Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
cepheus

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od cepheus » stř bře 14, 2018 14:24

Kei píše:
stř bře 14, 2018 14:12
Muhe, tak se pozemků evidentně zbavili a teď tam stojí něco uplně jiného, nějaký tip za co vyměnili zahrady? :lol:
Ti to Kei-ko rika Zeman dobre, v podstate neslo o to dokonale vse umet hned ze skoly, ale slo o to ziskat "vztah k pude a remeslum":))
Jako vedomosti jsme po prevratu v CZ potrebovali, to zase jo, jen se to brutalne prepisklo a vychylilo do teto nestastne nerovnovahy:)
Ted je zapotrebi zase ubrat primerene "studentu" a pridat (primerene) "pracantu" a bude zase ok:)

PavelM

Příspěvek od PavelM » stř bře 14, 2018 15:48

To je síla!!! Ale vidim to na žákách leteckých škol kde instruktorju. To co jsme kdysi museli umět a hlavně chápat my jako žáci na pilota větroně, to sotva umějí dnešní piloti dopravních letadel. A jak to asi chápou, když mají předem známé odpovědi na předem známé otázky v testech si každý asi umí domyslet.... Ono to všechno jaksi jde samospádem do prdelky :)) Docela děkuju Bohu že jsem se narodil do doby kdyz vzdělánéí mělo nějakou hodnotu a fakt se tam lidi a děti něco naučili. Dneska je to americkej styl! Nesmíš umět zatlouct ani hřebík! Páč se můžeš zranit a musíš na to volat speciální firmu. Dříve jsme se tomu smáli, dneska tyhle lidi máme doma a bereme to jako samozřejmost. A taky bereme jako samozřejmost, že skoro nikdo dneska neví jak se drží kladivo:) A když už náhodou ví, má speciální kleště na držení hřebíku aby se nedej Bože! neklep přes prsty:) A tak to vyhovuje ekonomice a daním. Nikdo nic neumí a ať si všecko koupí a DPH ať frrčí :))
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........

cepheus

Příspěvek od cepheus » stř bře 14, 2018 16:10

To je oc tu bezi, ze totiz ze vseho co umis netecou darmoslapum zadne dane :D)))
Proto mas "Nakupovat dokud nepadnes":)) .. https://www.youtube.com/watch?v=FQsmrJvriQ4

sumis

Příspěvek od sumis » stř bře 14, 2018 18:32

Teda, jsem si vědom toho, že mě za přihlášení k "žumpoidní profesi" zatratíte (asi až do pátého pokolení), ale učím pozemky jako část práce a dovolím si nesouhlasit s
PavelM píše:
stř bře 14, 2018 15:48
Ono to všechno jaksi jde samospádem do prdelky :))
Ono se to dělí, část je taková jako popisuješ (i hůř, nedokážou použít hrábě :shock: ), asi polovina je funkční, tak doufám, že zafunguje přírodní výběr a blbci se vyhubí sami.

PavelM

Příspěvek od PavelM » čtv bře 15, 2018 10:16

Teda, jsem si vědom toho, že mě za přihlášení k "žumpoidní profesi" zatratíte (asi až do pátého pokolení), ale učím pozemky jako část práce a dovolím si nesouhlasit s
Co co to co co to? Co to tu je za sebesmrskačství? hehe:)
Proč by tu někdo někoho měl zatracovat? :) Je to s těm hráběma nauč pěkně všechny najednou ne? Nejdřív jim ukaž jak to vypadá když je neuklidí a šlápnou si na ně:) Pak jim ukaž jak se to drží dej jim shrabat velkej kus zahrady a máš přeškolení na typ hrábě hotov:)
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........

cepheus

Příspěvek od cepheus » čtv bře 15, 2018 12:03

Asi budes muset pozvat do hydrosky slunecka sedmitecna a vykopat pryc mravence (chovaji si msice kvuli sladke stave):)
Cca rok / dva zpatky jsme tu meli tolik slunecek, ze byly uplne vsude, asi hodne zradla - msic:))
http://www.dumazahrada.cz/zahrada/pesto ... oj-s-nimi/

PavelM

Příspěvek od PavelM » čtv bře 15, 2018 13:00

cepheus píše:
čtv bře 15, 2018 12:03
Asi budes muset pozvat do hydrosky slunecka sedmitecna a vykopat pryc mravence (chovaji si msice kvuli sladke stave):)
Cca rok / dva zpatky jsme tu meli tolik slunecek, ze byly uplne vsude, asi hodne zradla - msic:))
http://www.dumazahrada.cz/zahrada/pesto ... oj-s-nimi/
Ono se to má všecko trochu jinak hehe :)
Po dlouhym výzkumu jsme zase o kousek dále:)
Cyklus mšice je jeden měsíc. Cyklus salátu taky jeden měsíc. Když Ti ho za měsíc zasviněj bílejma chcíplejma tělama tak ho neporodáš.
Babaskejma radama cesta nevede stejně jako predátorama. Dále tu máme problém, že všichni řeší jedinej zdroj - že sis odněkud tu mrchu přines nebo jsi ji nechal rozmnožit tim že sis toho nevšim. Chyba je vždy na TVY straně - dal si tomu pár dní a nastala katastrofa. Naše katastrofa se ale jmenuje nálet. Tedy dnes nemáš nic, zítra jich máš plnou zahradu. Rozdíl je tedy v tom, že jsi jaksi okraden o fázi, kdy se množily a stačil sis všimnout zareagovat. Tedy jsi okraden o nějaký řekněme týden. Takže po náletu máš druhý den to samé co jiný zahradník týden po tom, co zahradě nevěnoval moc pozornosti:) Dobrý ne? Síla co?

Tím jsme oddělili zrno od plev:) My neřešíme zaspání, nepozornost nebo lemplovinu. My řešíme skutečný útok ze dne na den. A to je velký rozdíl:)
Nicméně jak je vidět, jen ke zjištění tohoto elementárního poznatku je potřeba spojení lidé přes půlku Země:))

cepheus

Příspěvek od cepheus » čtv bře 15, 2018 13:41

No nepisou tam nic moc povzbudiveho a vsude jinde taky zduraznuji vcasnost zasahu (nemluvi o preletu):) :
"následně vznikají okřídlení jedinci, kteří dolétají na další rostlinu, kde zakládají nové kolonie."
A taky :
"Druhů mšic je na světě ohromné množství. Odhadem je to přes 2000 druhů.
........................
Mimochodem - jak dopadnul Tvuj pokusny zatepleny :D) "vokurek ve sprcce" na stole, co do vydrze kolik dni ?:))
Jsme to tu nejak zamluvili .. (a nebo odlozeno ?):)

PavelM

Příspěvek od PavelM » čtv bře 15, 2018 13:52

pokusný okurek tu leží vedle obrazovky a přivádí mě do němého úžasu:)
je furt stejněje a furt stejně tvrdej:) až mi změkne tak hned ohlásim:))

PavelM

Příspěvek od PavelM » čtv bře 15, 2018 13:55

"následně vznikají okřídlení jedinci, kteří dolétají na další rostlinu, kde zakládají nové kolonie."
A taky :"Druhů mšic je na světě ohromné množství. Odhadem je to přes 2000 druhů.
to je právě ten problém, že vítr už přinese druhou várku-generaci po jaru - tedy už ty křídlatý
Takže když dopadnou dvě na jednu rostlinu, tak nemají problém přelítnout na tu sousední. No a když jedna samička udělá 800 vajíček za tři týdny tak si vem ten cvrkot denně:)

cepheus

Příspěvek od cepheus » čtv bře 15, 2018 14:15

Cize blbe i dobre zpravy, vokurky bysme meli tim padem poresene:), pac to uz je nejaka doba, co to cvicne hnije:))
Super:)

PavelM

Příspěvek od PavelM » čtv bře 15, 2018 17:41

cepheus píše:
čtv bře 15, 2018 14:15
Cize blbe i dobre zpravy, vokurky bysme meli tim padem poresene:), pac to uz je nejaka doba, co to cvicne hnije:))
Super:)
Vokurky jeheheh huuhu:))
Mšice teda to je síla!!!

A mám super news!!! Ptal sem se tu v okolí co s tim dělaj když se to stane. No tak že prej se s tim nic nedá dělat, prej jdi na agrární komoru EU a tam o už o tom náletu věděj. Nahlaš škodu a oni ti zaplatěj celou úrodu. No to je síla!! Heheheh :ú se tu tlamím!!! Hehehe:) To snad není pravda!!!

cepheus

Příspěvek od cepheus » čtv bře 15, 2018 21:09

No tak vidis jaky jses klikar :D))) .. se tlemim taky EU/RVHP spolku:))
Cize same veskrze good news, tak hups do H30-50K a mas vystarano tak nebo tak:)

PavelM

Příspěvek od PavelM » čtv bře 15, 2018 21:46

cepheus píše:
čtv bře 15, 2018 21:09
No tak vidis jaky jses klikar :D))) .. se tlemim taky EU/RVHP spolku:))
Cize same veskrze good news, tak hups do H30-50K a mas vystarano tak nebo tak:)
No zetra tam Cepe letim i když nevim kde to je a tam řeknu, že mi náký zeleny mrchy přistály v zahradě a že mi to mají zaplatit důchodci z Česka speciálně teda ti z okolí Brna s přezdívkou na forech začínající písmenem Céé:)))
Heheheh :))
Ty kráso není tohle postavený na hlavu? Místo toho aby to řešili a vyřešili, tak to jednoduše zaplatěj z nějaký agrární pojistku EU a je to? No to je síla!
To by mě musela hamba umlátit abych šel někam natahovat ruku za něco, co si neumim sám ošéfovat:) !!!! Samože že nikam nepudu a vyřešim to.

Nicméně mám další poznatky z okolí, Ptal jsem se tu taky jednoho agronoma jestli nění nějaký řešení tak povídal že to občas lidi umejou VAPkou tlakovou vodou. Prostě ty mrchy propláchnou večer tlakem až na zem a odstraní mrtvoly který tvořej bílej prach. Nicméně živý zelený bez pochyby do rána nalezou zpět. To ale asi jde když je salát na zemi v hlínoponii:) ale na trubkách bych ten salát tím tlakem asi ustřelil v krčku heheh:))

Dál sem našel na netu že ve velkých sklenících používají k oddělení napadených zon sítě napuštěný pesticidem. Tedy vytvářejí jakýsi infekční oddělení jako v nemocnici:) Ale teda dík za to dělat něco ve skleníku, kdy videj sítě napuštěný pesticidem hehe h:) Fuj teda:)

Další tip mi dneska přišel z kosmu:) Docela podobnej jak jsi psal s tím stříkáním zespoda. Místo postřikovače použít fumigátor. Teda vysokotlakej postřikovač kterej profoukne salátek skrz naskrz. Tedy místo kapek dělá mlhu. Stříkám už několikátej den normálně draselnym mejdlem pro zemědělský účely a zdá se, že jim to moc nešmakuje:) Tedy naprat to tam pod tlakem mlho do spodní část rostliny kde bydlej, by mělo pomoct:) Uvidíme příštích pár dní...

Kei
Bydliště: planeta Gurun - postsekundární paragalaxie Michulan

Příspěvek od Kei » pát bře 16, 2018 8:51

Včelaři naopak doufají, že jim v sezoně mšice z okolních stromů prudké deště nesmyjou :D Někteří se těší na jednodruhový med:
Medovicový/lesní med - tmavý, včelky sbírají medovici produkovanou mšicemi (stejně jako ti mravenci), pokud se v daném roce mšice nepřemnoží, není lesní med.

Až budeš mít kolem dokola vzrostlé stromy, které mšicím chutnají víc než salát, třeba nálety zůstanou tam. Opodál budou bydlet ve vegetaci slunéčka a spol, takže je zregulujou... k tomu ještě bude med :)))) Ale to Ti v tuto chvíli moc nepomůže :)

PavelM

Příspěvek od PavelM » pát bře 16, 2018 10:20

Až budeš mít kolem dokola vzrostlé stromy, které mšicím chutnají víc než salát, třeba nálety zůstanou tam. Opodál budou bydlet ve vegetaci slunéčka a spol, takže je zregulujou... k tomu ještě bude med :)))) Ale to Ti v tuto chvíli moc nepomůže
Toho bohdá nebude, páč skleníky-siloníky jsou 300 metrů od toho kopce co sůrodňujem hehe :)

Nicméně mám zde posun po studijní noci:) Něco zajímavého infa jsem našel na vinařských webech. Oni mají monitorovací systém, kterým si hlásí co kde lítá:) A to doslova a do písmene hehe:) Od špačků počínaje, konče i tou naší mšicí avšak mšicí vinanou neboli náletovou vinařskou která je taky trápí. Mrak těchto mšic letí většinou z východu (odtud taky nic nikdy dobrýho nepřilítlo:) Tady sme na tom mimochodem stejně:) Takže vinaři na východnim Slovensku hlásí, co letí do Česka a tam se mohou připravit. V tu chvíli mi došlo že jsem několikráte pozoroval člověka na traktoru co jezdí mezi řádky a fouká do stromků vína pesticidy. Bez diskuze vypadal jako kosmonaut!! :) Hehehe Na ten traktor by mě nikdo nedostal ani za zlatý prase! Nicm=éně ten stroj, větrná turbína za tím traktorem je asi to co potřebuju i tady:) Tedy fumigátor!

Dále jsem v noci našel insekticidový bomby. Kde jinde, než v americe hehe :) Na youtube bug bomb:) Je to nějaká pyrotechnika, dýmovnice který vysejří skleník a insekti pochcípou:) To zkoušet určitě nebudu, abych nechcíp taky :)

Pak jsem našel chybu v našem matrixu! My nemáme bug monitors!!! To jsou takový žlutý desky nanesený lepidlem, který se kontrolují každý ráno., A na nich je hned vidět, že k nám něco přiletělo a lze proti tomu ihned zasáhnout. Ani tedy nepotřebujem nějaký monitorovací systém jako vinaři. Základ je samozřejmě se na ty desky poctivě dívat každý den. Už jsou zakoupeny na ebajovi.

Nicméně zdá se, že se blížíme k cíli. Od minulého pondělí stříkám každý třetí den draselným mýdlem. NPK - K draslík, je tedy i zároveň draselným hnojivem na list, takže se to rostlinám líbí zcela evidentně a ničemu a nikomu to neškodí. Na nových mladých rostlinách není ani jedna zelená svině. Otázkou je proč? Že se nemá kam schovat jako u starší rostliny, nebo že jí draslík opravdu nechutná ? To se uvidí v dalších dnech :) Dávám zeleným svinim týden, maximálně dva a bude naprosto jasno:)

cepheus

Příspěvek od cepheus » pát bře 16, 2018 20:23

PavelM píše:
čtv bře 15, 2018 21:46
Místo postřikovače použít fumigátor. Teda vysokotlakej postřikovač kterej profoukne salátek skrz naskrz.
Fumigator = vykurovac na vcely mi hlasi google :D)) .. https://www.google.cz/search?q=fumigáto ... 96&bih=668
Jako kazdopadne to chce neco co Ti neutrhne salatek a nestece do trubek s zivnnym roztokem, nejaka mlha by mohla byt dobra:))

cepheus

Příspěvek od cepheus » pát bře 16, 2018 20:40

PavelM píše:
pát bře 16, 2018 10:20
Dále jsem v noci našel insekticidový bomby. Kde jinde, než v americe hehe :) Na youtube bug bomb:) Je to nějaká pyrotechnika, dýmovnice ..
Coz mi pripomnelo jednu radu jak efektivne vycistit kotel na UT - hodis delbuch do kotle, rychle zavers a uteces, hahaha :D))
"Genialni" napad zraly na Darwinovu cenu o nejtezsiho neandrtalce :mrgreen:)

PavelM

Příspěvek od PavelM » pát bře 16, 2018 20:59

Za předpokladu dobře dimenzovanýho dělobuchu proč ne?
Jsem pro!!
Sto pocent ucinnost
Vše nad sto procent již zřejmě způsobí škody hehe h:)))))))))))

cepheus

Příspěvek od cepheus » pát bře 16, 2018 21:18

Pry nejaka mala hrst "Piratu" by mela stacit, ale radsi jsem to nezkousel a vydrhl kartacem klasicky :D)
https://www.google.cz/search?q=petarda+ ... 96&bih=668

PavelM

Příspěvek od PavelM » sob bře 17, 2018 22:32

No není to krásaná smrt žumpě??
https://www.novinky.cz/koktejl/466489-j ... -zije.html

A ten blbec se chce zpátky!!!!!! No neni to korunovanej vůl ?? !!!!!!!!!!????

Asi si to záhrobní občanství od něho koupím:)))))))

Když to vemem kolem a kolem, tak je to vlastně kosmickej občan že jo :))))))))))))) Hhehehehe:))))

Ty kráso!!! To aby mu teď vystavil kosmickou občanku Mácha!!!!
Jehééééééééé

Ou jeeeeeeeeee

PavelM

Příspěvek od PavelM » ned bře 18, 2018 14:41

To je sila:))
Tohle neni zadnej spotřební silon hehehe
hhttps://www.youtube.com/watch?v=GypHwxkNdI0
Neznicitelny!!!!!!

cepheus

Příspěvek od cepheus » ned bře 18, 2018 16:57

No mit tohoto kutila za souseda a poslouchat to jeceni flexy tak pul hodky, ohnu mu to drzatko kolem krku a podekuju mu hezky pekne:)))
Prestoze licna z lana je "temer" neznicitelna:)
"Temer" proto, ze az zajede parkrat do toho betonu, muze ji mit taky v "oku zabodnutou" (sponu krutou - Alois) :D))
https://www.youtube.com/watch?v=8Kq1itmUUQY

PavelM

Příspěvek od PavelM » ned bře 18, 2018 21:48

Cepe
máme téma:)
Plovoucí skimmer!
Sem koukal youtubu a teda nic moc
jedna konstrukce me ale zaujala vypada to jako raketa:)
To znamaná že asi trrubka ktera ma na boku polystrenovy kridylka:)
Teda jako prvni uvaha k veci :?))

??????????????

cepheus

Příspěvek od cepheus » ned bře 18, 2018 22:09

Jako plovouci - ze se nezdrzuje jen na jednom miste ? .. dej link na raketu:) a rano by se videlo:)))
Naposledy upravil(a) cepheus dne ned bře 18, 2018 22:10, celkem upraveno 1 x.

ABCD

Příspěvek od ABCD » ned bře 18, 2018 22:10

no když jsem koukla na foto plovoucího skimmeru tak mě příjdou že polystyrenový křidýlka jsou tam kvůli stabilitě)

PavelM

Příspěvek od PavelM » ned bře 18, 2018 22:23

ABCD píše:
ned bře 18, 2018 22:10
no když jsem koukla na foto plovoucího skimmeru tak mě příjdou že polystyrenový křidýlka jsou tam kvůli stabilitě)
No to asi nejsou
voni ty křidýlka jsou zřejmě nosnými raketami, který regulujou výtlak a tím pádem zároveň ponor pod hladinu a tím pádem zároveň průtok oním skimmerem
Tohleto je docela sranda věc hehehe :)))))

ABCD

Příspěvek od ABCD » ned bře 18, 2018 22:35

PavelM píše:
ned bře 18, 2018 22:23
ABCD píše:
ned bře 18, 2018 22:10
No to asi nejsou
voni ty křidýlka jsou zřejmě nosnými raketami, který regulujou výtlak a tím pádem zároveň ponor pod hladinu a tím pádem zároveň průtok oním skimmerem
Tohleto je docela sranda věc hehehe :)))))

no to se ale nevylučuje)
jsou tam taky kvuli stabilitě aby se nám milý skimmer nepotopil či nepřekotil :D

PavelM

Příspěvek od PavelM » ned bře 18, 2018 22:42

jsou tam taky kvuli stabilitě aby se nám milý skimmer nepotopil či nepřekotil
Nepřekotil OK, ale nepotopil, to bude asi problémek páč aby fungoval, potřebujem ho jaksi trošku potopen jinak do něj nepoteče voda s bordelem:)

ABCD

Příspěvek od ABCD » ned bře 18, 2018 22:50

PavelM píše:
ned bře 18, 2018 22:42
jsou tam taky kvuli stabilitě aby se nám milý skimmer nepotopil či nepřekotil
Nepřekotil OK, ale nepotopil, to bude asi problémek páč aby fungoval, potřebujem ho jaksi trošku potopen jinak do něj nepoteče voda s bordelem:)
:lol: no dobře tak aby se nepotopil úplně, neb potopen úplně, by plovoucí skimmer nebyl již plovoucím a byl by nám jaksi na dvě věci :lol:

PavelM

Příspěvek od PavelM » pon bře 19, 2018 13:47

Jo naše krásné dámy už se to rýsuje děkuju za všecky linky v mailech!!!

Na obrázku co zahrada dala:) Spojka na trubky ucpávka na trubky a jeden malej kvetináč :)) Otázkou je co najdeme na to aby to floutovalo a nepotopilo se to:) Na to sem zatim v průběhu dopoledne nepřišel:)
skimmer_1.jpg
skimmer_1.jpg (34.65 KiB) Zobrazeno 1171 x

ABCD

Příspěvek od ABCD » pon bře 19, 2018 14:09

PavelM píše:
pon bře 19, 2018 13:47
Jo naše krásné dámy už se to rýsuje děkuju za všecky linky v mailech!!!

Na obrázku co zahrada dala:) Spojka na trubky ucpávka na trubky a jeden malej kvetináč :)) Otázkou je co najdeme na to aby to floutovalo a nepotopilo se to:) Na to sem zatim v průběhu dopoledne nepřišel:)

skimmer_1.jpg
Skoč do obchodu kup 3-4 kindr,kokoládu schroupej, hračku dej dětem a žlutý obal použij jako plovák :wink:

cepheus

Příspěvek od cepheus » pon bře 19, 2018 14:17

Hehe, me napadlo neco podobneho :D)) - uvaz kolem 3 (mensi) PET flasky spuntama nahoru a vysku skimmeru si uz dosypes trychtyrem s piskem do flasek:))
Jako "luft-baloon" s pytlikama pisku :)))

PavelM

Příspěvek od PavelM » pon bře 19, 2018 14:42

cepheus píše:
pon bře 19, 2018 14:17
Hehe, me napadlo neco podobneho :D)) - uvaz kolem 3 (mensi) PET flasky spuntama nahoru a vysku skimmeru si uz dosypes trychtyrem s piskem do flasek:))Jako "luft-baloon" s pytlikama pisku :)))
To už je lepší ale řídil bych to spíš jako opravdovou raketu teda vychylovanim těžiště ve středu
páč ty flašky nasypaný pískem by musely bejt na gram stejně a to netrefime:)
Sypal bych spíš šutr do květináče hehe :)

A POZOR!!! hadice co? Ta má svou váhu výtlak a váhu co v ni bude voda:))
Jeheh - ono to není tak jednoduchý jak se zdá :)))

cepheus

Příspěvek od cepheus » pon bře 19, 2018 16:36

Ono nic co ma nejk fungovat neni jednoduchy jak se na prvni pohled zda, v kvetinaci by zavazi bylo i CG (kvuli stabilite) to je pravda :)
Potom misto flasek by sly taky dat ty 3 plovaky z polystyrenu a vysku ridit zavazima v nadobe, nebo pod ni, samoze musis doladit vahu az v "ostrym" provozu:)
A taky si vsimni na videjkach u tzv. "original" jezirkovych skimmeru vede dole jen tenka hadicka, cize vaha hadice + vody je nula nic:)
Neco uz vyspekulujes, chce to akorat laborovat a zkouset:))
Naposledy upravil(a) cepheus dne pon bře 19, 2018 16:38, celkem upraveno 1 x.

Kei

Příspěvek od Kei » pon bře 19, 2018 16:38

Co je CG? :)

cepheus

Příspěvek od cepheus » pon bře 19, 2018 16:39

Center of Gravity - (rovnovazne) teziste, letadla, vrtulniky apod. :)
Kdyz to za to misto zavesis, nesmi to padat ani na cumak, ani na zadek, u vrtulniku je to presne v ose hlavniho rotoru:)

Obrázek

Kei

Příspěvek od Kei » pon bře 19, 2018 16:49

Ooo, hezké.. vďaka :)

PavelM

Příspěvek od PavelM » pon bře 19, 2018 19:42

Ono nic co ma nejk fungovat neni jednoduchy jak se na prvni pohled zda,
Cepe ani nevíš jaks trefil hřebíček po paličce!!! Sem si s tim hral několik hodin celý odpoledne!
Ovlivňuje to tolik faktorů že to snad nei není možný hehe :

Hadice k tomu
první zrádná věc ale to sem tušil že to bude vyklánět z roviny
Tvrdá hadice to drží vykloněný pořád, měká hadice to tahne ke dnu a chce se zlomit :)
Začal sem třema ušima, co sem předpokládal že to vemou - nevzaly, protože zase ta hadice hehe h:)))
Tak sem jedno ucho prodloužil aby dorovnalo vliv hadice.
Bylo to moc nahoře chytlo to falešnej vzduch
Cucnul sem napil se zelený vody jeje :))
UFO vyplavalo nahoru zas to chytlo vzduchovýho fora:)
Přidal sem kamínky cucnul sem, jelo to chvíli pak se to potopilo všecko:)
Ubral sem kamínky, cucnul sem, napil se zelný vody a nešlo to!
Hadice moc vysoko. Zapojil sem hadici ke spodnímu výtoku z bazenu. Přívodová hadice plavala na hladině, měla vzduch - cucnul sem a napil se zeleny vody - ale rozjelo se to:) Hadice ztěžkla, celý se to potopilo :) Ubral sem kamínky, zas to nejelo, bylo jich málo. Přidal sem kamínky, už to bylo jakž takž na hraně k potopení - honem sem ubral kamínky:)
A jede tooooooooooooooooooooooooooo!! :))
Naladit tuhle srandu není žádná prdel heheh :) Nicméně už kosmos poslal ideje jak to naladit aby to bylo stabilní i za větru nebo úplnýho ucpání květináče bordelem:)
Dál je zajímavý, jak skimmer mimo bok bazénu rychle roztočí hladinu vody :)
Ví někdo proč to tak je?

skimmer_2.jpg
skimmer_2.jpg (29.07 KiB) Zobrazeno 1107 x

PavelM

Příspěvek od PavelM » pon bře 19, 2018 20:08

A taky si vsimni na videjkach u tzv. "original" jezirkovych skimmeru vede dole jen tenka hadicka, cize vaha hadice + vody je nula nic:)
To je sice hezký ale to nebude fungovat protože oni to vedou do tlakový pumpy podtlakem, Na to kašlu - mě to jede samospádem :))!!!
A sice do sběrnýho sudu kde to mele silná akvrijní pumpa jako kafemlejnek a plive polovinu kolem sebe a poloviny výtlaku zpátky do bazénu :) Takže pumpa míchá-mele jak vodu v sudu-dělá zelenou kaši z řas - tak ji vytláčí do bazénu. Tedy lze říci, že pumpa nahrazuje docela brutálně okrajové hospodářství velké plochy nebo mořského pobřeží páč drtí bordel:)

cepheus

Příspěvek od cepheus » pon bře 19, 2018 23:15

PavelM píše:Nicméně už kosmos poslal ideje jak to naladit aby to bylo stabilní i za větru nebo úplnýho ucpání květináče bordelem:)
Pamatujes "cvicny kriz" u modelu vrtulniku ? - a mas stabilitu taky z kosmosu, sice starsiho, ale neva, myslenka je pouzitelna porad :D)
PavelM píše:Dál je zajímavý, jak skimmer mimo bok bazénu rychle roztočí hladinu vody :)
Ví někdo proč to tak je?
Myslim ze rotace Zeme tomu napomaha, ted ale nevim z hlavy na ktere polokouli je ten vortex vzdy na tu kterou stranu :))

Kei

Příspěvek od Kei » úte bře 20, 2018 10:22

Udajně pohyb Země má vliv jen na velké jevy, třeba tornáda. Ale ekvádorci ti sehrajou skvělé představení, že stačí přejít pár metrů za rovník a otočí se směr víru i v malé misce :D A na rovníku vůbec nevíří, hehe
https://www.youtube.com/watch?v=Ds0TNbdODXc
Naposledy upravil(a) Kei dne úte bře 20, 2018 11:03, celkem upraveno 1 x.

ABCD

Příspěvek od ABCD » úte bře 20, 2018 10:55

myslím že ve vaně v bazénu tam rotace Země má malý vliv... vír je podle mě způsoben gravitací a pohybem vody ...
skimmer vodu filtruje, trubka napojená na skimmer se chová přiměřeně stejně jako odšpuntovaná vana ..
rotační pohyb je přirozená vlastnost vody

PavelM

Příspěvek od PavelM » úte bře 20, 2018 11:25

Akce skimmer klapal dík všem!
Hlásím bazén plnej hladina čistá :)
To byla včera velice slušná akce našeho vývojového teamu :) Děkuju za všechny maily a upozornění tady.
Že to nebude jednoduchý už bylo vidět z videí jak Cef píše hračkářských skimerů. Už z videí je jasné, že právě instalovaný čistý skimmer po ťuknutí na jeho hranu ponoří na půl minuty pod hladinu, tam se vzpamatovává a hledá polohu a pak se vynoří.

Blbost! Stabilita první věc!
Jestliže plovoucí skimmer ovlivňuje hadice, proudění vody výška hladiny v bazénu, vítr, nebo hmotnost napadaného bordelu, je to špatný skimmer. Jak mi napsal jeden človíček do mailu, který jich vyzkoušel několik a pak Cep i sem na forum, máme na trhu hračkářské plovoucí skimmery.

Malé komory! Společná vada!
Zcela definitivně už na vedeích je vidět neochotu plovoucích skimmerů vrátit se zpět na hladinu. Včerejší pokus nám ukázal, že ke správnému fungování je potřeba slušně velkých proti sil. Tedy sílu gravitace Země která tahne skimmer pod vodu, musí protivážit plováky. To je vidět na vidwích, jsou miniplováčky se zlomkovým výtlakem proti tomu co vyšlo nám.

Sečteno a podtrženo
Aby plovoucí skimer dobře fungoval, musí být neovlivnitelný jakoukoliv změnou, která může v bazénu nastat.
Musí být tedy těžký, nacpaný kamenama a na druhou stranu musí mát hodně velký "uši" který ho udržují ve stálé pozici na hladině.
Kupodivu mi vychází matematicky trojnásobný objem plovák vůči sběrné misce|:) Na tom je také vidět, jaké jsou komerční skimmery směšné hračky:)

Vyrobili sme bordel mlýnek
Dále u komerčních plovoucích skimmerů je problém, že voda z nich je sána do pískové filtrace. A to vyžaduje její údržbu. Filtraci je potřeba pravidelně proplachovat a to je čas, pozornost a nemalá ztráta vody. My jsme vyrobili mlejnek, který nám shluky řas rozemele na částice a vrátí zpět do bazénu. A tak pořád dokola, dokud se to nerozpadne na molekuly. A to už je krásná napodobenina okrajová čistící funkce moře, nebo velké řeky.
Takže díky Vám všem!!

PavelM

Příspěvek od PavelM » úte bře 20, 2018 11:43

ABCD píše:
úte bře 20, 2018 10:55
myslím že ve vaně v bazénu tam rotace Země má malý vliv... vír je podle mě způsoben gravitací a pohybem vody ...
skimmer vodu filtruje, trubka napojená na skimmer se chová přiměřeně stejně jako odšpuntovaná vana ..
To je špatně:) To Ti hned zdrbnu:) Jde tady o povrchové napětí vody do které jsou vloženy předměty. Například je známo, že jehla na hladině vody plave.
A za to může právě povrchové napětí vody, které tvoří blánu na vodě. Po této bláně se třeba rozprostírá olejový film po přidání oleje do vody. Jakákoliv předmět přidaný na vodu má dvě šance. Buď se bude vznášet na povrchovém napětí jako jehla, nebo se dle úrovně svojí hustoty částečně nebo zcela potopí. Ať se potopí jen trochu, nebo úplně, zcela jistě zdvihne hladinu vody. A tedy dle archimédova zákona předmět bude vytlačován z bazénu směrem nahoru - proti síle Země, tedy nadlehčován. No a pak to už je jednoduchý proces u skimmeru. Bordel který do skimmeru spadne, šníží hladinu vody, sníží povrchové napětí na vodě a tím pádem se vše okolní pohne. A pohne se to podle toho na jaké polokouli se nacházíme. Viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Coriolisova_s%C3%ADla
Tedy v bazenu můžeme vidět dvě rotace - jednu velkou jak se bordel ke skimmeru přibližuje po celé ploše bazénu a a pak jednu malou jak do skimmeru spadne.

ABCD

Příspěvek od ABCD » úte bře 20, 2018 12:03

PavelM píše:
úte bře 20, 2018 11:43
ABCD píše:
úte bře 20, 2018 10:55
To je špatně:) To Ti hned zdrbnu:) Jde tady o povrchové napětí vody do které jsou vloženy předměty. Například je známo, že jehla na hladině vody plave.
A za to může právě povrchové napětí vody, které tvoří blánu na vodě. Po této bláně se třeba rozprostírá olejový film po přidání oleje do vody. Jakákoliv předmět přidaný na vodu má dvě šance. Buď se bude vznášet na povrchovém napětí jako jehla, nebo se dle úrovně svojí hustoty částečně nebo zcela potopí. Ať se potopí jen trochu, nebo úplně, zcela jistě zdvihne hladinu vody. A tedy dle archimédova zákona předmět bude vytlačován z bazénu směrem nahoru - proti síle Země, tedy nadlehčován. No a pak to už je jednoduchý proces u skimmeru. Bordel který do skimmeru spadne, šníží hladinu vody, sníží povrchové napětí na vodě a tím pádem se vše okolní pohne. A pohne se to podle toho na jaké polokouli se nacházíme. Viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Coriolisova_s%C3%ADla
Tedy v bazenu můžeme vidět dvě rotace - jednu velkou jak se bordel ke skimmeru přibližuje po celé ploše bazénu a a pak jednu malou jak do skimmeru spadne.
takže jsem odpověděla na část otázky týkající se vody, která se stahuje ke skimmeru... :D
a tu druhou jsem vynechala :wink:

cepheus

Příspěvek od cepheus » úte bře 20, 2018 16:45

Tak - odpovedela jsi jen castecne, jasne ze vortex je predne zpusobeny gravitaci (ve vertikalni rovine), ale smer rotace vortexu (horizontalne) urcuje prave poloha na severni ci jizni polokouli:))
Pokus : Otacela si nekdy hrnec s polivkou s necim co plave na hladine smerem k sobe ? Nejde, kdyz nezamichas zvenci. vid ? :D)
To je prave ten Corioliso :)))
(teda jestli jsem dobre pochopil dotaz "proc tomu tak je, ze se roztoci hladina kolem"):))

Jeste me napadlo - zkus si predstavit vir jako sloupec vody co balancuje v rovnovaze v horizontalni ose (podobne ta polivka v hrnci) a staci nepatrna sila, aby urcila kam se bude sloupec vody otacet:))
A prave tu nepatrnou silu doda rotace Zeme, je to vlastne takovy hodne citlivy detektor Zemske rotace:)

Ale ma pravdu i Kei v tom, ze Ekvadorci z toho delaji cirkus, tak citlive to zase byt nemuze:)
Jako vliv rotace Zeme ma urcite, ale podle me na rovniku je to spis nahoda kam se vortex roztoci, nemyslim, ze to roztoci spravnym smerem uz par centaku od rovniku:)

PavelM

Příspěvek od PavelM » stř bře 21, 2018 12:57

Sledujte tu krásu FUNKCE!!
Co by udělal komerčák s tímto vstupem do skimmeru?
Okamžitě by ho vyčistil !!!
Co uděláme my? Vysmějeme se mu:)
A proč? Protože on nemá možnost zkontrolovat zda voda ve skimmeru proudí
My ano! Páč nám voda proudí ne do pískové filtrace, ale do mlejnku odkud nám zpět stříká do bazénu:)

Teda co se děje? Nic lepšího, než že se na hladině skimmeru vytvořil jemný a nenapodobitelný biofiltr!!
Ten normálně propustí vodu ale nepropustí hrubé nečistoty a vše jede dál!!
skimmer_3.jpg
(64.18 KiB) Zatím ještě nestaženo

cepheus

Příspěvek od cepheus » stř bře 21, 2018 13:38

No dobre, jenomze Ty mas jezirko, ale na plavani rozemlety zeleny sracky z ras nazpet nepotrebuju, pac se zase svinky pomnozi i kdyz je rozsekas na atomy, nebo ne ? :D))
Si predstav na Jadranu zelenou vodu, to by asi turisti zdrhali a vyhybali se takovym plazim obloukem, misto "azzuro" pruzracne vody:)
Cize kazdy dle pozadavku na system:), "komercaci" cisti, aby si zaplavali, chovatele rybek zase melou rasy cerpadlo-mlejnkem:), aby rybky mely co zrat (teda jestli dobre chapu proc meles zelenisko porad dokola):))

Treba tady u nas z toho meli tezky problem, jak se zeleniska zbavit a vapnili dno vypustene prehrady, aby se ras (sinic) zbavili : https://brno.idnes.cz/zda-se-ze-vapneni ... 5_brno_dmk

Obrázek

PavelM

Příspěvek od PavelM » stř bře 21, 2018 13:48

No jo no ale chytrymu napovez a hlopýho nakopni mezi nohy že jo:)
On ten skimmer je základní knihou ze které se čte situace v bazenu že jo :)
Za tou přehradou opravdu hledej peníze a hodně peněz:) Hodně milionů z EU fondů:)

Odpovědět