší inteligenci, jak se tvrdí

rudo

Příspěvek od rudo » pát zář 09, 2011 9:34

buc11 píše:
rudo píše:opice som nikdy nejedol, nejem a jest nebudem

kde by taky opice přišly na zelňačku :D
darwin je též nepřítel?, co naděláme, kdyby nebyl on byl by někdo jiný, ale stravu bych mu taky vytkl jako všem ostatním tepelným upravovatelům a navíc byl údajně věřící
místo maratonu mám počet výnosů fekalíí na kopec
to z o opicích mělo vyplynout, že jest sporné, že jezení masa zapřičiní vyšší inteligenci, jak se tvrdí
nuz darwin je zodpovedny za to ze sa opice s clovekom porovnavaju a argumentuje sa opiciou stravou

jedenie masa opiciam k inteligencii zjavne nepomaha a jedia ho dost: hlodovce slabsie druhy opic a aj vlastny druh a furt sa im v hlave nerozsvietlilo
5 2 8

Dano

Vyhoda velkeho mozgu u primatov pri zaobstaravani si potravy

Příspěvek od Dano » sob pro 17, 2011 16:18

Dokument BBC: Život savcu, od Davida Attenborougha
Epizoda 9: Spolocensky rebricek

Citujem Davida (len v zatvorkach alebo kurzivou su moje komentare):

(Rad radom ukazuje zivot a rozprava o roznych opiciach, velmi vela v celej epizode. Dosiel na kosmanov - to su tiez primaty. Zivia sa sladkym nektarom kvetov.)

Vrešťany su asi 10x vacsii ako kosmany. I oni sa živia kvetmi. Keď k tomu maju príležitosť. Tá ale nie je vzdy. V tropickej dzungli je vsak jeden druh potravy, ktory je k dispozicii cely rok. Listy. A vrestany sa specializuju na tento druh stromu (zaber).. Vsetky listy nie su zdaleka rovnake. Niektore su jedovate, niektore dokonca aj pre vrestany. Tieto cervene listy su mlade a stavnate. Boli by velmi chutne keby neboli chranene jedom. Zrele listy su zelene a jed z nich uz vymizol. Su ale vlaknite a drevnate. Ako jedlo sa moc nehodia. Vrestany mozu konzumovat len nieco medzi tym (a poukazal na schopnost opic vidiet farebne, po zmene na ciernobiele zobrazenie sa vsetky 3 rozne vetvicky ukazali v rovnakej sivej farbe). Ale ani tie najlepsie listy sa netravia lahko. I ked vrestanom zaberie zber potravy malo casu, travia ju velmi dlho. Polovicu kazdeho dna prelezia na konaroch (zaber na nehybne, spomalene, v letargii, hoci na pohlad bdele s otvorenymi ocami.., s velkymi bruchami, pocas dna). Ale ani tak dlhe travenie nemeni nic na tom, ze listy su malo vyzivne. Vrestany si preto nemozu dovolit plytvat energiou prehananim konkurencie v korunach. Namiesto toho pouzivaju menej pracny sposob... vydavaju jeden z najhlasnejsich zvukov v zivocisnej risi. Na vecernom koncerte sa vacsinou zucastni cela rodina. Pretoze sa ale nikam nepresuvaju a ani ich rivalov nie je vidiet, tazko povedat, kto je vlastne vitaz :) Takto si posilnuju rodinne vztahy, vymedzuju teritorium a odradzaju (potencionalnych) votrelcov.
...
Tlupa opiciek (druh: malpa, asi kapucinska) vstupila do mangrovnikoveho lesa. Vacsina cicavcov by tu sotva nasla potravu. Mozog primatov ale umoznuje najst aj to co ini minuli. Pri odlive sa na piesku objavia mäkkýše (vyzerali ako mušle, slavky). Dostat sa k nim ale nie je jednoduche, maso je schovane “za zavretymi dvermi” vo velmi tvrdej ulite. Zrucne ruky riadene velkym mozgom si ale s tymto problemom vedia poradit. Tieto opice sa naucili, ze ked ulitu uchopia oboma rukami a budu nou silno, dostatocne dlho, trpezlivo a sustavne trieskat o nieco tvrde (10 min rozhodne nestaci), cupiac na konari stromu o drevo, tak makkys svoje svaly nakoniec uvolni. Opice potom lasturu lahko otvoria prstami a stravnaty obsah zjedia. Po uchutnani sa netvaria nadsene (stale len citujem rozpravaca Davida). Tato technika pre ne vobec nie je lahka, mladata sa ucia cele roky kym ju zvladnu a takto sa tento trik odovzdava z generacie na generaciu. Podobne ako ludia aj malpy maju rozne povahy a schopnosti, preto sa niektore jedince tej istej tlupy nikdy nedokazu naucit ako to spravne robit a hoci sa snazia, ulitu otvorit nedokazu.
...
Niektore druhy opic zisli zo stromov a vydali sa do otvorenej krajiny. Prve primaty, ktore sem prisli, tu nasli zname druhy potravy: kvety a rozne bobule.
Dnesne paviany sa ale zivia aj niecim inym: hluzami, sukulentmi (stavnate, druh kaktusov), dokonca aj kralikmi.
Tieto plane su skvelym miestom pre kazdeho kto vie/dokaze vyuzit novu prilezitost. A paviany maju sikovne obratne prsty a velke mozgy.
Na brehoch keňských solnych jazier vo Velkej priekopovej prepadline sa da najst mnozstvo hmyzich lariev. Plameniaci, ktore sa tu zhromazduju v obrovskom mnozstve, hnoja svojim trusom vysoke vrstvy pody, ktora preto obsahuje dost potravy pre kazdeho, kto ma trpezlivost aby ju nasiel (zabery pasucich sa pavianov na tych larvach).

Niektori paviani maju ale aj ine ambicie. (Spomalene zabery loviacich pavianov). Plameniaky tu lovi len jedina tlupa pavianov. Je to len 5 rokov, ked tuto potravu objavil prvy z jej clenov a zistil ako sa z k nej da dostat. Jeho vynalez sa ale rychlo rozsiril a dnes sa cela tlupa sklada z vasnivych lovcov plameniakov.

Pekne, velmi vela informacii, asi 10-20 druhov opic. Skusim zhrnut posolstvo jeto epizody par vlastnymi slovami. Primaty maju velke mozgy (s dobrou pamatou) a ten predstavjue velku vyhodu oproti inym cicavcom pri hladani potravy, o ktoru superia s inymi druhmi primatov ci dokonca s inymi tlupami rovnakeho druhu, kedze jej zdroje su vsade obmedzene (na rozdiel od toho travenim unaveneho letargickeho vrestana, tych listov sa mi zdalo je v dzungli vela). V prirode plati, ze kto neprijme v potrave dostatok energie, neprezije. Velky a vykonny mozog je teda fajn vyhoda, okrem ineho pomaha primatom dostat sa k potrave aj tam a v takych situaciach, ked pre ne vhodnejsej a chutnejsej potravy niet (alebo jej je len malo).

Dano

Potrava a myslenie

Příspěvek od Dano » sob pro 17, 2011 18:57

Dokument BBC: Život savcu, od Davida Attenborougha
Epizoda 10: Potrava a myslenie

(V nej specialne ludoopi, vyberam:)

Vsetky ludoopi miluju jeden druh potravy. Ovocie
...
Orangutany na juhu Sumatry (Azia)
Zivia sa hlavne ovocim a hmyzom. Zbieranie temitov z prachniveleho kmena nevyzaduje moc dovtipu (zaber). Miestni orangutani si ale s tymto problemom vedia poradit. Sami si vyrabaju nastroj. Naucili sa vybrat si vhodnu vetvicku, potom ju skratit, a upravit jej tvar. Nakoniec ju opatrne zasunu do otvoru a nalepia na nu to co ich zaujima. Tento dovtipny vynalezca sa stura vo vcelom hniezde striedavo s oboma koncami nastroja a zatial co jednym prave vybiera med, druhy koniec tej istej vetvicky sucasne olizuje v ustach, potom len otoci a tak dokola. Mladsi ho pozoruju a ucia sa. Vznika znalost, ktora sa bude predavat na dalsie generacie. Ked je dostatok potravy, orangutany mozu hodovat vedla seba a preto vytvaraju komunity. Ked jeden clen dostane dobry napad, ostatni ho napodobnia a to je zarodok akejsi kultury. Ak chceme ale pozorovat omnoho rozvinutejsiu spolocnost ludoopov, musime sa presunut na iny kontinent.

Simpanzy na ostrove blizko ustia rieky Kongo (Afrika)
... (zabery a vysvetlovanie ako sa navzajom od seba ucia rozbijat orechy kratkymi kusmi tvrdych suchych konarov apod.) Samozrejme existuje mnoho roznych technik ako rozbit orechy. A existuje vela roznych orechov. Takze jednotlive skupiny simpanzov vyvinuli ine druhy sposobov ako orechy rozbijat. To je pociatok kultury. Kultura je ale viac nez rozbijanie orechov.

Sme v Ugande. I tu ziju simpanzy. V porovnani s tymi prvymi maju ale uplne inu kulturu. Je v nich omnoho viac samcov nez obvykle. Podobne ako vsade inde, obsahuje aj ich kultura spolocensku etiketu vypracovanu do najmensich podrobnosti... Samci vacsinu casu vychadzaju spolu dobre. Ale niekedy dochadza ku konfliktom. Niektore mozu skoncit tragicky. Mlady samec, ktory sa vola Grapely, bol zurivo napadnuty neobvykle velkou skupinou dospelych samcov (asi 10-15). (Nahanacka, spolocne ho na zemi mlatia asi aj pohryzu, a nechaju tak). To je naposledy co sme Grapelyho videli, bol tak raneny, ze to takmer urcite neprezil (krvaca na strome, trochu narieka). Co je pricinou tak vaznych konfliktov? Zda sa ze mladi samci si tazko hladaju miesto vo velkych skupinach starsich samcov. Ich zivot je zviazany zlozitymi spolocenskymi zvyklostami, ktorym este nerozumieme. (Dalej zabery ako si samce navzajom prebieraju srst.)... Je to ale tiez sposob naväzovania a udrziavania dobrych spolocenskych vztahov, ktore simpanzom vytvaraju spojencov medzi vrstevnikmi. Tento mladik PokPai je spolocensky omno uspesnejsi nez bol Grapely (mlademu prave cistil srst starsi samec - zrejme spojenec).
..
Prichadza cas vyrazit si na lov. Postupne sa zhromazduje skupina podobne naladenych samcov. Jeden z nich zacne buchat o strom. Ostatni sa pridavaju. Na inych miestach lovia simpanzy, len ked maju na to prilezitost. Tu v Ngogo ale lov zacne ci uz je na dohlad vhodna korist alebo nie je. Samci sa vydavaju na lov pravidelne, niekedy hladaju korist az 4 hodiny. (Scena ako putuju potichu pralesom po zemi kym nenarazia na korist. PokKai ide ako posledny, je este neskuseny ale ide. Dorazili pod tlupu mensich opic gerez cervenych vysoko v korunach stromov.) Zaujmu bojove pozicie na okolitych stromoch. Su pripraveni chytit kazdu opicu, ktora by im chcela ujst. Zameraju sa na najlahsiu korist, samice s mladatami. (Utok.) Samce gerez sa snazia utoku zabranit, simpanzy su ale omnoho vacsie a silnejsie. Niektore mladata sa ocitli same bez matiek. Teraz predstavuju lahku korist. (Viacere takto pochytaju.)

Prvi sa krmia samci. Maso (striedavo) zajedaju cerstvymi listami. (Zeby im az tak nechutilo a potrebuju taku potravu dochutit?)... Niektori lovci sa ale delia o korist s INYMI (to zvyraznil) clenmi tlupy, vratane samic. Samci z Ngoko sa ale delia omnoho castejsie so svojimi spojencami, takze maso zrejme pouzivaju k utuzeniu spojeneckych zvazkov. Nadej na podiel z koristi je mozno preto dovod, preco sa vsetci snazia co najskor pripojit k lovu.

(Dalej uzasne veci ako asi zacal predchodca cloveka.chodit po dvoch a preco, ako asi zacal lovit. Rekonstrukcia lovu jedneho lovu s krovakmi - oni to dnes este vedia A ine naslednosti, civilizacia, atd. Obe epizody su na zaverecnom Disku 5. Cela sada sa predava v nak. centrach, jedno DVD po 1 Eure myslim.)

Dano

Zhrniem a porovnam s ludmi

Příspěvek od Dano » sob pro 17, 2011 20:27

Skusim zhrnut, obe epizody. Uz roky viem, ze zivotom primatov a ich jedalnickom (maso ako lastury, ryby, mensie opice, listy ktore musia travit pol dna v lezatej nehybnej polohe v pripade vrestanov ) sa neda obhajkovat ten nas. Ani jedalnickom priamo ludoopov. Lebo tie podobne ako my si ho menia ako chcu pretoze maju v porovnani s inymi cicavcami vykonny mozog. A teda ho aj vyuzivaju:

1. na to, aby sa za kazdu cenu nasytili, aby nehladovali a nezahynuli. Ked vymysli jeden z tlupy uspesne vynalez ako sa dostat k potrave dovtedy pre nu neprirodzenej, tak sa to ostatni od neho naucia a dokonca si tento trik odovzdavaju. Maju to tak naucene. Potom vzdy, ked budu mat na dosah len malo pre ne porovnatelne chutnejsej, prirodzenejsej, energeticky vydatnej, lahsie dostupnej potravy,... (vsetko splna sladke zrele ovocie) tak jednoducho vdaka tomu mozgu nebudu hladovat, ked si mozu zaobstarat nieco ine: rozbit ten orech nastrojom, vybrat med z hniezda nastrojom, ulovit pelikana apod. Super vyhoda mat taky mozog.

2. uz len pre to, aby jeho mentalna kapacita bola na nieco vyuzita, aby sa nenudili - teda ju vyuzivaju na utuzovanie komplikovanych vztahov medzi sebou a na udrziavanie nepisanej spolocenskej etikety. Ak ma ludoop velky mozog, zije v komunite, a teda je tvor spolocensky, tak prirodzene chce byt v danej spolocnosti akceptovany. Presne tak ako simpanz PokKai. Naopak nechce byt z tej komunity nasilim odstraneny a zniceny podobne ako bol zlikvidovany nekonformny (teda neprisposobivy) Grapely. Kdeze maso potrebne pre ich vyzivu ci zdravie. Tradicia, zvyky, spolocnost. Malokto sa postavi proti nim. Taki maju kratku zivotnost, vid Grapely, nech mu je zem lahka. Nazorne je to vyjadrene tym kludne mozno fiktivnym pokusom s 20 opicami v klietke, ktory som spomenul vyssie na tejto stranke, v cestine je opisany napr. na http://www.vtipovisko.sk/modules.php?na ... le&sid=106

Ja som nastastie iny tvor ako ludoopi. Ale podobne ako napr. Stano rad pozorujem prirodu a ucim sa. Od ludoopov a konkretne z tohto filmu napr. by sa tiez nieco naslo:

Add 1.
V Europe je mier, prosperita. Trhoviska a obchody plne hocicoho aj tu v miernom pasme. Ludia vdaka super mozgu sa naucili nielen mušle otvarat. Postupne vynasli nastroje, sposoby, postupy ako sa vobec k urcitej novej potrave dostat (ulovit bizona len tak bez nastrojov nemozne), ako potravu mechanicky upravit aby sme ju vobec prehltli (do stehna zo skaly spadnuteho kamzika sa clovek nedokaze zahryznut nech by sa snazil akokolvek), ako zjest aj veci ktore v prirodzenom stave nedokazeme zožut pripadne nechutia alebo sa nedaju stravit (ryza, suche strukoviny/lusteniny,.. svaly a organy zvierat, bycie zlazy, ikry,... piliny sagovej palmy,...). Je toho na vyber vela a preto je aj vela vyzivovych pyramid a pod. nezmyslov. Myslim si, ze vnutorne prostredie nasho druhu sa za tie dlhe veky takmer nijako nezmenilo, je jedno ci sme eskimaci alebo krovaci, traviaci trakt mame navlas rovnaky, cize na urcity druh potravy musime byt urcite usposobeni lepsie ako na ostatne.

Chute a instikty ale podla mna zostali. Vidno to hlavne na detoch. Ak by som sa mal pretlkat sam vo Filipinskom pralese ako ten cisarovi totalne oddany Japonsky vojak kym sa konecne az po cca 20 (?) rokoch od oslobodeneckeho vylodenia americanov vzdal cely cas nevediac ze cisar kapituloval tak davno, tak pravdepodobne by som jedol presne to co on. Vobec by som nemusel mat nic naucene, len by som siel za chutou. On jedol len ovocie a pripadne nejake jemne listy. Nezahynul od hladu, bolo ho dost. Keby ho bolo malo… poradil by si, aj vdaka vykonnemu mozgu. Ja by som v takom nudznom pripade daval hocico, aj nechutne, k comu by som sa vedel dostat, predsa by som kvoli chuti nechcel zomriet od hladu: luskal by som kamenmi ci drevom orechy, prplal by som sa konarom v zemi a vyhrabaval korene a hluzy, zul by som travu a jej ne/olejnate semena, baštíl by som larvy a kobylky, chytal by som žaby, primitivne by som lovil hlodavce, jasterice, hady. A keby som sa navyse nemusel bat, ze ma domorodci alebo nepriatelski americania objavia a zastrelia, a naucil by som sa v tom vlhkom pralese robit hocikedy ohen, tak dokonca by mi niektore z tych uvedenych nechutnosti aj trochu chutili. Invencny mozog by mozno pomohol este viac v najdeni nejakych dochucovadiel, a la chili omacka atd. podobne ako tie simpanzy zajedali maso ulovenych opic istymi listami stromov. Tak by som svoj zaludok oblbol dokonale. Aj by som sa nasytil a aj by mi chutilo.

Japonec mal stastie, ovocia tam nebolo prilis ale ako tak stacilo. Urcite to nemal lahke. Zit sam, v takom prostredi, bat sa o zivot, stale sa namahat za jedlom. A ked ho vraj po navrate domov lekari vysetrovali, žasli nad výsledkami, ako mlado vyzeral v porovnani s vrstovnikmi, ako zdravy bol, aky perfektny mal zrak, plet, chrup atd. My to stastie nemame. Teda mame, ani my nehladujeme. Ale zaroven si mozme vyberat medzi tak sirokou ponukou potravin na trhu, ze si zakonite niektori vyberame zle. Je to len vdaka nasmu mozgu a nasim vynajdenym a nadobudnutym schopnostiam. Vdaka nemu prezivame v tazkych casoch, vdaka nemu si zle vyberame v tych dobrych.
(S vyberom u mna som spokojny, tak ako je spokojny asi kazdy clovek s tym svojim :) S tym teda nemam ziadny problem. Aj vdaka bohatej stavnatej sladkej ponuke v obchodoch, pripadne takej ktora mi dozreje az doma do par dni ci tyzdnov. Plati len ked jem doma alebo v praci...)

Add 2.
Spolocensky rebricek
Su dnes chlapi, ktori lovia napr. ryby, ale ich potom pustaju nazad do vody. Paci sa im patrit ku komunite lovcov, byt s nimi, zdielat pohodu aj nepohodu, pysit sa s ulovkami, skratka lovit a veci okolo toho, lebo vdaka tomu su v tom socialnom rebricku tam kde chcu. Viem si predstavit ako sa citia. Si vacsinovou spolocnostou medzi inymi samcami skor akceptovany ked si clenom funklubu Slovana ako ked citas Dostojevskeho. Ked chodis na zabijacky kde po nej vsetci stolujete a s mastnou hubou diskutujete ako dlho kvičalo ci ako rychlo po gulke padlo..., ako ked chodis do divadla. Ked ides na firemny obed a das si to co vsetci cize vsetko ako ked si ako magor das len nejaky ubohy 250 g salat (ktorym sa nenasyti skolkar, nieto chlap) napriklad aj preto lebo ovocie za jedlo nikde nepokladaju - ponuknu ti maximalne len sterilizovany kompot. Vsetci nemame take super sebavedomie aby sme sa rozhodli byt ini, nez od nas spolocnost vyzaduje. Nechceme byt na posmech. Nechceme byt zdrojom nejakych naslednych diskusii ci vysvetlovani. Nechceme, aby si nase obezne tety, mamy ci stare mamy robili starosti o nase zdravie. Aby si rodina zacala namyslat, ze sme sa stali clenmi nejakej sekty. Nie. Naopak, vsetci tuzime byt akceptovani, nie odmietnuti.
(Kedze som slaboch, toto neriesim: na party, navstevach, svadbach ai. spolocenskych akciach jem to co ini a mam pokoj.)

Vyuzite mentalnej kapacity
My uz nastastie nelezieme po stromoch, tak dokazeme nase mozgove zavity namahat nespocetnymi sposobmi v nasom zivote. Ci uz v praci, pri hrani, diskusiami s nasimi partnerkami, najdeme sa a nas hlad po poznani a kulture nasytime lahko vdaka kniham, divadlu, koncertu, internetu,... Mozno aj tie simpanzy z Ngogo, majuc na vyber, by casom zanechali zvyk lovit tie ubohe mladata inych druhov opic a svoju mentalnu kapacitu venovali radsej pravidelnym partickam pokra alebo biliardu, pripadne by pretekali na motokarach.
(Toto som zvladol, nepotrebujem byt polovnik ci rybar, hoci viem ze to prve by ma urcite dostalo. Vzrusenie, taktika, namaha, postreh, rychlost, uznanie. Chodim radsej s partiou na skialp, bajk,.. Na ladovcoch je tiez o napätie postarane, a tazky zjazd bajkom po technicky tazkej cesticke v lese je cisty adrenalin. A vobec, mam tolko zaujmov, ze vdaka nim nepotrebujem lovit aby som sa nenudil a zamestnal, a teda jest napr. maso prave z tohto dovodu je nasledne bezpredmetne)

rudo

Příspěvek od rudo » sob pro 17, 2011 22:31

Dano
zda sa mi ze stale sa drzis toho ze clovek sa vyvinul z opice ze akysi predchodca cloveka sa postavil na zadne a zacal chodit po dvoch
a snazis sa nejako presvedcit sam seba ze treba jest len ovocie.

pre mna nic z toho neplati, nech si v TV davaju o opickach akekolvek filmy, je to o opickach a nema to s clovekom absolutne nic spolocne
5 2 8

buc11

Příspěvek od buc11 » pon pro 19, 2011 9:41

školu, učení a vzdělávání se bych úplně nepodceňoval

rudo

Příspěvek od rudo » úte pro 20, 2011 7:52

buc11 píše:školu, učení a vzdělávání se bych úplně nepodceňoval
toako myslis ze darwinizmus je vzdelavanie ?
5 2 8

800914

Příspěvek od 800914 » úte pro 20, 2011 8:19

V skratke o akom povode ludstva si teda ty presvedceny?

rudo

Příspěvek od rudo » úte pro 20, 2011 8:44

800914 píše:V skratke o akom povode ludstva si teda ty presvedceny?
to je vazna otazka ? to fakt vsetko je len darwinova opica alebo nic ?

nalezy z poslednych destaroci analyzovane otvorenymi hlavami vedu ku zaveru, ze opice vznikly
akodegeneracia ludi, ktori nemienili zvladnut zivot s ludskou dusou
zodpoveda to aj fyzike zakladnym postulatom o energiach, entropia entalpia atd
system samovolne smeruje k bordelu a k degeneracii, nie k poriadku a vyvoju.

z hladiska stravy opic preto nie je prekvapujuce ze degeneraciou prisli ku bananom a potkanom
5 2 8

800914

Příspěvek od 800914 » úte pro 20, 2011 9:00

Bola to vazna otazka. Neviem comu kto veri preto som sa pytal.
Cize akykolvek vyvoj je uz za zenitom a bude len degeneracia? Ci ake su podla tejto teorie predpovede? Ak sa sami nezlikvidujeme tak to smeruje k planete lenivych degenerovanych opic co sa zgrupuju v mestskych kanalizaciach a lovia balvanom potkany?

Odpovědět