Vytrvalost a vitariánství

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Patrik Slegr

Vytrvalost a vitariánství

Příspěvek od Patrik Slegr » sob čer 15, 2013 23:03

Zdravím všechny vitariány.:) Už delší dobu přemýšlím o tom, zda bych byl schopen zásobit tělo dostatečnou energií z vita stravy, abych v pohodě uběhl delší běh nebo rovnou maraton. Jsem veganem a do konce života to nehodlám měnit. Veganství bylo pro mě vrcholem mého životního stylu, který mi vyhovuje. Vaříme si tofu, sojové maso, jáhly, quinou, těstoviny apod.
Objevil jsem ale kouzlo a fenomén vitariánství, ktery se mi zdá být asi tou nejlepší variantou stravování, co se týče výživy obyčejného člověka ale i sportovce. Líbí se mi, jak člověk jde pomalu podle své intuice a jak si prožije svoji cestu až k vitariánství, možná v budoucnu i breathariánství. Kdo ví?
Z hlediska enzymů a spoustu dalších živin je syrová strava dostačující, ale z hlediska makromolekulárních látek (bílkovin atd...) si už tolik jistý nejsem. Např. škroby a rafinované cukry jsou podle tohoto směru nevhodné a nestravitelné. Platí to i pro škroby, které nebyly tepleně upraveny nad 40 ° C (nakličená pohanka, mungo)? Mě osobně např. ovesné vločky, těstoviny, rýže nedělají problém, ani třeba agáve sirup nebo třitinový cukr mi nedělají nic špatného.
Další věcí je spousta sportovních doplňků stravy (Nutrend, Reflex Nutrition, Sunwarrior apod.), které na vás útočí, jakmile se ocitnete ve světě sportu a fitness. Jsou tyhle výdobytky novodobé biochemie vůbec zapotřebí? Lidé pak žijí v domnění, že to opravdu na ty delší závody potřebujeme. Já osobně potom žádné extra super výsledky nemám. Iontové nápoje, gely v tubě, gainer a různé proteiny od syrovátky po rýži jsou tu jen pro získání peněz od důvěřivých lidí. Pokud se mrkneme na nějaký doplňek energie např. gel, výrobce ho vytuní různými vitamíny, minerály, BCAA atd... Otázka zní, zda jsou tyto živiny skutečně naším tělem využitelné? Nejsou to už náhodou mrtvé a anorganické vitamíny, které naše tělo bere jako jed? Co si myslíte o doplňcích stravy a vlivu, který mají na sport?
Je zde nějaký ochotný vitarián, který má pár zkušeností se syrovou stravou a vytrvalostí? Jak přestat věřit reklamou daným pravidlům a začít fungovat na syrové stravě? Už jsem docela zhubl na veganské stravě a nevím, jak by to dopadlo na syrové. Měřím 177 cm a vážím už 60 kg. To už jsem trochu více zařadil ovoce a zeleninu a omezil vařená jídla. Před touhle menší změnou jsem měl o 4 kila více. Dokonce úplně na začátku mého vývoje, kdy jsem jedl maso a plno škrobů, moje váha byla kolem 72 kg! Dnes s těmi 60 kily mi nedělá problém běžet delší trať (15 km). Postupně chci totiž zvedat kilometry, abych natrénoval na svůj první maraton. To už mám trochu obavy, abych to fyzicky zvládnul. Děkuji za rady a tipy :)))

smajliss

Re: Vytrvalost a vitariánství

Příspěvek od smajliss » sob čer 15, 2013 23:08

rudo, máš tu zákazníka

btw: můj názor na ty suplementy je spíše kladný .. teda slyšel jsem pár pozitivních zkušeností a negativní žádné (mám na mysly ty výrobky sunwarrioru)
- jestli umíš anglicky, tak tady tahle vitariánská hvězda to docela vychvaluje http://www.youtube.com/watch?v=tRQfJqHC1Rc .. nazývám ho hvězdou, protože mu je tuším 64 a vypadá na 40 8)

ravima

Příspěvek od ravima » ned čer 16, 2013 0:14

1) cukrová varianta Hodně vitariánských sportovců je na banánech (+ občas jiné ovoce a k tomu něco zeleného), to je asi nejznámější varianta, ale musíš jíst pořád a hodně, a ne každému to sedne. Další info např. na http://foodnsport.com
2) polysacharidová varianta Já jsem byl pár měsíců hlavně na máčené/klíčené pohance a k tomu trochu všeho možného vitariánského. To bylo období, kdy jsem si jídlo užíval úplně nejvíc v životě. A taky to zabralo hodně času, ono správně rozkousat za den třeba 400g pohanky není jen tak, navíc jsem dělal i šťávy, sušené placky atp., takže i příprava jídla nadlouho. Ale jako přechod z veganství by to mohlo fungovat dost dobře. Kromě pohanky se dají klíčit i některé luštěniny, případně i obilí.
3) tuková varianta V poslední době docela módní - máme už i tady na vitariánu docela rozsáhlé vlákno: nízkosacharidová strava Největší nevýhoda pro tebe asi bude, že naprostá většina "lowcarberů" nejsou vegani, ale to neznamená že to tak nejde, jen je to těžší.

Většinu doplňků určitě tělo nějak využije, otázka je spíš jestli a nakolik jsou prospěšné. Z hlediska sportu bych to moc nepřeceňoval, z mnohem větší části je to stejně o tréninku...

Taky by tě mohlo zajímat tohle vlákno u Jardy, je tam hodně informací (možná až zbytečně moc) o stravě i o doplňcích z hlediska vytrvalostního sportu: http://zdravi-az.cz/Forum/viewtopic.php?f=10&t=3531

rudo

Příspěvek od rudo » ned čer 16, 2013 3:01

Patrik Slegr píše:Zdravím všechny vitariány.:) Už delší dobu přemýšlím o tom, zda bych byl schopen zásobit tělo dostatečnou energií z vita stravy, abych v pohodě uběhl delší běh nebo rovnou maraton. Jsem veganem a do konce života to nehodlám měnit.

Dnes s těmi 60 kily mi nedělá problém běžet delší trať (15 km). Postupně chci totiž zvedat kilometry, abych natrénoval na svůj první maraton. To už mám trochu obavy, abych to fyzicky zvládnul. Děkuji za rady a tipy :)))
ehm, ako poruzumiet tvojej otazke, ubehnut dlhsiu trat az maraton ?
pokial viem, tak maratonci ubehnu celych 42km bez toho aby si na obcerstvovackach opekali maso...
99.99% bezcov co odbehnu maraton pocas maratonu nejedia zivocisne vyrobky teda porusovat vegantsvo pri maratone vlastne ani nie je dost dobre mozne aj keby si chcel.

co sa vlastne pytas ?

trenovat na maraton ako vegan mozes, to nie je tiez problem a dost supervytrvalcov co behaju ultra napriklad 100 milu v horach su vegetariani alebo vegani a aj vyhravaju preteky, najdi si : Scott Jurek

mexicky indiani sa opiju kukuricnym napajom alkoholickym pofajcia a po tkychto 2 dnovych orgiach bezia zavod v horach aj cez 200km len tak zo srnady dedina proti dedine a tiez nejedia po trase vyprazane snicle ani pecene kacice.

ja som bol vegetarian ked som behal maratony a 100km DP

ina otazka je ze ako sa stravovat ak chces zabehnut urcity vykon, napriklad limit IAAF na OH, ale ak si chces len klusnut maraton niekde cez 3H, tak na strave vobec nezalezi a pocas samotneho maratonu nepotrebujes jest nic, takze ziadne zviera nemusi byt zabite, aby ti v Prahe na PIM zavesili cielovu medailu na krk
5 2 8

Patrik Slegr

Příspěvek od Patrik Slegr » ned čer 16, 2013 12:42

Díky moc za doporučení. :) Sunwarrior jsem si už několikrát koupil a je skvělý. Tomu věřím, ale nevěřím moc těm iontovým nápojům a gelům, které propraguje Nutrend.
Rád bych si poprvé zkusil běžet maraton možná i zcela na vita stravě. Právě tím si nejsem moc jistý. Můj očekávaný čas je 3:50. To by se dalo zvládnout. Možná bych to zvládnul i bez jídla, ale jen se samotnou vodou to také nejde, protože pak by mohlo dojít k hyponatrémii (ředění sodíku v krvi), to je jediný důvod proč ty ionťáky ještě piju. Nebo by stačila ta obyčejná matonka, kterou tam podávají. Dobře ohledně hydratace už nic řešit nemusím.

Patrik Slegr

Příspěvek od Patrik Slegr » ned čer 16, 2013 12:54

smajliss píše:rudo, máš tu zákazníka

btw: můj názor na ty suplementy je spíše kladný .. teda slyšel jsem pár pozitivních zkušeností a negativní žádné (mám na mysly ty výrobky sunwarrioru)
- jestli umíš anglicky, tak tady tahle vitariánská hvězda to docela vychvaluje http://www.youtube.com/watch?v=tRQfJqHC1Rc .. nazývám ho hvězdou, protože mu je tuším 64 a vypadá na 40 8)
Sunwarrior je opravdu kvalitní protein. Toho pána, co vypadá na 40, myslíš Nicka Sterna, který založil tu firmu nebo toho Dr. Clementa, který je v tom videu?

smajliss

Příspěvek od smajliss » ned čer 16, 2013 12:56

toho který je v tom videu

Patrik Slegr

Příspěvek od Patrik Slegr » ned čer 16, 2013 13:02

ehm, ako poruzumiet tvojej otazke, ubehnut dlhsiu trat az maraton ?
pokial viem, tak maratonci ubehnu celych 42km bez toho aby si na obcerstvovackach opekali maso...
99.99% bezcov co odbehnu maraton pocas maratonu nejedia zivocisne vyrobky teda porusovat vegantsvo pri maratone vlastne ani nie je dost dobre mozne aj keby si chcel.

co sa vlastne pytas ?

trenovat na maraton ako vegan mozes, to nie je tiez problem a dost supervytrvalcov co behaju ultra napriklad 100 milu v horach su vegetariani alebo vegani a aj vyhravaju preteky, najdi si : Scott Jurek

mexicky indiani sa opiju kukuricnym napajom alkoholickym pofajcia a po tkychto 2 dnovych orgiach bezia zavod v horach aj cez 200km len tak zo srnady dedina proti dedine a tiez nejedia po trase vyprazane snicle ani pecene kacice.

ja som bol vegetarian ked som behal maratony a 100km DP

ina otazka je ze ako sa stravovat ak chces zabehnut urcity vykon, napriklad limit IAAF na OH, ale ak si chces len klusnut maraton niekde cez 3H, tak na strave vobec nezalezi a pocas samotneho maratonu nepotrebujes jest nic, takze ziadne zviera nemusi byt zabite, aby ti v Prahe na PIM zavesili cielovu medailu na krk
Koukám, že s během na dlouhé vzdálenosti máte zkušenosti. :))
Ano o Scottovi Jurekovi a Měděných Kaňonech jsem četl, suprové čtení :) Jurek je tak trochu mým vzorem, ale když vidím, jak si hází tu zeleninu na pánev, připadá mi to zbytečný. Zajímalo by mě, jak by vyhrával dál závody, kdyby se z něj stal vitarián.
Zajímají mě hlavně ty škroby, které se neustále ve sportovní výživě vychvalují. Jsou opravdu potřeba pro delší zátěž, postupné uvolňování energie, superkompenzaci apod.? Patří ovesné vločky do syrové stravy nebo tam patří jen jako celé a naklíčené zrno?

bukaj

Příspěvek od bukaj » ned čer 16, 2013 13:08

Ovesné vločky rozhodně syrové nejsou. To už je mnohem lepší si oves namočit/naklíčit a uvařit, jelikož výsledný pokrm, narozdíl od vloček, nebude mít plísně a zoxidované tuky.

ravima

Příspěvek od ravima » ned čer 16, 2013 14:01

Patrik Slegr píše:Zajímají mě hlavně ty škroby, které se neustále ve sportovní výživě vychvalují. Jsou opravdu potřeba pro delší zátěž, postupné uvolňování energie, superkompenzaci apod.? Patří ovesné vločky do syrové stravy nebo tam patří jen jako celé a naklíčené zrno?
Rozhodně ne, vytrvalostně běhat jde klidně i úplně bez škrobů, buď čistě na cukrovém ovoci, nebo ještě lépe na low-carb&high-fat stravě, což je pro vytrvalost z dlouhodobého hlediska nejvhodnější. Postupně na to přichází hlavně někteří ultramaratonci.
A vločky opravdu do vitariánství nepatří ani náhodou.

Patrik Slegr

Příspěvek od Patrik Slegr » ned čer 16, 2013 22:09

Rozhodně ne, vytrvalostně běhat jde klidně i úplně bez škrobů, buď čistě na cukrovém ovoci, nebo ještě lépe na low-carb&high-fat stravě, což je pro vytrvalost z dlouhodobého hlediska nejvhodnější. Postupně na to přichází hlavně někteří ultramaratonci.
A vločky opravdu do vitariánství nepatří ani náhodou.
Díky za info, to jsem si nebyl jistý, ale mohlo mi být jasné, že určitě prošly nějakým zpracováním. To jsem rád, že se to vitariánství dostává už i mezi sportovce. :) Už jsou pryč doby, kdy se všem doporučovalo maso, mléko, vejce. Vitariánství je budoucnost pro tuhle planetu. Takže se doporučuje spíše více tuků než sacharidů z ovoce? Tuk má sice hodně energie, ale ne tak rychle využitelné jako má sacharid. Důležité prostě je, nezapomínat na větší příjem tuků. Miluju např. avokádo, které mi problémy s trávením nedělá, ale na druhou stranu přemíra ořechů mi způsobuje horší trávení. Viděl jsem tady na fóru, že někdo sní klidně 6 avokád k večeři bez problému, myslím, že mě by to taky nedělalo problémy, ale to je pak večeře za 180 korun :D Je dobré investovat do svého zdraví, ale jen tolik, aby to bylo výhodné. Kdybychom například žili v Chile, kde se pěstuje avokádo, měli bychom ho každý den za pár korun. Njn chybí poptávka, proto je cena vyšší. Většina lidí stále ještě neobjevila rozmanitost naší rostlinné říše a proto budou tam, kde jsou (nemocní, plní útrap, stresu, unavení atd.) Proč nejdete jednou do supermarketu, nepodíváte se na seznam a nerozhodnete, co jste dosud kupovali zbytečného? Proč vaše ruka nesáhne o kousek vedle do jiné bedýnky pro tak vzácný zdroj tuků jako je avokádo? Vím, je to zvláštní udělat najednou něco jinak a vybočit ze zajetých kolejí, ale změna je život. Zítra ráno si udělám šťávu z karotky, popřejte mi dobrou chuť :) :)

rudo

Příspěvek od rudo » ned čer 16, 2013 22:30

ovsaky - tu v AUS sa daju kupit ovsaky ktore su lisovane za studena a maju zarucene ze nepresli teplotou nad 40 C, teda su tecnicky vita.

ja som ich niekolkrat mal ale chutovo ani pocitovo ziadny rozdiel a nakoniec som ich aj tak zacal varit, takze....

pokial bezis maraton svojim hranuicnym tempom, tak spotrebujes telesne zasoby glykogenu za 90 minut, plus minus nejaka ta minuta,
ak bezis o trosicku pomalsie mas za sebou specialne procedury ako sa extra navysit glykogen pred maratonom, tak ten cas mozes natiahnut na 100-110 minut.
elitnemu maratoncovi potom staci len par gramov hocake cukru pocas behu aby to doklepal do ciela za 125 minut
ovsem ak sa to rozbehne hoci len o par sekund na km rychlejsie tak postupne vsetci poodpadavaju, takuto prdel si spravil Wanjiru na OH maratone v Beijingu ked to v teple rozbehol rychlkjsie ako sa cakalo ze sa pobezi a ti co sli s nim skoncili jak sedlaci u Chlumce
(prijem cukrov teple vo vrcholnom tempe je specificky zlozita tema).

ak sa ides trapit talkmer 4H a je to tvoje vrcholne tempo, tak mas problem, pfetoze fyziologicky (dlzka casu poacs ktoreho tvoje bunky budu makat naplno v utrpeni je uz ultra, bunky nemaju tachomeyter a nevedia ze je stale len tych 42km a po 2H uz budu davo za stavom maratonskym a budu v stave ultra, mozes bezat pomaly a ist ciste na tuk, ovsem to by bolo treba hned od startu a ist na 5H, ak je max vykobnnost na 4H, alebo teda treba jest pocas behu, do tych 4H by sa to dalo uplacat aj bez tuhej stravy len roznymi vodickami obsahujucicmi mineraly najme elektrolyty a cukry do tych 4H sa to da prezit bez prijmu bielkovin alebo aminos.

prijem cukrov pocas vrchilneho vykonu je odporucany vo forme polyglujkozovych molekul cim dlhsie retazce tym lepsie, da sa to kupit za velke prachy od firmy HAMMER alebo sa to da kupit velmi lacno v lekarni ci potravinach, za stareho dobreho sociku stal 1kg sacok v potravinach 2 Kcs, neviem ako je to teraz za demonkracie, tu sa d napriklad kupit plechovica pod nazvom polyjoule asi za taku cenu ako detska kojenecka formula, teda predrazene ale stale OK v porovnani s inymi vecami

piznam tunajsieho vitarianskeho ultravytrvalca ktory si rozmoci figy do vody a potom to precedi a tu vodu z toho si naleje do hydrovaku na chrbte a pocuckava si z toho cez hadicku a potom v cieli zje tie rozmocene figy co zostali po precedeni .
vraj tak ma vsetko cukor aj elektromineraly

ja osobne pijem destilku do ktorej si prikvapakvama oceznky koncentrat (ochudobneny o NaCl) a prihodim par krystalkov epsomky (asi glauberova sol v cssr ) koli extra magnesiu.

a ked chcem cukor tak mam med
5 2 8

buc11

Příspěvek od buc11 » pon čer 17, 2013 7:26

tady zpráva od bývalého účastníka tohoto fora, kde mu byly dodávány též rady podobného a ještě podobnějšího charakteru,
nyní včera píše:
Martin Hk
letošní běh na živé stravě (zatím na ní kupodivu ještě žiju:)) -

Počet:
64 Aktivity
Vzdálenost:
854.53 km
Čas:
62:00:25 h:m:s
Získání nadmořské výšky:
6,031 m
Průměrná rychlost:
13.8 km/h
Prům. ST:
157 tep./min.
Kalorie:
60,972 C

rudo

Příspěvek od rudo » pon čer 17, 2013 9:56

Buci co konkretne si chcel povedat ?
vobec to nie je jasne z tvoho prispevku

mimochodom tych 800+ km sa nabeha zvycajne za 1 mesiac v serioznej maratonskej priprave, nie za vyse 5 mesiacov
5 2 8

buc11

Příspěvek od buc11 » pon čer 17, 2013 10:20

rudo píše:Buci co konkretne si chcel povedat ?
vobec to nie je jasne z tvoho prispevku

mimochodom tych 800+ km sa nabeha zvycajne za 1 mesiac v serioznej maratonskej priprave, nie za vyse 5 mesiacov
můj pochod myšlenkový se ubíral směrem tím, že člověk na kapačkách, přečkavší naše specialní poradenství, odešel z vitarian.cz na živou stravu a z mého úhlu pohledu dělá výkony
jinak maraton, či dálkové běhy, je z mého nyní už stařeckého pohledu hloupost a uniká mi i prospěšnost

s.arik

Příspěvek od s.arik » pon čer 17, 2013 10:27

buc11 píše:odešel z vitarian.cz na živou stravu
a jí syrově? ovoce, nebo low-carb?
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!

rudo

Příspěvek od rudo » pon čer 17, 2013 10:27

stale sa nechytam

ved vzdy bolo jasne ze mozes jest vitariansky a pobehovat pri tom, nikdy nikto netvrdil nic ine.

co sa pamatam tak Martin mal nejake hladovskerske zazitky z ktorych boli kontraversie
5 2 8

Patrik Slegr

Příspěvek od Patrik Slegr » pon čer 17, 2013 11:19

To je dobrá vychytávka s tim zcezením ovoce jako nápoj během maratonu či ultra. Nad 90 minut by se tělu mělo dodávat. Pokud nechci ale používat žádné doplňky, mohu si třeba do té vody přidat mořskou sůl? Stačí jedna lžička na litr?

rudo

Příspěvek od rudo » pon čer 17, 2013 11:31

Patrik Slegr píše:To je dobrá vychytávka s tim zcezením ovoce jako nápoj během maratonu či ultra. Nad 90 minut by se tělu mělo dodávat. Pokud nechci ale používat žádné doplňky, mohu si třeba do té vody přidat mořskou sůl? Stačí jedna lžička na litr?

pocka pockaj to sa nerozumieme, ja hvorim ze po 90 minutach intenzivneho plneho tempa minise telesne zasoby cukrov a ak nechces vyrazne spomalit tak musis tie cukry doplnat

to nema nic spolocne s mineralmi a solami to je ina tema.
5 2 8

buc11

Příspěvek od buc11 » pon čer 17, 2013 12:07

s.arik píše:
buc11 píše:odešel z vitarian.cz na živou stravu
a jí syrově? ovoce, nebo low-carb?
JÁ NEVÍM, ale když jí živou stravu, předpokládám že syrově, spíš to vidím na fruit, klidně mu písni, jestli tě to zajímá
někdy mně napíše, totokt třeba dnes z FB, což mi souzní:

Někdy se cítím všelijak, byť tomu třeba časy a TF úplně neodpovídá. Hlavní je mít z jakéhokoliv sportu radost, výkony samotné jsou druhořadé. :)

rudo já něco uvidím napsané, co mi mikne v hlavě a pak k tomu něco napíšu a vůbec to nemusí souviset, ale s tím nic dokud mě admin nevyzmizíkuje, neudělám

rudo

Příspěvek od rudo » pon čer 17, 2013 12:16

buc11 píše:
rudo já něco uvidím napsané, co mi mikne v hlavě a pak k tomu něco napíšu a vůbec to nemusí souviset, ale s tím nic dokud mě admin nevyzmizíkuje, neudělám
OK v pohode, ja sa len radsej spytam aby som mal istotu ci nejak mam alebo nemam reagovat, kedze mi tu zacali pocitat na kolko otazok som za poslednu petiletku na fore neodpovedal >:-)
5 2 8

Patrik Slegr

Příspěvek od Patrik Slegr » úte čer 18, 2013 8:09

Dnes ráno jsem poprvé tento rok běžel za východu slunce 12 km. Napil jsem se jen sklenice vody a vyrazil. :) Venku je ještě tak čistý vzduch, že je škoda neběhat. Vyběhl jsem po páté a vrtátil se v šest. Ještě jsem ani neměl žádné jídlo a nekručí mi ani v břiše. Jde mi o to, že ve většině sportovních doporučení se píše, že by sportovec měl maximálně do 15 minut po tréninku dodat do sebe spálenou energii. Už je to 2 hodiny po běhu nalačno a stále se cítím svěží. Dříve jsem se právě snažil toto dodržovat, že ihned doplním energii. Byly to většinou ovesné vločky se sojovým jogurtem nebo sojové mléko se Sunwarriorem :D.
Má to vůbec nějaký efekt? Odborníci to tvrdí hlavně kvůli údržbě svalové hmoty. Myslím, že se kolem nutričního timingu dělá až moc velký povyk. Není tak důležité rychle to sníst potréninku, jako co kvalitního a výživného tomu tělu dáme. Přece 100% organickou rostlinou stravu. Když vidím Jericha Sunfira, breathariána, který sprintuje, posiluje a nejí žádné jídlo, platí tedy vůbec tyhle vědecké výzkumy? Co si myslíte vy o nutričním timingu? Je to jen výmysl moderního, biochemického průmyslu?

rudo

Příspěvek od rudo » úte čer 18, 2013 8:39

trenink a strava tvoria dokopy system a zalezi len od toho aky mas ciel co sa kedy ako pouzije
neexistuje zaidne univerzalne doporucenie
asi si nejake veci cital a vytrhol ich z kontextu a zovseobecnil si si ich

niekedy sa nemusi jest cely tyzden takmer nic a beha sa stale
a inokedy je zas potrebne hned po treninku doplnit alebo proteiny alebo cukry atd podla toho na co trenink sluzil a aky a kedy bude dalsi trenink

v urcitom systeme jenajlpsie nejest rano pre dtreninkom nic a nejset minimalne 2H po treninku nic, inokedy v inej fazi pripravy ale v priprave na iny typ pretekov sa naopak je dobre bajest aj pred treninkom aj hned napriklad do 15 minut po treninku a potom neskor dalsie velke jedlo ak nasleduje o niekolko hodin tazka treningova faza napriklad anaerobne intervaly
5 2 8

brano

Příspěvek od brano » úte čer 18, 2013 9:34

ja jedavam ovocie pred treningom a zeleninovy salat poliaty oliv oil po treningu - toto sa mi osvedcilo najviac.
chcel by som teraz v auguste zabehnut polku bez gelov a iontakov, cisto len na ovoci a vode, toto teraz trenujem a vyzera to zatial dobre
náhody neexistujú

Patrik Slegr

Příspěvek od Patrik Slegr » úte čer 18, 2013 10:37

rudo píše:trenink a strava tvoria dokopy system a zalezi len od toho aky mas ciel co sa kedy ako pouzije

a inokedy je zas potrebne hned po treninku doplnit alebo proteiny alebo cukry atd podla toho na co trenink sluzil a aky a kedy bude dalsi trenink

v urcitom systeme jenajlpsie nejest rano pre dtreninkom nic a nejset minimalne 2H po treninku nic, inokedy v inej fazi pripravy ale v priprave na iny typ pretekov sa naopak je dobre bajest aj pred treninkom aj hned napriklad do 15 minut po treninku a potom neskor dalsie velke jedlo ak nasleduje o niekolko hodin tazka treningova faza napriklad anaerobne intervaly
Máte na mysli, že někdo má potřebu jíst před a po treninku a někdo ne? Já bych chtěl v pohodě běhat delší vzdálenosti a abych měl proto dost energie. Jsem pořád v jakési deziluzi moderní sportovní vyživy, která mi do hlavy dala brouka, abych jedl škroby pro kvalitní trénink. :)

buc11

Příspěvek od buc11 » úte čer 18, 2013 11:13

brano píše:ja jedavam ovocie pred treningom a zeleninovy salat poliaty oliv oil po treningu - toto sa mi osvedcilo najviac.
chcel by som teraz v auguste zabehnut polku bez gelov a iontakov, cisto len na ovoci a vode, toto teraz trenujem a vyzera to zatial dobre
super, dej vědět výsledek
já musím před během aspoň hodku a půl nejest(tedy ovoce), jinak je to utrpení

brano

Příspěvek od brano » úte čer 18, 2013 11:21

Máte na mysli, že někdo má potřebu jíst před a po treninku a někdo ne? Já bych chtěl v pohodě běhat delší vzdálenosti a abych měl proto dost energie. Jsem pořád v jakési deziluzi moderní sportovní vyživy, která mi do hlavy dala brouka, abych jedl škroby pro kvalitní trénink. :)[/quote]

ja osobne hladny behat nemozem, tak si dam banan,alebo jabko taku pol az hodinku pred behom - behavam po praci vecer okolo piatej a to som uz riadne hladny, tak okolo stvrtej nieco zbastim. (obcas si dam aj raw tycinku z DM)
To, co bude dobre pre teba si musis sam odskusat, to je jediny sposob, lebo vseobecne rady su vseobecne :)
ja som (este ako vsezravec) fical skoro rok na geloch a podobnych chemikaliach, teraz skusam raw fuel :) a celkom to ide, pretoze to tak nezatazuje moj traviaci trakt - u teba to moze byt opacne, neviem, musis skusat

´@buc
jasne, ozvem sa, ako som dopadol, ale myslim ze to bude v pohode, lebo na bananoch dokazem veselo pobehovat aj 2 hodinky :)
este musim nacvicit jedenie tuhej stravy pocas behu a bude to top
náhody neexistujú

Syrovozrout

Příspěvek od Syrovozrout » úte čer 18, 2013 11:38

Ve skutečnosti taková "energie" jednoho banánu vystačí tak asi na 7 minut zátěže.
Na druhou stranu jsou cukry nutné pro jak trávení aminokyselin, tak pro vůbec rozběhnutí tukového metabolismu (k tomu nutné taky větší okysličení).
"K čemu by jim byla znalost všech těch postupů, které by najednou nemohli využít? Co by jim chybělo?
Chybělo by jim to bohatství, neboli zdroje či kapitál. Neboli uskladněné předchozí úsilí. Veškeré bohatství lze zničit, veškeré bohatství lze spotřebovat."
"Nejelegantnějším způsobem krádeže je zavedení vynucených peněz (následný přístup k tiskařskému stroji-dnes elektronicky).Držitel nově vytvořených peněz budí zdání, že někdy v minulosti vykonal produktivní čin a pomocí běžných transakcí odebírá produktivním plody jejich úsilí.(Pohrůžka násilí je zde skryta v nemožnosti účastníků transakce beztrestně odmítnout „zákonné platidlo" jako protihodnotu za svůj produkt.)"

buc11

Příspěvek od buc11 » úte čer 18, 2013 14:27

brano píše::)
este musim nacvicit jedenie tuhej stravy pocas behu a bude to top
aby se jako dýl vydrželo?, ale tuhý při zpracovávání v žaludku do tekutýho bere energii navíc, ale možná to je schválně jako trenink, že když na závodě pak vypustíš budeš ještě lepší?
to já jím kontinuálně od rána do večera, akorát ty 2 hodky před během se musím potrápit nejezením

Patrik Slegr

Příspěvek od Patrik Slegr » úte čer 18, 2013 18:49

ja osobne hladny behat nemozem, tak si dam banan,alebo jabko taku pol az hodinku pred behom - behavam po praci vecer okolo piatej a to som uz riadne hladny, tak okolo stvrtej nieco zbastim. (obcas si dam aj raw tycinku z DM)
To, co bude dobre pre teba si musis sam odskusat, to je jediny sposob, lebo vseobecne rady su vseobecne
ja som (este ako vsezravec) fical skoro rok na geloch a podobnych chemikaliach, teraz skusam raw fuel a celkom to ide, pretoze to tak nezatazuje moj traviaci trakt - u teba to moze byt opacne, neviem, musis skusat
Do DM taky chodim, mají plno skvělých věcí. :) Já jsem si právě nedávno koupil nějaké ty gely, vyzkoušel jsem je a už je dál kupovat nebudu, protože když jsem viděl to složení, bylo mi na nic. To si raději přefiltruju banán do flašky. Jo a v DM mají nějakou RAW tyčinku?? Nic takového jsem tam neviděl.

Patrik Slegr

Příspěvek od Patrik Slegr » úte čer 18, 2013 18:52

Syrovozrout píše:Ve skutečnosti taková "energie" jednoho banánu vystačí tak asi na 7 minut zátěže.
Na druhou stranu jsou cukry nutné pro jak trávení aminokyselin, tak pro vůbec rozběhnutí tukového metabolismu (k tomu nutné taky větší okysličení).
To jich člověk musí jíst opravdu hodně :D Na 10 km bych spálil kolem 6 banánů. Jaké máte zkušenosti s jabkem? To je asi více rpojímavé než banán. :)

smajliss

Příspěvek od smajliss » úte čer 18, 2013 19:13

s jablkem mám takovou zkušenost, že ničí zubní sklovinu a skvěle mě nadýmalo, když jsem měl ještě přemnoženou candidu :- ) .. banán je lepší a má více cenných látek, třeba hořčík a B6 .. jablko nemá skoro nic .. nedávno jsem koukal na jedno video, kde byly porovnány potraviny a jablko byl totální propadák z ovoce ;)

Patrik Slegr

Příspěvek od Patrik Slegr » úte čer 18, 2013 21:11

smajliss píše:s jablkem mám takovou zkušenost, že ničí zubní sklovinu a skvěle mě nadýmalo, když jsem měl ještě přemnoženou candidu :- ) .. banán je lepší a má více cenných látek, třeba hořčík a B6 .. jablko nemá skoro nic .. nedávno jsem koukal na jedno video, kde byly porovnány potraviny a jablko byl totální propadák z ovoce ;)
A přitom je to njeprodávanější ovoce v ČR a nejoblíbenější, tropické ovoce jsou ty banány. Já si myslím, že jablko má pozitivní a čisticí účinky. Má více vlákniny. Je fakt, že banány jsou nejvíce postříkané ovoce na světě, takže nemůžeme obviňovat jen jabko za jeho častou, lesklou a mastnou slupku, která zavání chemií. U banánů to člověk jen tak nepozná, ale mají to např. napsáno v Albertu, že je chemicky ošetřeno. Je mi líto, že tu nemohu koupit Fair trade banány, které už má celý západní svět a češi jsou jedni z posledních. Ale bio banány jsou u nás k dostání ne? Jako rozdíl mezi bio banánem a nebio se nepozná. U takového sušeného ovoce je už znát přítomnost síry. Fuj! :D

brano

Příspěvek od brano » úte čer 18, 2013 21:12

smajliss píše:s jablkem mám takovou zkušenost, že ničí zubní sklovinu a skvěle mě nadýmalo, když jsem měl ještě přemnoženou candidu :- ) .. banán je lepší a má více cenných látek, třeba hořčík a B6 .. jablko nemá skoro nic .. nedávno jsem koukal na jedno video, kde byly porovnány potraviny a jablko byl totální propadák z ovoce ;)
zase furt je lepsie jedno jablko ako jedna klobasa - jablka by som az tak moc nepodcenoval, pretoze je to ovocie z nasho pasma a podla mna velmi vyzivne, aspon mne robia jablka velmi dobre a moj svokor denne zozere asi 2 kg a to je masozravec, vsezravec a kupodivu nema vobec chut na sladkosti :) a jablka dava aj vnoci ked sa zobudi miesto tej klobasy /ako to ,ma vo zvyku vacsina populacie/ alebo slaniny hehe

jedna vec su tabulky, druha vec je tvoj pocit a to, ako tu ktoru potravinu prijima tvoje telo - ja napr. nemozem ani len citit kazdym ospevovane avokado - proste ho nedam....
náhody neexistujú

brano

Příspěvek od brano » úte čer 18, 2013 21:16

aby se jako dýl vydrželo?, ale tuhý při zpracovávání v žaludku do tekutýho bere energii navíc, ale možná to je schválně jako trenink, že když na závodě pak vypustíš budeš ještě lepší?
to já jím kontinuálně od rána do večera, akorát ty 2 hodky před během se musím potrápit nejezením[/quote]

skor to beriem ako alternativu ku tym gelom, na ktore som bol zvyknuty, proste skusam nabehnut polmaraton bez chemie, cisto na vode, popripade, ked pride kriza, tak ovocie rychlo ide do tela, tak nejaky kusok bananu - prip. si vezmem do kapsy datle etc.. :)
náhody neexistujú

rudo

Příspěvek od rudo » úte čer 18, 2013 22:03

Patrik Slegr píše:
rudo píše:trenink a strava tvoria dokopy system a zalezi len od toho aky mas ciel co sa kedy ako pouzije

Máte na mysli, že někdo má potřebu jíst před a po treninku a někdo ne? Já bych chtěl v pohodě běhat delší vzdálenosti a abych měl proto dost energie. Jsem pořád v jakési deziluzi moderní sportovní vyživy, která mi do hlavy dala brouka, abych jedl škroby pro kvalitní trénink. :)
ne nemam to tak na mysly, jasne som pisal ze sa jedna o to na aky ucel dany trenink sluzi a na co trenujes.

ten isty clovek, pokial mi povie ze trenuje na marataon za 6 mesiacov, a chce aby som mu napisal trenink a stravovacie casovanie, tak mu napisem uplne ine, ako tumu istemu cloeveku ked mi povie ze za 5 tyzdnov chce bezat 3km na co najlepsi mozny vykon.

ide o to aky je hlavny ciel sezony a nie kto to je

a v tom sa povrchne citajuci amatersky bezci casto mylia, ked citaju clanky o treninkoch alebo zitaju zivotopisy znamich bezcov alebo citaju dokonca treninkove plany a denniky uspesncyh bezcov a nechapu ze v akom kontexte sa robilo co sa robilo za akym cielom a tak si myslia ze prostie - aby som lepsie behal, tak to budem kopirovat.
5 2 8

Syrovozrout

Příspěvek od Syrovozrout » stř čer 19, 2013 1:24

Tak jako jsem v jiném vlákně trochu "zaloboval" za třešně, tak zde se musím zastat jablek.
Velmi totiž záleží na ZRALOSTI (jen při NEdokonale uzralé je právě riziko ohrožení chrupu - ostatně jako i u jiných produktů, je docela rozdíl znát při nakupování v supermarketech a od pěstitelů např. na trhu!), ODRŮDĚ, STANOVIŠTI.
"Skladnost plodů není ale podmíněna množstvím cukrů, nýbrž poměrem kyselin k cukrům. Jablka s vysokým obsahem cukrů a kyselin mají i dobrou chuť (Coxova reneta, James Grieve). Rovněž množství kyselin je v jablkách rozdílné; zpravidla asi do poloviny vývinu plodů obsah stoupá, počátkem zralosti plodů značně klesá."
http://www.sadarstvi.cz/chemicke-slozeni-jablek/
Pro rozšíření obzorů doporučuju celé - je to výživné počtení o obsahových látkách a naznačení rozmanitosti odrůd. Zatímco banán se pěstuje pro komerci a dováží v současnosti jen JEDINÝ KLON - Cavendish.
Jinak jablka nejsou přímo projímavá, spíš bych řekl, že jakoby střeva mají tendenci zbavit se něčeho čeho jsou už plné, když je podáno jablko (jakoby si řekla: "Ha, něco dobrého, uděláme si tomu místo a šup začnou se pohybovat, aby se rychleji zbavily zbytků předchozí stravy.) - tedy urychlí u někoho perilstatiku. To by byla ideální přírodní "léčba" zácpy.

Jinak zatím se přikláním k variantě jíst spíše až po zápřahu - až už v klidu ("proč by běhali s plným žaludkem?:D" ne že by to nešlo, ale postrádá to logickou motivaci. Kdežto hladová slepice to byste koukali jak umí pelášit!:D Například pro zrní, co ji hodíme.).
Naposledy upravil(a) Syrovozrout dne stř čer 19, 2013 2:05, celkem upraveno 4 x.
"K čemu by jim byla znalost všech těch postupů, které by najednou nemohli využít? Co by jim chybělo?
Chybělo by jim to bohatství, neboli zdroje či kapitál. Neboli uskladněné předchozí úsilí. Veškeré bohatství lze zničit, veškeré bohatství lze spotřebovat."
"Nejelegantnějším způsobem krádeže je zavedení vynucených peněz (následný přístup k tiskařskému stroji-dnes elektronicky).Držitel nově vytvořených peněz budí zdání, že někdy v minulosti vykonal produktivní čin a pomocí běžných transakcí odebírá produktivním plody jejich úsilí.(Pohrůžka násilí je zde skryta v nemožnosti účastníků transakce beztrestně odmítnout „zákonné platidlo" jako protihodnotu za svůj produkt.)"

rudo

Příspěvek od rudo » stř čer 19, 2013 1:56

ciste z hladiska sportu:

jedenie cukrov pred treninkov automaticky prepne telo takmer vyhradne na cukrovy metabolizmus a trenink tukoveho metabolizmu je nemozny - vyluceny.

toto nezavis od rychlosti nehu takze bezec moze stale bezat pekne aerobne a nezadychane a na nizky srdecny tep, ale ako energiu pali cukry a na tuky si nesiahne

toto je z hladiska vytrvalosti takmer zbytocny - strateny trenink, pretoze cukrove treninky sa pouzivaju na beh vo vysokom aerobnom pasme a na hranici ANP pripadne priamo pri anaerobnych intervaloch

bezec sa tak okrada o zlozku aerobnej vytrvalosti na tuk a vlastne si tak nevedomky stavoa pred seba stenu do ktorej narazi pri snahe bezat maraton alebo cokolvek trvajuce viac ako 90 minut

z hladiska armadnej terminolgie je bezecky trenink po najedeni sa ovocim charakterizovany ako :

lahko na cvicisku, tazko na bojisku

pripadne medzi bezcami zname ako zavodenie na treninku a trenovanie na zavodoch

treninky sa odbehaju lahko a v pohode a bezec si tak mysli ze jeho staregia je spravna, potom po nevydarenych pretekoch hlada vselijake ine dovody, ze preco to nevyslo
5 2 8

buc11

Příspěvek od buc11 » stř čer 19, 2013 6:35

suhlas se syrovožrutem, jde o zralost i nezraly banan kvuli kupě tříslovin ničí mimo jiné skloviny
banán typuju spíš na draslík
Jestli to není nakonec výhoda, že tam toho nic moc není, třeba jak v melounu či okurce, víme-li že v takovém způsobu jezení nedostatků nět

Syrovozrout

Příspěvek od Syrovozrout » čtv čer 20, 2013 21:29

"Historická poznámka: pokusy s fruktózou v intenzivní medicíně opět předcházely použití ve sportu. Jednou ze specialit šokových stavů je vysoká hladina glukózy nereagující na inzulín. Co je na tom špatného? Buňky se koupou v cukerném roztoku a přitom hladoví, protože se ke glukóze nemohou dostat. Jak jsme už řekli, fruktózový vstup na inzulínu závislý není. Řešením se zdálo být nahrazení glukózy v infuzích fruktózou. Bohužel jediným orgánem, schopným takový příval zpracovat, se ukázala játra. Špatným směrem – měnila jí na glukózu, a protože pro ní nadále neměla odbyt, dokonce i na tuk. A jelikož za relativního nedostatku kyslíku tělo nedokáže tuk jinak zpracovat, docházelo k poškozením jater ztukovatěním.

Z výše řečeného plyne, že různé gely, pyšnící se náhradou glukózy fruktózou, nemusí znamenat žádný velký průlom ve vaší výkonnosti. Tělo ji stejně po požití nejméně z jedné čtvrtiny okamžitě přemění na glukózu. Navíc, pokud se jí nepodaří ze střeva všechnu vstřebat, hrozí různý stupeň břišního nepohodlí.

Sádlo, máslo a jiné dobroty

Jestliže jsou sacharidy luxusem, pak tuky jsou palivem proletářem. Tuků má každý dost, dokonce se dá říct, že jsou v organismu určitým druhem odpadu. Například stárnutí mnoha tkání se projevuje nahrazováním jejich aktivní složky tukovým vazivem. Sacharidy jsou třeba pro správnou funkci všech tkání, kdežto tuk dokážou ve větším měřítku spotřebovávat jen kosterní svaly a srdce. Je zajímavé, že zatímco kosterní sval tak činí s mírnou nechutí, srdíčko jako ukázkový vytrvalec tuk výrazně preferuje. Důsledkem toho je i fakt, že srdce bez poškození není schopné pracovat v anaerobním režimu. To vám potvrdí každý, kdo přežil infarkt. Ovšem pozor! Svaly a srdce jsou zároveň jediné orgány, které dokážou "špeky" ujídat ve význačnějším množství!

Prdelačka v našich žilách

Cestování tuku po organismu je trošičku jednodušší, než cestování sacharidů. Sacharidy přenáší střevní buňka do krve jednu molekulu po druhé, tuky a všechna ostatní mastnota, včetně některých vitamínů, vytvoří prostě kuličky, jež jsou požrány a na druhé straně vyplivnuty ve stejné podobě do krevního řečiště. Třídění a přepracovávání nastává teprve v játrech. Ta, pokud jen trochu stíhají, propouští tuk dále do oběhu. Tomu abychom neměli krev mastnou jako poctivou českou polévku, brání tukové polštáře vrhající se po tuku jako hospodyňka pro pírko. V tukových zásobách triglyceridy odpočívají do doby, kdy se nám zachce se vytrvalostně pohybovat. Pokud se nezachce, ani se odtamtud nehnou. A jak můžeme čím dál častěji pozorovat na našich ulicích, prostory pro jejich uskladnění jsou opravdu nekonečné.

Vliv hormonů

Určitě vás nepřekvapí, že opět potkáváme nám již známý inzulín. O jeho zločinné spoluúčasti na vzniku našich špeků jsem se již zmínil, takže jen pro zopakování. Vyšší hladina glukózy znamená vyšší hladinu inzulínu. Ten jako hormon nadbytku podporuje ukládání tuku do zásob.

Anabolické steroidy včetně uměle připravovaných anabolik podporují anabolismus obecně, tedy i anabolismus tuků, příčinu nočních můr většiny kulturistů. Většina posilovenských elegánů ráda buduje a papá, a když to trochu okoření něčím zakázaným, tak podle toho vypadají. Při mé velikosti a váze průměrně trénovaného cyklisty se o tom radši nebudu dále rozepisovat neb vlastním jakési zbytky pudu sebezáchovy. Kdo byl někdy v posilovně, ví, o čem mluvím.

Je zajímavé, že o regulaci uvolňování tuků ze zásob a kontrole jejich spotřeby se příliš nepíše ani v odborné literatuře. Jde o území překvapivě doposud nepříliš prozkoumané. Velmi pravděpodobně obojí zvyšuje hormon noradrenalin. Naproti tomu adrenalin, jako hormon doprovázející anaerobní práci a také akutní stres, spalování tuků rázně utne. Zde je příčina neúspěchu hubnutí pohybem u přepracovaných cvičenců. Může být ale i v pozadí selhání dobře trénovaného sportovce po nemoci, prohýřené noci nebo při přetrénování (podrobně v článku "Ach ty hormony").

Masíčko je grunt

Jak už jste se dočetli v pojednání o našich pohonných jednotkách, je postavení bílkovin mezi palivy výjimečné. Za běžné situace si je tělo co možná nejlépe chrání. Pokud jde ale do tuhého a tělo začne pociťovat blížící se nedostatek glukózy, jeho pohled se změní. Trošku mi to připomíná éru prvních parníků, spalujících za nepříznivého větru všechno dřevěné, včetně paluby a obšívky, až po čáru ponoru. Příroda si tento mechanizmus vyvinula hlavně pro období úplného hladovění. Velmi dobře pak byl popsán u hladovkářů ve věznicích, zejména ve Velké Británii (věznění členové IRA). Podobné triky předvádějí i profesionální a amatérské anorektičky. Usilovným odmítáním čehokoliv, co o sacharidech byť jen slyšelo v rozhlase, docilují převedení metabolismu na proteinové zdroje. Následkem je redukce svalové hmoty při dokonalém zachování tukové vrstvy, takže procento jejich podkožního tuku je normální nebo dokonce nadnormální! Vás, jako pozorné čtenáře, to rozhodně nepřekvapí, když si vzpomenete na heslo "tuky hoří v ohni sacharidů", tedy na diesel, roztáčený benzínovým motorem. Navíc si milé dietářky likvidují svaly, které jako jediné dokážou jejich nenáviděné špeky ujídat.

Kapacita mechanizmů, převádějících aminokyseliny na glukózu, se vytrvalostním tréninkem ve vysokých intenzitách zvětšuje a zdá se, že je dokonce jedním z klíčových momentů zvládání vysoce náročných etapových závodů či ultramaratónských výkonů. Spotřebu glukózy při supramaximálním výkonu totiž dlouhodobě nelze uhradit pouze zvenčí. Traťovky a cukerné roztoky zřejmě hradí jen část a fungují jako "podpalovač", který udržuje celý stroj v chodu a vyrovnává výkyvy."
(http://www.kpo.cz/fyziologie)

Odpovědět