Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
cepheus

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od cepheus » sob dub 07, 2018 12:03

PavelM píše:
čtv dub 05, 2018 19:58
Jo přesně tak - svislice metr vzdálená od osy se bude s tloustkou mateiálu prodlužovat
A máš to jednoduše vyřešený:)
Tak jsem se "vymaxoval", udelal si cas mezi prezouvanim letnich gum:)), spoustel svislice jako o zivot :D)) a jediny krkolomny pripad ze dvou s presne 10° mi pak vysel s tramem 14,5 cm:)

Jen se neda jednduse propojit kdeco s kdecim (svislice), vysledny uhel v zadani je fixovany na danou silu tramu (vysku fosny), teda chcem-li se pohybovat v rozmezi Tvojeho zadani 2m/0,5m:)

Obrázek

Lenuška

Příspěvek od Lenuška » sob dub 07, 2018 12:55

image.jpg
(195.18 KiB) Zatím ještě nestaženo
Každý den už šťavím výhonky vojtěšky. Jarní vitamínovo-minerálová vzpruha jako hrom. K tomu trochu šťávy z mrkve, aby to vypil i manžel a papoušek... Nacházím už i další rostliny- jedlé plevely, které přidávám. Už to bylo potřeba, zima si to letos prodloužila...

PavelM

Příspěvek od PavelM » sob dub 07, 2018 13:06

Vidíš Cepe teď si dokázal celýmu světu jakej se Míchovo dobrej žák:) Hhehe h:)))))))
Už sem se bál že to budu muset malovat:)
Ano přesně tak, my tu máme Polky že Švédska a násobíme to plus mínus 4,5 cm
Střešní nosník má 4,5 x 4,5 Chodím po něm 100 kily !!!
Krokve malýho domečku pro kadetíky mají také jen 4,5 x 4,5
Střešní latě mají 4,5x2 cm

Nová hala!!
Už sem si říkal, že tohle asi nikdo neodhalí ale dal si to Cepe:) Hehhe:) Mám radost:)
Nová hala je rozměrů 15 m dýlka a 8 šířka
Znovu opakuji a znovu opakuji, že vycházím ze zdejších rozměrů stavebního materiálu!!
Toto je velmi a VELMI důležitý prvek plánování.
Pokud se tvrdošíjně snažíte o vlastní rozměry, vyjde Vás to jak časově, tak funančně MNOHEM dráž!!!!!!!!!!!

Pozor!!!!!!! Je třeba si uvědomit!!!
Naši dědové, kteří měli vlastní lesy a dřevo zadarmo, stavěli předimenzovaně!!! My páč vlastní lesy nemáme, a nakupujeme drahé dřevo se chováme přesně opačně!!

KEI - už vidíš, že si diktuješ něco docela drahýho?? :) HHHeheh:)
Tudy cesta nevede KEI:)
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........

PavelM

Příspěvek od PavelM » sob dub 07, 2018 13:10

Tak jsem se "vymaxoval", udelal si cas mezi prezouvanim letnich gum:))
Tam max nakej divnej ale OK funguje :))
Udělám Ti ti v cadu vydrž chvíli nebo dvě:) :)
Teď koumu pilíře na novou halu, novej sklad a novou školku :)
Hned tři stavby najednou se tu vyklubaly :)) Tedy budou hned tři příklady kosmický stavby :)
Prostě tak tak vyšlo :)) Hhehe:)))
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........

PavelM

Příspěvek od PavelM » sob dub 07, 2018 13:57

https://www.stream.cz/vylety-do-minulos ... duben-1348

Zajímavé že?

Založíme dnes kosmickou univerzitu máchovu? Heheh:)

Určitě jí ale nedáme prasečí název Čuni:) Hheheh:)

7 duben :) Tedy dnes 1348
Dnes je 2018 - 670 let od založení této školy
Kam tato škola došla a kam dovedla český národ?
Zajímavé zamyšlení že? :))
Naposledy upravil(a) PavelM dne sob dub 07, 2018 23:01, celkem upraveno 1 x.

cepheus

Příspěvek od cepheus » sob dub 07, 2018 14:49

PavelM píše:
sob dub 07, 2018 13:06
Naši dědové, kteří měli vlastní lesy a dřevo zadarmo, stavěli předimenzovaně!!! My páč vlastní lesy nemáme, a nakupujeme drahé dřevo se chováme přesně opačně!!
Ono pozor:), tady ale budu zase trochu pyskovat a zastanu se jak nasich dedku, tak i vnuku :D))
Pac kdyz prisla vichrice, dedkove sebrali pomlacene kusy palene krytiny, nekde ze stodoly vytahli kusy nove, nahazeli na strechu a zilo se dal:)

Naproti tomu "american sandwich style" - sendvicova drevostavba co ji tam rikaji "dum" vis dobre sam jak dopadne .. v lepsim pripade ji najdes celou komplet u susedu, pac je to sama jednolita plocha - lahudka pro vichr:)) .. jak letela plechova strecha z prumyslveho palace si videl - pac zase plocha:)
Kdyz davaji v TV prusery po vichrici, zasahy hasicu jsou hlavne lovy na plechove (lehke!) strechy:))
Cize bych zase nad tzv. "light" stavbama nejasal, pokud je nechci na rok/dva/pet (mozna, kdyz neprijde vichrice):))
Nicmene je to levny, to je pravda:)) ..

Na druhe strane prijde po me dalsi generace a rekne "dedek byl na palici, udelam to jinak (stejne bytelne) ale podle sveho":)))
Takze v podstate zase na druhe strane proc stavet "na veky" ? :)
Pravda je zase nekde uprostred, aby me to ve zdravi prezilo .. a mladi stejne modernizuji a to "moje" zbori, nebo prekopou podle sveho:)
Cize ok, delej z tenkych prurezu, ale kotvit, kotvit a zase kotvit, co se jenom zakotvit da (podle toho co Ti tam vichr dela s foliakama):)

P.S. Jinak praci s D_Cad pamatuju, to byla dobra skola a dik za ni:)) .. pouzivam dodneska:), kdyz sibuju prickama v baraku i na pristavek pro psa apod., je to lepsi nez tuzka a guma:)
Ty se hodi jen kdyz potrebuju nejakou rychlovku:), na totalni promysleni je lepsi D_Cad s moznosti editace do nekonecna:)))

cepheus

Příspěvek od cepheus » sob dub 07, 2018 15:12

Lenuška píše:
sob dub 07, 2018 12:55
image.jpg
Každý den už šťavím výhonky vojtěšky. Jarní vitamínovo-minerálová vzpruha jako hrom. K tomu trochu šťávy z mrkve, aby to vypil i manžel a papoušek... Nacházím už i další rostliny- jedlé plevely, které přidávám. Už to bylo potřeba, zima si to letos prodloužila...
Leni super:))
Me taky nejlip smakujou klicy (microgreens) z vojtesky, a rericha z Tvyho doporuceni taky pikantni dobrutka, neco jako kremzska horcice:))
Jo, tahle zima uz me taky dost stvala ne silou, ale delkou (a to rikam stvala slusne, ovladam se, hehe) :D)

PavelM

Příspěvek od PavelM » sob dub 07, 2018 22:52

Takze v podstate zase na druhe strane proc stavet "na veky" ?
Tak v tomhle sem teda jasně kovanej a to tvrdo kov:) Tady se řídim zásadně myšlením starých civilizací, po který něco zbylo pro děti jejich děti a ještě řadu generací po nich:)
Zkouška bouří přijde!
Zkouška stavby, kterou jsem postavil přijde tak jako tak. A je jedno, zda ještě za mýho života, nebo zda to spadne na hlavy mym dětem:) Stane se tak jednou tak jako tak.

Stavební základy
Z této věci plynou druhy stavebních základů. První a napostý ideál je spojení se Zemí. Tedy piloty vyvrtané až do skály
Druhý ideál je aspo0n piloty až na skálu
Třetí už ne moc dobrá varianta jsou nejčastěji u nás používané základy do zámrzové hloubky v dané oblasti
No čtvrtá, kterou považuji za naprosto debilní výtvor dnešní doby je deska na sypkém nebo měkkém podloží. To už si rovnou můžeš postavit vor a hausbot na řece jako Vondráčková a k němu si koupit pádla:) Páč při nejbližší povodni najdeš dům na té desce pootočený o 90 stupňů a ještě nakloněný. A tohle jsem viděl v americe na vlastní oči několikráte!

Stavba KEI
KEI chce sklad produktů - ovoce a zeleniny a sklad nářadí. Podle mě je tady ideál začít bagrem a vyhrabat díru až na skálu do hloubky dvou a půl metrů.
Pak udělat sloupy - čelní a zadní a pak vylejt podlahu sklepa betonem. Sklep překrýt překladama a nad tím postavit srub se střechou až na zem . Střed jako místnost na nářadí nebo třeba i na spaní, boky na parkování techniky - kolec sekačka atd..... Místo okapů pak kanály které svedou vodu do zakopaných sudů. Orientace sever jih - ze severu vstup dolu do sklepa z jihu vstup do domečku a je vymleto na 300 let :)
Příklad - tu střechu až dolu na obě strany samozřejmě:)
strecha_kei.jpg
(212.04 KiB) Zatím ještě nestaženo

cepheus

Příspěvek od cepheus » ned dub 08, 2018 15:41

Cize si Kei dej bokem tak (baj voko) jedno mega a mas se zeleninou vymleto :D)))

PavelM

Příspěvek od PavelM » ned dub 08, 2018 22:21

cepheus píše:
ned dub 08, 2018 15:41
Cize si Kei dej bokem tak (baj voko) jedno mega a mas se zeleninou vymleto :D)))
No nevim proč páč tady stojej mašiny
- sbíječka
- bagr s dlátem do skály
- kompresor
- kontejner
kolem 35 Ero na hodinu a za málo peněz hodně práce.
Samozřejmě si na to nesmí objednat firmu na klíč, ale musí jednotlivý kroky dělat sama samotinka jinak ji to fakt to mega bude stát :))

Kei
Bydliště: planeta Gurun - postsekundární paragalaxie Michulan

Příspěvek od Kei » ned dub 08, 2018 22:32

První a napostý ideál je spojení se Zemí. Tedy piloty vyvrtané až do skály
Skála v kuse je asi pět metrů pod zemí. Do toho by se mi nechtělo :))
Příklad - tu střechu až dolu na obě strany samozřejmě:)
Safra, tahle konstrukce mě napadla, když jsi říkal bez nosných sloupů pro zdi :D akorát to nebude 10°

Kei

Příspěvek od Kei » ned dub 08, 2018 22:51

Sklepy - jak se v kosmu řeší, aby nebyl, co chvíli pod vodou?

PavelM

Příspěvek od PavelM » ned dub 08, 2018 22:51

No pokud je skala fakt hluboko tak vrtej a udělej pilot a pokud chceš levněji tak do dvojnásobku zámrazový hloubky s tím, že střecha bude opravdu až na zem a za žádných okolností se nikdy voda nedostane k základům. Mám kamaráda, bývalého pilota - instruktora, který zabývá geodesií a taky jako bokovky zakládá stavby. Pozemek nejdřív vyměří pak tam natluče ty latě do koutů a zedníci udělají základy. Když se pak vrátí, tak často nestačí kulit oči :)) Zedníci jsou schopni jet na základech klidně 30 cm v protilehlých rozích. Takže musí ještě doměřit založení stavby a postavit jim rohy v naději, že už si snad natáhnou sami kus šnůry a dům se srovná:) Samozřejmě občas je to daný tím, že se dělají základy sice rovně ale než uzrajou, tak do nich párkrát naprší. A vhledem k tomu že váží několik dost tun, tak se prostě z v rozmáčené půdě začnou utápět nebo naklánět. A když už se rozjíždí základy, co se pak bude dít s domem? Budou praskat stěny atd.........
Ostatně takový vrt taky není k zahození, protože poznáš profil půdy svojí zahrady a to hodně napoví!!

PavelM

Příspěvek od PavelM » ned dub 08, 2018 22:53

Kei píše:
ned dub 08, 2018 22:51
Sklepy - jak se v kosmu řeší, aby nebyl, co chvíli pod vodou?
Jednoduše staví se jako bazény :)
De facto stavíš bazén a ten pak přikryješ překladama :)
Obvodová izolace nijak moc cenu nezvyšuje.

PavelM

Příspěvek od PavelM » pon dub 09, 2018 22:16

cepheus píše:
Jináč tohle-takovéto myšlení je velmi ale velmi nebezpečná věc!!!
A Proč??
Každá věc která je udělaná podle kosmických zákonů - tedy pořádně, má jasně danou hodnotu.
Podle kosmických zákonů znamená věc udělaná poctivě s nejlepším svědomí a plným vědomím. Tečka!!
Postavím li stavbu a nemám čisté svědomí, pak roky nespím kvůli tomu že jednou zafouká vítr a stavba spadne. Zemřou tam lidé a mě zavřou.
Stojí mi to za to?

A co dál? Jednoduše!
Jestliže nemám peníze na to abych věc udělal pořádně, tak raději nic nestavím:) Tečka, konec podle kosmu, vyřízená věc:)

Takže poznámku Cepa bych KEI ignoroval jako rejpací:)

Spočet bych si to jak to má být a pak se podíval na co mám:)
A je to!!

Když to postavíš modulově, budeš si to sama řídit, postavíš to za facku.....

PavelM

Příspěvek od PavelM » pon dub 09, 2018 22:18

Rozvaděč zahradní
Tak takovej rozvaděč sto procent nikdo nemá!!!
:))))))))
Může prrrrrrršet i do kopce a nic se nestane:))
rozcadec.jpg
(133.24 KiB) Zatím ještě nestaženo

PavelM

Příspěvek od PavelM » pon dub 09, 2018 22:30

Jen pro ukázku takový sloupek mrakodapu :)
pilon_mrakodrapu.jpg
pilon_mrakodrapu.jpg (50.09 KiB) Zobrazeno 1717 x
pilon_mrakodrapu_1.jpg
pilon_mrakodrapu_1.jpg (33.84 KiB) Zobrazeno 1717 x

cepheus

Příspěvek od cepheus » úte dub 10, 2018 12:04

PavelM píše:
pon dub 09, 2018 22:16
cepheus píše:
Takže poznámku Cepa bych KEI ignoroval jako rejpací:)
Samoze to mela byt sranda :)) .. nicmene bysme asi meli vzit v potaz ucel / zivotnost / vs. cena dila:))

Chci zahradni domek - stlucu z 1" prken a 2" sloupku konstrukci na zemnich vrutech (= "docasna stavba", kde ani netreba povoleni a pod. blbosti):)
A nebo chci hvezdarnu, kde jsou otresy podlozi pod dalekohledem treba jen chozenim po podlaze nepripustne, tak vrtam piloty na skalu + spalek betonu + drevenou boudu s krytem nahore, ok, proc ne ?:)
Cize (bez rypani) hlavni je ucel a kazdy si musi spocitat za kolik to jeste bude chtit (resp. jak moc to bude chtit), v tom samozrejme souhlas:))

Psi boudu muzu taky stlouct za pul dne z prken a pes bydli:), nebo odlit z zelezobetonu, otazka ale zni proc tak robustne ?:))
Kdo oceni, ze po me zdedil takovou super psi boudu co ji ani neunese ? (opet nadsazka) :D))
Nicmene uz drzim radej usta (hubu), je to Kei domek, ne muj:)

PavelM

Příspěvek od PavelM » úte dub 10, 2018 14:53

Nicmene uz drzim radej usta (hubu), je to Kei domek, ne muj:)
Přesně a správně:)
Je to JEJI DUM!!!
Ona sama si nese zodpovědnost před kosmem a jeho silami:)
- bez ohledu na názor okolí - tedy Tvůj, můj a dalších lidí zde !!!
- bez ohledu na názor norem v dané lokalitě. Páč ty normy jsou často nějaké divné že jo:)

Rozhodně průchozí řešení je pro KEI si namalovat malůvku bez ohledu na CENY!!!!
Tak jak by to JEJI dušička opravdu a v Pravdě chtěla.

No a zbytek je jen o tom, kolik musíš z Pravdy ořezat a osekat aby ses tam vešel svou peněženkou :))))

No ale pak se nesmíš divit, že Ti to první bouřka zboří jako domeček z karet:))))))))

A přesně o tom to je:)))))))))))))

Kei

Příspěvek od Kei » úte dub 10, 2018 23:52

PavelM píše:
pon dub 09, 2018 22:18
Tak takovej rozvaděč sto procent nikdo nemá!!!
:))))))))
Může prrrrrrršet i do kopce a nic se nestane:))
To asi nemá... Příjde mi, že je v tom podobnost jako se stavbou - před živly jsi ok, jestli by Ti to schválily nějaké normy... no, spíš ne (výrobci certifikovaných elekto bedniček by neměli co žrát :mrgreen: )

Jak se kdysi zakládaly stavby? Když nebyl betón?

cepheus

Příspěvek od cepheus » stř dub 11, 2018 10:04

Kdysi kameny, mezery vysypane hlinou:)

Kei

Příspěvek od Kei » stř dub 11, 2018 11:50

Tak jak by to JEJI dušička opravdu a v Pravdě chtěla.
Dušička byla hlavně zaujata kompostovatelným materiálem... jenže životnost došek je tak deset let (ale odolá krupobití)... sehnat rovně rostlé špalíky na šindel, taky není sranda (chtělo by to ten les :D ) a bohužel jsem nenašla žádnou půdu kde by se povaloval štípák (vše vyhozeno jako zbytečnost)....
Pak zvažovala vypálení vlastních tašek, ale jíl by si stejně muesla dovézt, protože na pozemku žádný dobrý není...

Tak co se týká střechy možná nakonec skončím u vlnovce :lol:
Stejně jako jsem v praxi od provázků svazujících konstrukci, přes hřebíky, skončila u vrutů :D Ale mám radost, že vím proč, že nepoužívám vruty "protože se to tak dělá" :))

Kei

Příspěvek od Kei » stř dub 11, 2018 12:01

Co se týká té střechy až na zem... ještě mě napadlo, co to prostě navázat na zem uplně - zelená střecha :D Jaké dává kosmická kancelář šance střeše kontra kořeny rostlin? Jsou sice nějaké svařované fólie, ale za vhodných podmínek rostlinky rozeberou i beton :))

PavelM

Příspěvek od PavelM » stř dub 11, 2018 12:06

cepheus píše:
stř dub 11, 2018 10:04
Kdysi kameny, mezery vysypane hlinou:)
To je blízké kdysi:)
Daleké kdysi jsou chrámy na odhaleném podloží až na skálu odlité ze směsi, ze které v přírodě vznikl kámen. Tedy bentonit smíchaný s gaustickou sodou.
Proto dnes "vědci" žasnou nad tím jak se přemisťovaly bloky přesně vytesané z kamene a ještě zahnuté do rohů. Nic se nepřemisťovalo, dělalo se to jako dnes s betonem, který se ale za pár let na rozdíl od litého kamene vesele rozpadne:)

Chceme li dnes napodobit dávné "kdysi" musíme se mu co nejblíže přiblížit. Malé stavby do velikosti rodinného domu stavět aspoň na pilotech na skále, větší stavby pak na úplně odhrnutém podloží až na skálu. A ještě větší stavby jako paneláky a věžové budovy pak na pilotech zavrtaných do skály. Tohle jsou prostě a jednoduše kosmické zákony staveb a jestliže je nedodržíme, pak se dívíme, jako v Číně, že se nám panelák překlopil na záda:)

PavelM

Příspěvek od PavelM » stř dub 11, 2018 12:16

Kei píše:
stř dub 11, 2018 12:01
Co se týká té střechy až na zem... ještě mě napadlo, co to prostě navázat na zem uplně - zelená střecha :D Jaké dává kosmická kancelář šance střeše kontra kořeny rostlin? Jsou sice nějaké svařované fólie, ale za vhodných podmínek rostlinky rozeberou i beton :))
Tohle se dělá jinak:) A velice jednoduše :) Mušíš postavit bunkr:) Tedy vykopeš velkou jámu tu přeložíš silnými kmeny stromů. Mezery vytemuješ jílem a na jíl pak položíš izolaci z asfaltu, na něj a pak hrubej štěrk - makadam aby odváděl spodní vodu a ten pak zasypeš metrem hlíny. Uděláš vlastně takzvaný "blob" tedy trošku zvedlou polokouli s přirozeným odvodem vody
A takto to vydrží hoooodně dlouho:)
Koukni sem
https://morningchores.com/underground-houses/

Kei

Příspěvek od Kei » stř dub 11, 2018 12:18

Pak jsou ještě dřevěné piloty, v díře vyložené kameny.... bylo jim to něco platné? Výzkumníci se domnívají, že kámen na dně na kterém byl položený konec pilotu měl zamezit utopení sloupu... to se mi moc nechce věřit, že to tím zachrání....

A vůbec jak jsou na tom dřevěné piloty pod zemí?
Třeba dubové piloty pokud jsou trvale ve vodě, kde nekolísá hladina, jsou velmi odolné....

Kei

Příspěvek od Kei » stř dub 11, 2018 12:24

To zní dobře :) Vnitřek bunkru se opět zahydroizoluje ala sklepobazén? :)

PavelM

Příspěvek od PavelM » stř dub 11, 2018 13:25

Kei píše:
stř dub 11, 2018 12:18
Pak jsou ještě dřevěné piloty, v díře vyložené kameny.... bylo jim to něco platné? Výzkumníci se domnívají, že kámen na dně na kterém byl položený konec pilotu měl zamezit utopení sloupu... to se mi moc nechce věřit, že to tím zachrání....

Třeba dubové piloty pokud jsou trvale ve vodě, kde nekolísá hladina, jsou velmi odolné....
do dřevěných pilotů v zemi bych nikdy nešel to je podle kosmické kanceláře kravina:)
vlastní zkušenost:)) suché dřevo saje vlhkost a za rok máš po sloupu:)

PavelM

Příspěvek od PavelM » stř dub 11, 2018 13:34

Kei píše:
stř dub 11, 2018 12:24
To zní dobře :) Vnitřek bunkru se opět zahydroizoluje ala sklepobazén? :)
Samozřejmě a logicky pakliže tam chceš mít stabilní prostředí. Avšak izolace je zlomková třeba s porovnáním střechy kde na český poměry musíš dosáhnout izolaci aspoň 30 cm. Na střeše jsi v přímém konfliktu se živly.

Nicméně jsi Češka ne Ruska ne?
V Rusku vyhrabali lidi ze zemljanek a naházeli je do králíkáren - paneláků:) Pro Rusa je zemljanka něco normálního a klidně se do ní nastěhuje zpátky a bude spokojen:) Pro nás Čechy je normální nadzemní dům se sklepem. To v lidech stále přežívá, to jsou konstrukce našich dědů a babiček, které fungovaly nejen po ně ale třeba i pro celé příbuzenstvo vytvořené z jejich dětí. Naše babičky dokázaly na malém prostoru uživit nejen sebe s dědou, ale ještě třeba i pět rodin jejich dětí které utekly do města!! Tedy šel bych cestou nadzemního domku se střechou až na zem a se sklepem . Tedy pyramidálního systému, který zabrání jakémukoliv průsaku vody k základům za jakékoliv bouře. .. Žadné okapy!! Sorry Cepe že Ti právě kurvím byznys:))))))))

PavelM

Příspěvek od PavelM » stř dub 11, 2018 14:01

A pak ještě taky funguje kontejner
osobně vyzkoušeno mam tady tři :)
fungujou dva jako sklady a jeden jako centrála zavlažovacího systému se sudy s NPK vápnem a micrrroelementama to vše propojeny pumpama a počítačem :)
http://www.underground-homes.com/shippi ... -homes.htm
nebo taky tady
https://www.pinterest.nz/pin/294563631864126048/

PavelM

Příspěvek od PavelM » stř dub 11, 2018 19:56

Totem - ta kouzelná věc!!
Mám tady již sto padesátý dotaz na totem v naší zahradě:) Totemem nazývám vodojem, který jsem postavil na stavební bloky tak aby byl vysoko nade všemi odběrateli. Tedy vanami stolů a vanami hydrosystémů. Pokud potřebuju připojit dalšího odběratele, jednoduše dělám odbočku z páteřního rozvodu a hned to funguje. Žádná pumpa, žádné náklady, jen a jen síla-tíha gravitace.

Funkce měření okamžitého průtoku a spotřeby
Vlezu do zahrady a kouknu do totemu. Když v něj jen tak učůrkává:), tak je vidět, že je všechno v pořádku, nikde není nic prasklýho, nikde nic neteče ani se neucpalo, všude je dostatek vody. Tisíce rostlin spokojeno. To je ideální stav. Ale když plovák jede naplno, nebo totem je dokonce prázdnej, hned je jasný, že se někde něco sepsulo, nebo že bylo přes poledne aspoň 40 ve stínu.

Totem je jedna z ěcí který sem zv zahradě postavil a zároveň jedna z věcí, které si nejvíce cením v JMZ tedy v jednomuženém zemědělství:) Řeší za mě bezproblémové a hlavně beztlakové zásobování vodou. Pokud je zásobování tlakové, během chvilky přijdete případě závady o všechnu vodu. Tady je i při plném přerušení hadice ztráta nepatrná...
totem_1.jpg
(125.68 KiB) Zatím ještě nestaženo
totem_2.jpg
(50.77 KiB) Zatím ještě nestaženo

Kei

Příspěvek od Kei » stř dub 11, 2018 20:31

Kvalitní dřevěné piloty mají papuánci... hlavní sloupy jsou stromy, tak jak narostly, pokud jsem dobře koukala :))

Pod zemí by bydlel jen ovozel, takže né zrovna zemljanka, jen hobití sklep :)

Jak kontejner kotvíš? neodplave? neuhnije?

Kei

Příspěvek od Kei » stř dub 11, 2018 20:42

Ad. hlínoponie - při moc hustém výsevu, jakmile rostlinky zacloní veškerý povrch půdy.. chytnou plíseň :(
Nebo si aspoň myslím, že je to tím, že nemají prostor...

PavelM

Příspěvek od PavelM » stř dub 11, 2018 21:59

Kei píše:
stř dub 11, 2018 20:31
Kvalitní dřevěné piloty mají papuánci... hlavní sloupy jsou stromy, tak jak narostly, pokud jsem dobře koukala :))
Pod zemí by bydlel jen ovozel, takže né zrovna zemljanka, jen hobití sklep :)
Jak kontejner kotvíš? neodplave? neuhnije?
Vsechny kontejnery stoji na skale !!!
Vsechny jsou podlozeny kostkama za šalovaciho dreva
Uvnitr jsou 3 nadoby na 1000 litrů !!!!!!!
A zadnej problem tohle vitr neodfoukne ani omylem:)

PavelM

Příspěvek od PavelM » stř dub 11, 2018 22:00

Kei píše:
stř dub 11, 2018 20:42
Ad. hlínoponie - při moc hustém výsevu, jakmile rostlinky zacloní veškerý povrch půdy.. chytnou plíseň :(
ano presne tak musela bys do nich rvat vzduch ventilatorem nebo zajistit jinak pruvan
bezna vec:))

Kei

Příspěvek od Kei » stř dub 11, 2018 22:31

PavelM píše:
stř dub 11, 2018 22:00
Kei píše:
stř dub 11, 2018 20:42
ano presne tak musela bys do nich rvat vzduch ventilatorem nebo zajistit jinak pruvan
bezna vec:))
A tím odpovídáš na nevyřčenou otázku, jakto že hustý porost venku je ok :D
Mimochodem měly by pozitivní vliv air-tablety i v hlínoponií?

PavelM

Příspěvek od PavelM » stř dub 11, 2018 22:34

Mimochodem měly by pozitivní vliv air-tablety i v hlínoponií?
Těžko - ucpou je kořeny
A sou drahý jak prase

Kei

Příspěvek od Kei » čtv dub 12, 2018 0:18

PavelM píše:
stř dub 11, 2018 22:34
Těžko - ucpou je kořeny
A sou drahý jak prase
Do zálivky, ne zahrabat do hlíny...
Ale jasně, že jakýkoli průvan bude rozumnější :)

Kei

Příspěvek od Kei » pát dub 13, 2018 12:30

PavelM píše:
čtv bře 08, 2018 22:24
Je to laminát není to plast!!
Laminát.. a jak se tomu běžně říká..... Sklolaminát? Polykarbonát?
Pak mají ještě polyvinylchlodid (PVC) - to asi né

PavelM

Příspěvek od PavelM » pát dub 13, 2018 20:09

Kei píše:
pát dub 13, 2018 12:30
PavelM píše:
čtv bře 08, 2018 22:24
Je to laminát není to plast!!
Laminát.. a jak se tomu běžně říká..... Sklolaminát? Polykarbonát?
Pak mají ještě polyvinylchlodid (PVC) - to asi né
Mezi laminátem a plastem je nebetyčný rozdíl
laminát je látka nasycená lepidlem - když praskne, pořád má nějakou svou pevnost a malej průsak vody
Proč? protože je tam pořád ta látka:)

Plast když praskne, tak je tam mezera a má pak nulovou pevnost.

Polykarbonát je termoplast tedy plast bez látky - to bych nebral:)

PavelM

Příspěvek od PavelM » pát dub 13, 2018 20:14

Ale jasně, že jakýkoli průvan bude rozumnější
No tohle by snad v tonto stromu už ani nikdo skloňovat neměl ne?
To jsou přeci elemtární principy kosmu a našeho bytí
- nedej kytce vody uvadne přelej ji shnije
- nedej kytce vzduch zplesnivi foukej na ní hodně uschne
- nedej kytce světlo potahne se Ti do stropu a pak zdechne dej jí moc světla upečeš ji
- zem v tomto případě považujeme za držák rostliny který obsahuje živiny :) hlínoponie:)))))))))))))

Ostatně na výše uvedeném je vidět, že to co dělá Lenuška a další lidé je de facto holý nesmysl:)) Vysejvat semena v takovem de facto nulovém rozponu je fatální nesmysl jako celek. Avšak zde účel světí prostředky:) Jestliže účelem pěstování klíčků je sklizeň klíčků nebo mladý trávy, pak je vše v pořádku že jo:))

PavelM

Příspěvek od PavelM » ned dub 15, 2018 13:28

Voda do kyseliny nebo kyselina do vody??
Tenhle diskuzní stromek už nám roste do nebe:) Mám v mailu stále více dotazů od spektra čtenářů. Je tedy potřeba začít řešit dotazy podle početnosti.

Jak si mám zapamatovat vodu a kyselinu?
Tady to je opět věc mnemotechniky. Ale pozor!!!

Safety first!!!
Bezpečnost provádění jakýchkoliv úkonů s koncentrovanými látkami je daná jednak logikou a jedna ukotvená z zákonech, které regulují chod chemických firem. V každé firmě a jejím skladu kde se manipuluje s chemií musí být sprcha. A to sprcha ne ledajaká jakou máme doma, ale musí to být sprcha vysokokapacitní a vysokotlaková. Důvod proč je tomu tak, je opět logicky pochopitelný. Jestliže na zaměstnance stříkne kyselina o koncentraci 80 procent, pak je jen otázkou sekund, za jak dlouho dokáže doběhnout do sprchy a tam ze sebe kyselinu smýt. Pokud to nestihne včas, odnese si trvalé následky. To samé je s požárem. Ve skladu chemických látek může cokoliv vzplanout kdykoliv. Dusíkatá hnojiva jsou de facto silné výbušniny. Tedy hodně dobře hořlavé látky. Tolik oficiální firmy kontrolované státem v pravidelných intervalech.

A co naše soukromá zahrada?
Tady si musíme svoji bezpečnost zjistit sami.Jestliže v zahradě manipulujeme jakýmikoliv látkami., musíme si být předem jisti, že máme po ruce dostatečné množství vody k tomu, abychom ihned eliminovali potřísnění sebe samých. Kdo nevěří ať tam běží, ale v každé zahradě, kde se pracuj s chemickými látkami dříve či později dojde k nějaké nechodě s chemickými koncentráty. V každém případě nám pomůže sprcha - omytí postiženého místa vodou. V soukromých zahradách se spokojíme s hadicí, o které víme, že před započetím hrátek s chemií je v ní dostatečný tlak vody. To stačí,

Kyselina-koncentrát do vody, nikdy ne naopak!!
Cokoliv koncentrované se leje do vody. To je teorie sedmé třídy základní školy. Ale proč se to lidem plete?
Důvod je jednoduchý! Ve škole a laboratořích jde vždy o malé množství. Tedy je snadné z litrové lahve nalit kyselinu na pár deci vody a nechat si rekcí vypálit oči.
Ale zkuste nalít celou přehradu do lahve s kyselinou! To jaksi nejde že jo:)
A to je také první mnemotechnika. Celou přehradu a nebo bazén do litrové láhve s kyselinou nedostanete. Tudíž si sami sebe představte, že se snažíte upravit pH v jezeře, s lahví v ruce tedy = lijete kyselinu do vody!!

Druhá mnemotechnika je abcedení.
ABCD
Kyselina
Voda

K je prvni v abecede leje se do V tedy vody

Pochopeno??

PetrK

Příspěvek od PetrK » pon dub 16, 2018 12:49

PavelM píše:
ned dub 15, 2018 13:28

Safety first!!!
Bezpečnost provádění jakýchkoliv úkonů s koncentrovanými látkami je daná jednak logikou a jedna ukotvená z zákonech, které regulují chod chemických firem. V každé firmě a jejím skladu kde se manipuluje s chemií musí být sprcha. A to sprcha ne ledajaká jakou máme doma, ale musí to být sprcha vysokokapacitní a vysokotlaková. Důvod proč je tomu tak, je opět logicky pochopitelný. Jestliže na zaměstnance stříkne kyselina o koncentraci 80 procent, pak je jen otázkou sekund, za jak dlouho dokáže doběhnout do sprchy a tam ze sebe kyselinu smýt. Pokud to nestihne včas, odnese si trvalé následky.
Především je dobrý vědět s jakou kyselinou manipuluju. Pokud mám kyselinu koncentrovanou, ani nezkoušejte na to lít vodu, tím už si hodně lidí způsobilo těžký popáleniny právě díky podobným obecným návodům. Např. koncentrovaná kyselina sírová + voda = totéž jako polít se vroucí vodou. Prostě vás to spaří jako prase a to doslova.
Pokud mám kyselinu ředěnou, mohu se vesele sprchovat.
Čili obecný postup je
1) utřít se - hadrem, oblečením, čímkoliv do sucha.
2) umýt to vodou.
Pokud nemáte kyselinu v očích tak žádnou paniku, dobře si rozmyslete co dělat. Poleptání kůže kyselinou je otázkou minimálně minut, ne méně. Tohle předváděli při školení bezpečnosti, frajer ponořil ruku do koncentrovaný kyseliny sírový, ukázal všem že se nic neděje, vysvětlil postup a poté ruku utřel do sucha a umyl. Co to udělá přímo s vodou si vyzkoušejte radši na něčem neživým a s obličejovým štítem. Je to docela masakr kolik tepla se vyvine.

PetrK

Příspěvek od PetrK » pon dub 16, 2018 12:53

PavelM píše:
stř dub 11, 2018 13:25
Kei píše:
stř dub 11, 2018 12:18

do dřevěných pilotů v zemi bych nikdy nešel to je podle kosmické kanceláře kravina:)
vlastní zkušenost:)) suché dřevo saje vlhkost a za rok máš po sloupu:)
Oni se ty piloty opalovaly v ohni aby to nehnilo. Dnes to známe pod pojmem termodřevo.

cepheus

Příspěvek od cepheus » pon dub 16, 2018 13:43

Nestoji nahodou Italske Benatky, ne nad Jizerou:) na pilotech ze dreva ? (kus vedle kusu) ?

PavelM

Příspěvek od PavelM » pon dub 16, 2018 13:51

Tohle předváděli při školení bezpečnosti, frajer ponořil ruku do koncentrovaný kyseliny sírový, ukázal všem že se nic neděje, vysvětlil postup a poté ruku utřel do sucha a umyl. Co to udělá přímo s vodou si vyzkoušejte radši na něčem neživým a s obličejovým štítem. Je to docela masakr kolik tepla se vyvine.
To je pěknej extrém :) Nicméně nikoho asi nenapadne dělat s tak koncentrovanou kyselinou bez rukavic a kyselinu někam nalejvat v plavkách. Takže každej normální člověk to dělá buď v plášti nebo v monterkách. Tím pádem pokud se polejeme tak máme již přes látku usušeno a můžeme se sprchovat.
Zásah oka nevím, zda vůbec pomůže i výplach i během několika sekund !! To Vám ten školič neukazoval? :) Hehe:)

PavelM

Příspěvek od PavelM » pon dub 16, 2018 14:04

cepheus píše:
pon dub 16, 2018 13:43
Nestoji nahodou Italske Benatky, ne nad Jizerou:) na pilotech ze dreva ? (kus vedle kusu) ?
Tohle je něco jinýho, tam se s hnitím počítá protože se to dělá z celých stromů. Takhle se staví lesní stavby. Že by voda neprosákla opáleným dřevem je nemožný, To opálení je jen pokus o prodloužení životnosti dřeva.

PavelM

Příspěvek od PavelM » pon dub 16, 2018 14:05

PavelM píše:
pon dub 16, 2018 14:04
cepheus píše:
Tohle je něco jinýho, tam se s hnitím počítá protože se to dělá z celých stromů. Takhle se staví lesní stavby. Že by voda neprosákla opáleným dřevem je nemožný, To opálení je jen pokus o prodloužení životnosti dřeva. To samý je máčení v asfaltu fermežích a dlaších sr....kách:)

PetrK

Příspěvek od PetrK » pon dub 16, 2018 14:23

PavelM píše:
pon dub 16, 2018 14:04
cepheus píše:
Tohle je něco jinýho, tam se s hnitím počítá protože se to dělá z celých stromů. Takhle se staví lesní stavby. Že by voda neprosákla opáleným dřevem je nemožný, To opálení je jen pokus o prodloužení životnosti dřeva.
Kůly se nechají ohořet pořádně aby se to připálilo i vevnitř, připálený dřevo prý nehnije. Dnes to dělaj v peci a je do hněda i uvnitř profilu rovnoměrně. Běžně se prodává termojasan na terasový prkna, uvádí životnost 45roků a víc.
Čili není to pokus, je to praxe která se dělá už tisíce let.

PavelM

Příspěvek od PavelM » pon dub 16, 2018 14:32

. Běžně se prodává termojasan na terasový prkna, uvádí životnost 45roků a víc.
Čili není to pokus, je to praxe která se dělá už tisíce let.

Rozhodně zajímavý info s tou pecí!
Existuje nějakej tisíce let starej kostel se dřevěnejma základama?

Odpovědět