BÍLKOVINY a AMINOKYSELINY

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

vitarian
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

BÍLKOVINY a AMINOKYSELINY

Příspěvek od vitarian » čtv úno 26, 2004 0:40

Předtím než vznesete dotaz na toto téma, zkuste najít odpověď v článku BÍLKOVINY A AMINOKYSELINY na našich stránkách:
http://www.vitarian.cz/view.php?cisloclanku=2003122105

BigOne

Příspěvek od BigOne » čtv črc 15, 2004 12:20

to Vitarian: koukni se prosimte sem a neco mi na to napis . dik

http://forum.ronnie.cz/viewtopic.php?p=74172

tvx
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx » čtv črc 15, 2004 14:11

Kde je problém?
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin

tesin
Kontaktovat uživatele:

mnoho povyku pro nic

Příspěvek od tesin » čtv črc 15, 2004 15:21

cauvec!

taky v nicem nevidim problem - na te diskuzi jsem si jen precetl vymenu nazoru konvencnich lidi. chapu strach o blizkou osobu. avsak bez vlastnich prozitku - clovek veci na vitarian.cz nepochopi. nejde o tabulky ani lekarska mereni - jde o duveru a vlastni zkusenost.

ano existuje vitariansky bodybuilder/kulturista - jeho web naleznete zde:
http://www.rawfood.com/arlin.html

nevim co bych jeste dodal, snad jen to ze kdybych/om nebyli zdravi a stastni tak bychom se takto nestravovali - lepsi barometr neznam.

mejste se krasne!

tesin
Present circumstances do not in any way limit creativity in creating. http://www.addictivebeat.com/128k.pls

BigOne

Příspěvek od BigOne » čtv črc 15, 2004 16:08

ja nenapadam vas zivotni a stravovaci styl, jenom mi prijde zvlastni jak spatne je napsany ten clanek o bilkovinach. Jsou tam zakladni chyby, ktere nejspis ukazuji ze autor nestudoval zadnou teorii.Omlouvat neznalost tim ze funguje v praxi je zvlastni.

car1os
Kontaktovat uživatele:

NEVIM NEVIM

Příspěvek od car1os » čtv črc 15, 2004 16:29

nevim nevim, ale pokud clovek nevi ani co je to kyselina mocova, kde se usazuje a co vubec zpusobuje a navic si ji plete s moci, jak potom muze zodpovedne budovat svoje telo do vetsich proporcich ??

porad jen bilkoviny a bilkoviny... vime vubec z ceho se skladaji? a ze telo funguje jako bio tovarna? to je teprve pak veda!
-= vitarian rulezz =-

BigOne

Re: NEVIM NEVIM

Příspěvek od BigOne » čtv črc 15, 2004 17:06

car1os píše:nevim nevim, ale pokud clovek nevi ani co je to kyselina mocova, kde se usazuje a co vubec zpusobuje a navic si ji plete s moci, jak potom muze zodpovedne budovat svoje telo do vetsich proporcich ??

porad jen bilkoviny a bilkoviny... vime vubec z ceho se skladaji? a ze telo funguje jako bio tovarna? to je teprve pak veda!
co tim chces rict? nerikej ze snad uznavas ze autor clanku a nejspis vas duchovni vudce pise nesmysly?

BigOne

Re: NEVIM NEVIM

Příspěvek od BigOne » čtv črc 15, 2004 17:10

car1os píše:nevim nevim, ale pokud clovek nevi ani co je to kyselina mocova, kde se usazuje a co vubec zpusobuje a navic si ji plete s moci, jak potom muze zodpovedne budovat svoje telo do vetsich proporcich ??

jenom proto ze nevis nic o biochemii neznamena ze to nevedi ostatni... to ze se bilkoviny skladaji z aminokyselin se uci uz na zakladce ...

biotovarna to je opravdu roztomily termin :D tak magicky jako vsechny zjednodusene nazory

car1os
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od car1os » čtv črc 15, 2004 18:51

proc si to delat komplikovane?
akorat hloupy clovek si vse dela co nejvice komplikovane. nemam pravdu?
lide, kteri prozivaji ve svem zivote nejvice radosti a proste si svuj zivot uzivaji, tak si nemyslim ze by to vse videli nejak zamotane:-) a nejak zvlast komplikovane. vsechno je proste hra prostoru:-)
je to velmi jednoduche priteli.

jinak jsi muj prvni prispevek asi nepochopil.
a myslel jsem si ze zrovna ty to pochopish na co jsem reagoval... tykalo se tvych narazek z fora ronnie.... po jeho znovu precteni co jsi na nem psal tak ti to bude jasne.

jinak nezaujate ti doporucuji precist si vice textu z vitariana a chvili nemyslet na bilkoviny a spravnou vyzivu dle tvych zazitych konceptu.

pak uvidish o cem je rec a nemuseli bychom zde debatovat a ztracet cas.
tohle neni proste o jidle at to vezmesh jak chcesh.
-= vitarian rulezz =-

Honza
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza » čtv črc 15, 2004 23:32

Po přečtení těch příspěvků se ve mě vaří krev. Ano je to opravdu boj s větrnými mlýny a bude ještě dlouho trvat, než vám ty zastaralé názory vybublají z hlav.

ach jo, ach jo, ach jo

bílkovinám zdar
honza
Nevědomost je tak lehká!

BigOne

Příspěvek od BigOne » čtv črc 15, 2004 23:34

car1os píše:proc si to delat komplikovane?
akorat hloupy clovek si vse dela co nejvice komplikovane. nemam pravdu?
lide, kteri prozivaji ve svem zivote nejvice radosti a proste si svuj zivot uzivaji, tak si nemyslim ze by to vse videli nejak zamotane:-) a nejak zvlast komplikovane. vsechno je proste hra prostoru:-)
je to velmi jednoduche priteli..
tohle vam neberu, vase nahlizeni sveta, stravovani a mysleni jde mimo me , kazdej ma pravo zajit na cem chce

jinak jsi muj prvni prispevek asi nepochopil.
a myslel jsem si ze zrovna ty to pochopish na co jsem reagoval... tykalo se tvych narazek z fora ronnie.... po jeho znovu precteni co jsi na nem psal tak ti to bude jasne. .
nevim jake mas vzdelani, ale kdybys mel me tak by sis uvedomil, ze ty "narazky" jsou objetivne prokazana fakta, z nichz nektera se uci uz na zakladni skole. mas na mysli ze jsem nepochopil treba tohle? [/quote]
kyselina mocova, kde se usazuje a co vubec zpusobuje a navic si ji plete s moci
to mas pravdu to sem nepochopil, protze to nedava smysl
jinak nezaujate ti doporucuji precist si vice textu z vitariana a chvili nemyslet na bilkoviny a spravnou vyzivu dle tvych zazitych konceptu.
a podle jakych konceptu? podle toho co jsem si precetl v tom clanku
Více než zajimavá je skutečnost, že největší podíl naší bílkoviny přijímáme s dusíkem, který neustále vdechujeme. Dusík je základní element ve struktuře bílkovinné molekuly.
a veforu kdy je jako normalni popisovana amenorea a piti vlastni moci si myslim ze vase znalosti o vyzive jsou dost ehm nekonvencni
[/quote]

pak uvidish o cem je rec a nemuseli bychom zde debatovat a ztracet cas.
tohle neni proste o jidle at to vezmesh jak chcesh.[/quote]

tady neprobihala debata o vasem stylu zivota atd. ale o pseudovedeckem pristupu a vykladu objektivne prokazanych faktu a jejich prekrucovani... a kdyz uz si narazil na "obhajobu " sveho stravovani, autor clanku by si mel pred tim nez neco napise nastudovat vyznam terminu ktere pouziva

tvx
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx » pát črc 16, 2004 9:38

Zkusím ti vysvětlit proč já přestal věřit značné části oficiální vědy a výzkumů, třeba ti to pak bude mnohem jasnější:

První věc byl půst, před kterým tě kdejaká studie varuje že si zničíš zdraví a v horším případě i zemřeš... nestalo se a doktorka po několikátém půstu při náhodném rozboru krve doslova málem padla třeba z mého krevního obrazu (v kladném slova smyslu).

Druhou věcí bylo mlíko a moje rýmy a alergie. Mám od nich pokoj než nějaký vypiju, pak si posmrkám.

Třetí věcí je syrová strava - sám můžu porovnat svoji aktivitu, čilost a fyzické síly se stavem předtím.

Čtvrtou věcí je moje dcerka, má teď skoro rok a půl a neví co je to nemoc. narozdíl od asi dvaceti vrstevníků krmených s nějakým ohledem na bílkoviny a často mlíkem a masem. Maso má zřídka, výrobky z mléka taky, jinak většinou vegan. strava.

Co vím ze školy (Česká zemědělská univeraita), tak vědci u spousty věcí ještě pořádně nevědí jak fungují, často jde o teorie nebo výzkumy na průměrné nemocné populaci a pořád se zjišťuje něco nového. Viz třeba příklad kdy se zjistilo hromadění bílých krvinek při jídle a považovalo se za normální, přičemž po čase se zjistilo že u syrové stravy k tomu ale nedochází.

Pak jsem si v diskuzi všimnul (a začnu to dělat asi taky) že někteří členové darují krev přičemž tomu předchází prohlídka a taky nikdo nepsal že by měl problémy.

Nevim co víc k tomu napsat...
Pokud všechno funguje jak má, nevidim důvod do toho vrtat...
I.V.Mičurin

deivis

Příspěvek od deivis » pát črc 16, 2004 10:14

cituji:a veforu kdy je jako normalni popisovana amenorea a piti vlastni moci si myslim ze vase znalosti o vyzive jsou dost ehm nekonvencni

Jakpak by to vypadalo kdyby kazdej misto alkoholu a jinych veci pil svoji vlastni moc.. to by jsme se na tomot svete meli moooc dobre..

Ver ze jsem take neveril. Staci vyzkouset a poznas sam..

Ehm .. Pokud se ji teda nestitis 8)
..vitarian.cz rulezzzz..

deivis

Příspěvek od deivis » pát črc 16, 2004 10:16

K bilkovinam nemam co rist. Mestaci ze telo me funguje jak ma a ver ze jeste lepe nez predtim.. Tudiz se o takove malickosti jako jsou bilkoviny atd nestaram ..
..vitarian.cz rulezzzz..

nightingale

Příspěvek od nightingale » pát črc 16, 2004 10:29

BigOne, veda je sice fajn a da nejake informace, ale zaroven je taky zcela prokazatelne v pomerne nerozvinutem stavu. Par prikladu za vsechny, co dela tzv. vedecka medicina:
- zcela bezne potlacuje bolesti misto hledani pricin bolesti
- zcela bezne potlacuje zvysenou teplotu (tj. imunitni reakci, ktera urychluje leceni)
- zcela bezne vyrezava organy i v situaci, kdy by se mohla snazit zjistit pricinu problemu
- priciny problemu casto nehleda a strili diagnozy od boku
- zcela bezne vedecke studie zkoumaji bezprostredni dopad leku a ne komplexni souvislosti.
Pak se nelze divit, ze kdyz clovek zjisti, ze nemusi potlacovat sve symptomy roky a roky a proste zacne jist jinak, a ty symptomy zacnou mizet, ze jeho "obraz sveta" se posune trochu jinam. Oboji je to o vire, jenze ta pseudovedecka je zalozena na studiich, ktere napr. zkoumaji vliv statinu na hladinu cholesterolu a incidenci srdecne cevnich chorob (a jasaji, ze to funguje) bez toho, ze by se zabyvaly treba vlivem pravidelne konzumace statinu na incidenci rakoviny, Alzheimera a pod. Celkova umrtnost je pak stejna, jen se meni nemoc. Proste vedci dnes pouzivaji metodu jedna pricina - jeden nasledek a co je okolo, je nezajima. Pekne hloupy pristup, neodpovidajici skutecnosti v prirode komplexnich systemu.
No a pak tu samozrejme je jeste konflikt zajmu - ti, kteri schvaluji leky, kteri sedi v radach odsouhlasujicich studie, jsou casto ti sami, kteri dostavaji penize od farmaceutickych firem, potravinarskych firem atd. Studie se manipuluji. Zamyslel ses nekdy nad tim, proc v novinach nejcasteji ctes ohledne vyzivy o studiich, ktere potvrzuji prinos alkoholu nebo pasterizovaneho mleka, a nikdy si tam neprectes o prinosu syrove stravy? Nekteri konkretni novinari jsou taky napr. napichnuti na mlekarsky prumysl, to vim. Atd. atd. A pak jeste na zaver: i kdyz veda prijde na neco podstatneho v jednom oboru, v jinem oboru to nikdo nevezme na vedomi, jako by to neexistovalo. Takze veda je opravdu v plenkach a nema nad to, co citime ve vlastnich telickach.

tesin
Kontaktovat uživatele:

do you know

Příspěvek od tesin » pát črc 16, 2004 10:31

zdarec big1

je ti znamy mnoha vyzkumy dokazany fakt, ze cim mene bilkovin tim delsi zivot?

pokud ti neni znam tento fakt, tak se asi nedomluvime ;-)

t.
Present circumstances do not in any way limit creativity in creating. http://www.addictivebeat.com/128k.pls

nightingale

Příspěvek od nightingale » pát črc 16, 2004 10:51

Jeste dve poznamky po procteni diskuse na tom foru Ronnie. Napriklad se tam objevily otazniky nad tvrzenim, ze chlorofyl a hemoglobin jsou si podobne. To svedci o neznalosti vyzivy - staci kouknout na oba chemicke vzorce a lisi se to jen tim, ze uprostred je misto zeleza horcik.
Pak se vysmivaji tvrzeni, ze nadmerna konzumace nedostatecne rozlozenych bilkovin v tele dela bloky. No tak dobre, prelozim to do jazyka, ktery mozna pochopi, kdyz si nalistuji jejich srdcim blizkou vedeckou literaturu. Rika se tomu imunokomplexy - nedostatecne roztravene bilkoviny imunitni system napada jako cizi latky, dohromady s imunitnimi bunkami pak tvori velke castice, ktere telo nemusi byt v urcitem mnozstvi schopno vyloucit a uklada je tam, kde nejmene skodi - tj. zpocatku treba v kolenech (artritida cili zname revma) atd. atd.
Jinak nic ve zlem, BigOne a spol., preju vam, at se vam dari i na strave podle vaseho obrazu sveta. Telo miva u nekterych lidi zazracnou schopnost prezit dlouho treba i na cigaretach...

Honza
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza » pát črc 16, 2004 21:19

příteli kulturisto!: Vitariánství jsem poprvé začal chápat, když jsem před asi 10 lety seděl na posedu v lese (bez pušky) a koukal do pole. Tenkrát jsem ještě dost trénoval běhání a věděl jsem že přeběhnou takovéto pole v tempu je slušný sportovní výkon. Přede mnou bylo pole asi 1km / 1km a běžela přimo naproti mě srnka. Běžela hodně rychle, ba přímo skákala tak jak srnky běžívávají - tedy lehce, svižně, pravidelně a bez známky únavy. Uběhla dost velkou vzdálenost, klidně se zastavila jako by se nic nedělo, žádné vydýchávání. A v tom jsem to pochopil.
Žádné tvíře si potravu nevaří - proto jsou na tom zvířata tak dobře.
Bylo vykonáno mnoho pokusů, kde se skupina krys, myší, či potkanů krmila vařenou stravou druhá skupina dostávala syrovou. První skupina má vždy zdravotní problémy všeho druhu, tak jako člověk v dnešním světě.
Od té doby jsem chtěl zářit zdravím a kondicí jako ta srnka tenkát...
Nic ve zlém - ale buď rád že máš možnost diskutovat tu s lidmi kteří jsou naplněny tímto ideálem, který je klíč k mnohému.
Občas děkuji bohu, že jsem se s vitariánstvím setkal, protože je to univerzální lék na spoustu zdrav. problémů (mimo jiné).
Honza
PS: vařit si potravu je z mého hlediska rouhání se bohu, je to jako bychom pohrdali dokonalou potravou, ktero nám příroda naservírovala a navíc ó my hříšníci si myslíme že tu mrkev vylepšíme, když ji hodíme do vroucí vody a uvaříme z ní polévku..
Ovšem zěmě nás má ráda a trpělivě čeká až to pochopíme.
Čeká na to, až se přestaneme klanět zpěvákům, sportovcům, piulotům F1 a televiz. moderátorům... Čeká na to až člověk pochopí a začne uznávat skutečné dary a hodnoty. Čeká na to až člověk poklkekne a s láskou nabere do dlaně hrst úrodné půdy a řekne - TY JSI MOJE SUPERSTAR.
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Nevědomost je tak lehká!

deivis

Příspěvek od deivis » pát črc 16, 2004 22:58

Honza: RESPECT :!: :!: :!:
..vitarian.cz rulezzzz..

deivis

Příspěvek od deivis » sob črc 17, 2004 18:27

BigOne píše:
car1os píše:.
nevim jake mas vzdelani, ale kdybys mel me tak by sis uvedomil, ze ty "narazky" jsou objetivne prokazana fakta, z nichz nektera se uci uz na zakladni skole. mas na mysli ze jsem nepochopil treba tohle?
Heh me na zakladni skole jeste ucily ze nas osvobodily Rusaci.. takze s tou skolou bych to nebral zas az tak vazne. ;)
..vitarian.cz rulezzzz..

Ondraw
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondraw » ned led 30, 2005 15:40

me staci, ze vsude mozne ctu, ze rostlinna strava neobsahuje esencialni aminokyseliny a ze nelze prijimat s rostlinnou stravou kompletni protejn. Ridim se sice maximalne intuici, ale nektera fakta je dobry vedet, protoze zijeme v dobe preslechtenych hybrydnich plodu a tak mozna nase intuice, treba ze spravna, nemusi nam prinyst zdravi. no a kdyz vim, kolik ruznych plodu, seminek, obsahuje vsechny esencialni aminokyseliny, jak muzu verit cemukoliv, co si prectu v jakymkoliv komercnim textu. Slepe verit oficialnim medium, to je jako zit v matrixu;)
be free, be just, be innocent :p

nightingale

Příspěvek od nightingale » pon led 31, 2005 2:56

[quote="Ondraw"]me staci, ze vsude mozne ctu, ze rostlinna strava neobsahuje esencialni aminokyseliny a ze nelze prijimat s rostlinnou stravou kompletni protejn. Ridim se sice maximalne intuici, ale nektera fakta je dobry vedet, protoze zijeme v dobe preslechtenych hybrydnich plodu a tak mozna nase intuice, treba ze spravna, nemusi nam prinyst zdravi. no a kdyz vim, kolik ruznych plodu, seminek, obsahuje vsechny esencialni aminokyseliny, jak muzu verit cemukoliv, co si prectu v jakymkoliv komercnim textu. Slepe verit oficialnim medium, to je jako zit v matrixu;)[/quote]

To je fakt, vsechno je preslechteny a zivin je tam porad min..
S temi esencialnimi aminokyselinami je to ale castecne pravda u hodne rostlin, ze tam nejsou vsechny - teda ony tam jsou vsechny, ale nekterych je tam malo (nejcasteji tryptofanu byva malo). S temi ostatnimi myslim neni problem. Vetsinou staci nakombinovat nekolik rostlin a kompletni bilkovina by mela snadno vzniknout, zvlast pokud je aspon neco z toho zelene chlorofylove. Zase treba varenim se nektere aminokyseliny castecne likviduji nebo znehodnoti, takze pry napr. lysin vareni nebo pasterizaci docela odnese a pak taky nemusi byt varena bilkovina tak uplne kompletni a je zmenena k horsimu..

Bohouš

Příspěvek od Bohouš » pon kvě 23, 2005 18:20

deivis píše:
BigOne píše:
car1os píše:.
nevim jake mas vzdelani, ale kdybys mel me tak by sis uvedomil, ze ty "narazky" jsou objetivne prokazana fakta, z nichz nektera se uci uz na zakladni skole. mas na mysli ze jsem nepochopil treba tohle?
Heh me na zakladni skole jeste ucily ze nas osvobodily Rusaci.. takze s tou skolou bych to nebral zas az tak vazne. ;)
Brno osvobodil kdo? Němci?

Pavluska

Příspěvek od Pavluska » stř kvě 25, 2005 13:48

...
Naposledy upravil(a) Pavluska dne pát dub 20, 2007 19:13, celkem upraveno 1 x.

Advid
Kontaktovat uživatele:

Tak jak?

Příspěvek od Advid » pát srp 11, 2006 13:16

Kolik je vlastně esenciálních amonikyselin?

Někde se uvádí 9, někde 10, někde 12. Na lifefoodových stránkách je u konopí: "obsahuje 20 aminokyselin včetně osmi esenciálních" a hned vedle je obrázek, kde jsou esenciální označeny tečkou. A teček je 10. Tak jak? :-)

http://www.aminokyseliny.cz - 9

http://musculus.cz/kulturistika1/phprs/ ... 2001061101 - 8-11

http://www.vscht.cz/eds/knihy/uid_es-00 ... ialni.html - 8-9

http://www.zdravcentra.cz/cps/rde/xchg/zc/xsl/9030.html - 8(?)

http://slovnik.vareni.cz/esencialni-aminokyseliny/ - 9

Hm, tak záleží na věku. Ale stejně by si to Terezka měla sjednotit. :)
„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“

Tereza
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tereza » pát srp 11, 2006 13:35

PMI (podle mých informací) je obecně uváděno 8 + jedna semiesenciální a jedna esenciální pro děti (zdroj wikipedia), čili 10..

tak jsem se v článku přiklonila k obecnému nejužívanějšímu tvrzení, ale obrázek je ze stránek výrobce..

minsc

Příspěvek od minsc » čtv dub 19, 2007 22:05

http://www.jomarlabs.com/main/index.asp

Amino Acids are the building blocks of protein. The human body builds over 50,000 known proteins and over 15,000 known enzymes from amino acids. All enzymes, including digestive enzymes, are made from amino acids. Vitamins act as coenzymes and minerals as activators. Amino acids play a key role in normalizing moods, attention, concentration, aggression, sex drive, and sleep. When a person eats protein, the body must first break it down into the individual amino acids before it can use them in specific metabolic pathways, or to build enzymes or body proteins.

A lack of free amino acids can be followed by an inability to produce the digestive enzymes that are necessary to break down protein into its component amino acids. This fact can lead to a cycle of poor nutrition because your body needs amino acids in order to derive amino acids from the food you eat.
:arrow: čím víc proteinů přijmeš, tím víc jich potřebuješ...Volné aminokyseliny (ovozel, další?) to mohou zachránit. V podobném tónu se o tom píše ve zde již zmíněné knize Ovoce a zelenina jako lék.
Jěště sem hodím nějaké obsahy aminokyselin, co jsem přepočítával na 100g.

Mandle (100g)

alanine 1,01 0,00
arginine 2,46 0,00
aspartate 2,75 0,00
cystine 0,29 70,71
glutamate 5,19 0,00
glycine 1,48 0,00
histidine 0,61 47,20
isoleucine 0,70 60,50
leucine 1,48 58,44
lysine 0,61 25,92
methionine 0,20 27,42
phenylalanine 1,16 97,44
proline 0,99 0,00
serine 1,01 0,00
threonine 0,67 53,78
tryptophan 0,20 63,43
tyrosine 0,52 53,81
valine 0,81 55,23

Oříšky kešu (100g)

alanine 0,64 0,00
arginine 1,58 0,00
aspartate 1,37 0,00
cystine 0,26 64,07
glutamate 3,30 0,00
glycine 0,73 0,00
histidine 0,35 27,15
isoleucine 0,67 58,38
leucine 1,17 46,15
lysine 0,73 31,06
methionine 0,26 35,50
phenylalanine 0,73 61,59
proline 0,64 0,00
serine 0,76 0,00
threonine 0,53 42,38
tryptophan 0,20 63,87
tyrosine 0,44 45,13
valine 0,93 63,55

Burské oříšky (100g)

alanine 1,01 0,00
arginine 3,07 0,00
aspartate 3,12 0,00
cystine 0,33 80,20
glutamate 5,34 0,00
glycine 1,53 0,00
histidine 0,66 50,96
isoleucine 0,90 78,64
leucine 1,67 66,06
lysine 0,93 39,65
methionine 0,30 40,72
phenylalanine 1,32 110,53
proline 1,12 0,00
serine 1,26 0,00
threonine 0,88 70,72
tryptophan 0,25 77,08
tyrosine 1,04 107,35
valine 1,07 72,69

Dýňová semínka (100g)

alanine 1,01 0,00
arginine 3,51 0,00
aspartate 2,17 0,00
cystine 0,26 63,63
glutamate 3,77 0,00
glycine 1,57 0,00
histidine 0,58 44,93
isoleucine 1,10 95,78
leucine 1,83 72,19
lysine 1,59 67,84
methionine 0,49 66,59
phenylalanine 1,07 90,13
proline 0,87 0,00
serine 1,01 0,00
threonine 0,78 63,11
tryptophan 0,32 99,67
tyrosine 0,90 92,65
valine 1,71 116,37

Sezamová semínka (100g)

alanine 0,78 0,00
arginine 2,33 0,00
aspartate 1,44 0,00
cystine 0,33 81,31
glutamate 3,44 0,00
glycine 1,11 0,00
histidine 0,44 34,45
isoleucine 0,67 57,98
leucine 1,22 48,31
lysine 0,56 23,64
methionine 0,56 75,84
phenylalanine 0,78 65,37
proline 0,67 0,00
serine 0,89 0,00
threonine 0,67 53,75
tryptophan 0,33 104,18
tyrosine 0,67 68,73
valine 0,89 60,48

Slunečnicová semínka (100g)

alanine 1,03 0,00
arginine 2,19 0,00
aspartate 2,22 0,00
cystine 0,42 101,65
glutamate 5,08 0,00
glycine 1,33 0,00
histidine 0,58 45,23
isoleucine 1,03 89,37
leucine 1,50 59,28
lysine 0,86 36,64
methionine 0,44 60,06
phenylalanine 1,06 88,70
proline 1,08 0,00
serine 0,97 0,00
threonine 0,83 67,20
tryptophan 0,28 86,81
tyrosine 0,61 63,01
valine 1,19 81,26

Vlašské ořechy

alanine 0,68 0
arginine 2,2 0
aspartate 1,76 0
cystine 0,2 48,8
glutamate 2,72 0
glycine 0,8 0
histidine 0,36 27,92
isoleucine 0,6 53,6
leucine 1,12 46,8
lysine 0,4 17,04
methionine 0,24 32,44
phenylalanine 0,68 57,16
proline 0,68 0
serine 0,92 0
threonine 0,56 45,16
tryptophan 0,2 62,52
tyrosine 0,4 41,24
valine 0,72 48,96

První sloupec je množství aminokyselin v gramech, druhý jsou procenta z DDD (jen u esenciálních).
Umění života spočívá v tom dokázat se rozhodnout na co se vysrat.

buc11

Příspěvek od buc11 » pát dub 20, 2007 6:08

minsc píše:http://www.jomarlabs.com/main/index.asp
První sloupec je množství aminokyselin v gramech, druhý jsou procenta z DDD (jen u esenciálních).
v suchých, čerstvých, nebo močených?

minsc

Příspěvek od minsc » pát dub 20, 2007 8:02

Mělo by se jednat o suchá semena.
Umění života spočívá v tom dokázat se rozhodnout na co se vysrat.

buc11

Příspěvek od buc11 » pát dub 20, 2007 10:01

minsc píše:Mělo by se jednat o suchá semena.
to já jen tak, náhodou sem si minule porovnával různé autory a téměř nikdy se údaje nesešly, což se mi zdá dobré
škoda, že jsem nyní lenoch na posilování, mohl jsem si něco vyzkoumat.
Ale pravděpodobně začnu po návratu z výletu běhat.

Honza
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza » pon dub 23, 2007 17:27

já si zase už několik let říkám, že začnu dělat denně kliky,... :roll:
Nevědomost je tak lehká!

hofikos

Příspěvek od hofikos » úte led 22, 2008 11:15

Posledních cca 5 dní experimentuji s nadměrným množstvím bílkovin. Od začátku roku totiž shazuji ty nabraná kila a minulý týden jsem už byla extrémně unavená a i přes cvičení jsem necítila zlepšování kondice. V té době jsem jedla hlavně cukry a tuky, bílkovin absolutní minimum. O víkendu jsem si naložila strašný porce bílkovin, od včera tak 50 - 80 g. Včera mi bylo moc dobře, ale strašně mě bolí svaly - namoženost, jaká na vita moc nebývá - a to jsem skoro nic nedělala, jen procházky 3 - 6 km. Ale je mi to docela příjemné, tak snad se mi rozjede růst svalíků :)

Jo a žádná ryba moje svaly nezaplatila životem :) Někde jsem tady četla, jak je výborná klíčená cizrna, ale mě přijde nahořklá - zmizí to s delšími klíčky?

kybl
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kybl » stř led 23, 2008 10:45

kdyz si nalozis tuku -to si jako myslela seminka a orechy? asi jo co? nalozit si bilkovin v celych potravinach az tolik nejde - byvaji provazeny tukem..takze si jakoby nakladas obojiho...kila dolu - ovoce a aktivita...ke spokojenosti..a ono se to upravi..vsechno trva...zacatek roku je 22 dni a to mi neprijde jako nejak super dlouha doba...nespechej na sebe..

hofikos

Příspěvek od hofikos » stř led 23, 2008 11:25

Naložit si tuk - psala jsem, že jsem předtím jedla hlavně cukry a tuky, tzn. ovoce, sušené ovoce a oleje - v nadbytečné míře.

Naložit si bílkoviny - myšleno luštěniny, hlavně mungo - tam tuk není, spíš většina cukrů a hodně bílkovin. Také hemp protein.

Myslím, že bílk. deficity už jsem dohnala a teď se budu snažit o rozložení energie z cukrů/bílkovin/tuků držet v poměrech 80/10/10. To by mělo být ozkoušený :)

tvx
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx » stř led 23, 2008 11:44

me delaj moc dobre orechovy mlika na energii, snad no se to travi :c]
I.V.Mičurin

Selma

Příspěvek od Selma » stř led 23, 2008 15:39

"PS: vařit si potravu je z mého hlediska rouhání se bohu, je to jako bychom pohrdali dokonalou potravou, ktero nám příroda naservírovala a navíc ó my hříšníci si myslíme že tu mrkev vylepšíme, když ji hodíme do vroucí vody a uvaříme z ní polévku.."

Náš synek se ptal tatínka: Proč dřív ti kněží honili čarodějnice? A tatínek mu odpověděl: Protože stály mezi člověkem a Bohem.
A když tatínek zmizel, povídám synkovi: A víš, kdo ještě stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :-)

Sluníčko

Příspěvek od Sluníčko » stř led 23, 2008 16:51

:P

Kallaf

Příspěvek od Kallaf » čtv led 24, 2008 22:14

Moji rodicia zacali chovat perlicky a teraz som nasiel jeden zaujimavy clanok:

Každá perlička znesie denne jedno vajce.Jedinou nevýhodou je, že perličky si počas roka v znášaní robia prestávku. Znáška vajec sa končí v septembri. Potom ich nájdete až v apríli.Medzi vajíčkami sliepok a perličiek je niekoľko rozdielov. Vajcia perličiek sú menšie, majú krásny žĺtok a veľmi tvrdú škrupinu. Tá sa len tak ľahko nerozbije.Okrem toho, vajcia majú dlhšiu trvanlivosť. Vydržia až 90 dní.
Vajcia sú aj veľmi zdravé. Neobsahujú totiž cholesterol. A tiež pomáhajú pri jeho znižovaní v krvi.

No nebol by to hodnotny zdroj bielkovin a aminokysekin :?:

Neo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neo » pát led 25, 2008 15:00

Kallaf píše:
No nebol by to hodnotny zdroj bielkovin a aminokysekin :?:
Jo, to by ozal bol hodnotny zdroj bilkovin... len ne pre cloveka :wink:

Selma

Příspěvek od Selma » pát led 25, 2008 15:10

To, že perličky mají tak dlouhou přestávku ve snášení by mi ani tak nevadilo, jako to, že jsou příšerně hlučné:-)

mira

Re: BÍLKOVINY a AMINOKYSELINY

Příspěvek od mira » čtv kvě 21, 2009 20:27

Tímto se omlouvám za mé předchozí "příspěvky" k problematice bílkovin,
které byly zcestné,zmatečné a směšné.
Pokusím se nadále se tímto nezabývat a nezatěžovat sebe ani Vás.
Tak už jen:
Minimální potřeba nezbytných aminokyselin stanovená při léčbě lidí
s chorobami ledvin (zdroj T.Husák-Stop nemocem 1998) v gramech,
pro 70 kg vážícího borce :

izoleucin-0,250
leucin-0,530
lyzin-0,395
methionin+cystin-0,230
fenylalanin+tyrozin-0,324
threonin-0,305
tryptofan-0,085
valin-0,430

K pokrytí tohoto množství postačí jíst i pouze ovoce,které má v průměru
1% bílkovin !
Dobrá zpráva pro fruitariány :D
Všeho s mírou.

johanka

Příspěvek od johanka » sob led 23, 2010 17:07

mira píše:
1% bílkovin !

Díky Míro :D Přesně takovéto informace potřebuji. Dav lidí rozhořčených nad mým stravováním se stále zvětšuje... Ale já se nenechám převálcovat :D
Nic, co zvenčí vchází do člověka, nemůže ho znesvětit, ale co z člověka vychází, to jej znesvěcuje. (Ježíš)

Esterka

Příspěvek od Esterka » ned dub 04, 2010 16:37

johanka píše:
mira píše:
1% bílkovin !

Díky Míro :D Přesně takovéto informace potřebuji. Dav lidí rozhořčených nad mým stravováním se stále zvětšuje... Ale já se nenechám převálcovat :D
Bohužel, ovoce zdaleka nemá 1 procento bílkovin, spíše jen 0,1 až 0,5 procent bílkovin, takže čistě ovocná strava k pokrytí bílkovin rozhodně nepostačuje. Fruitariáni tedy vždy zákonitě musí trpět nedostatkem bílkovin.

Sitar

Příspěvek od Sitar » ned dub 04, 2010 19:58

Esterka píše:
johanka píše:
mira píše:
1% bílkovin !

Bohužel, ovoce zdaleka nemá 1 procento bílkovin, spíše jen 0,1 až 0,5 procent bílkovin, takže čistě ovocná strava k pokrytí bílkovin rozhodně nepostačuje. Fruitariáni tedy vždy zákonitě musí trpět nedostatkem bílkovin.
Co volné aminokyseliny? Ty si nějak zohlednila ve své zákonitosti?
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.

Jindra

Příspěvek od Jindra » ned dub 04, 2010 20:08

Esterka píše:Bohužel, ovoce zdaleka nemá 1 procento bílkovin, spíše jen 0,1 až 0,5 procent bílkovin, takže čistě ovocná strava k pokrytí bílkovin rozhodně nepostačuje
Ne ne Esterko, při vší úctě, na základě toho, co jsem četl (od více autorů, aby to bylo objektivní), rozhodně potvrzuju jednoprocentní obsah bílkovin v ovoci.

tristazmista

Příspěvek od tristazmista » ned dub 04, 2010 20:34

Esterka píše: Bohužel, ovoce zdaleka nemá 1 procento bílkovin, spíše jen 0,1 až 0,5 procent bílkovin, takže čistě ovocná strava k pokrytí bílkovin rozhodně nepostačuje. Fruitariáni tedy vždy zákonitě musí trpět nedostatkem bílkovin.

Banan ma hned 4 procenta aminokyselin esterko, deficity mas leda ty a to vedomostni :mrgreen:
http://www.nutridiary.com/quantity.asp? ... %26opt%3D0

lidske mleko..... 6 procent bilkovin, coz je jen o trochu vice nez banan a dite nam roste jako z vody, takze dite zakonite pri rustu musi trpet nedostatkem bilkovin, ach ta blba priroda, jeste ze mame tabulky od nasich "odborniku" a v dospelosti si bilkoviny doplnujeme pestrou stravou :p

http://www.nutridiary.com/quantity.asp? ... %26opt%3D0
Your garden ain't gonna grow unless it's got some good shit for fertilizer.

Yeff

Příspěvek od Yeff » ned dub 04, 2010 20:42

Přesně tak tristazmista, já jsem v začátcích strašně řešil co má kolik bílkovin a tuků a cukrů atp. přitom celý život před tím na vařeném jsem si nikdy nekontroloval zda jím dostatek vlákniny, zda mám dostatek vitaminu A, D, C, K... atp. a Prostě jsem to přestal uplně řešit, člověk by se stal otrokem sestavování jídelníčku aby se mohl zaškatulkovat do nějakých tabulek, které beztak vytváří společnosti, které většinou lobbují za masný, mlékárenský a farmaceutický průmysl (zdroj China Study). Takže se tím netrápím a baštím si ovoce na které mám chuť a nehledímna to jestli jsem snědl o 5% víc cukru a o 0,5% míň bílkovin nebo ne.

Xion

Příspěvek od Xion » ned dub 04, 2010 21:22

Ked dietatu staci 6% bielkovin na taky rychly rast, tak dospelemu s postavenym telom bude bohate stacit polovica aj menej, ale kedze dokaze zjest ovela vacsie mnozstva potravy nez dieta, tak si myslim, ze bielkoviny a volne aminokyseliny z ovocia a zeleniny bohate postacuju na pokrytie dennej davky. Mierne zvysit by mozno potreboval clovek, co chce budovat svalstvo v posilovni pri intenzivnej zatazi.

olfess

Příspěvek od olfess » ned dub 04, 2010 21:40

To je zvláštní, že se dříve uvádělo, že mateřské mléko obsahuje 2% bílkovin .... něco se změnilo?

tristazmista

Příspěvek od tristazmista » ned dub 04, 2010 21:46

Xion píše:Ked dietatu staci 6% bielkovin na taky rychly rast, tak dospelemu s postavenym telom bude bohate stacit polovica aj menej, ale kedze dokaze zjest ovela vacsie mnozstva potravy nez dieta, tak si myslim, ze bielkoviny a volne aminokyseliny z ovocia a zeleniny bohate postacuju na pokrytie dennej davky. Mierne zvysit by mozno potreboval clovek, co chce budovat svalstvo v posilovni pri intenzivnej zatazi.
no to mas recht chlape, na druhou stranu clovek co pravidelne denne cvici ma denni potrebu kalorii trochu nekde jinde nez normalni clovek malo nebo vubec aktivni. Cili kulturista nebo profi sportovec toho ovoce budou potrebovat mnohem vic, tzn vic kalorii = vic bilkovin. Neni treba menit stravu, pouze snist vic...
Your garden ain't gonna grow unless it's got some good shit for fertilizer.

Odpovědět